Dnes je 15. 12. 2019
Zpravodajství
O projektu

Demonstrace v Gaze ztrácejí na síle – a co bude dál?

24. 4. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Při demonstracích v pátek 20. dubna na hranicích pásma Gazy zastřelila izraelská armáda čtyři demonstranty. Nejmladším byl patnáctiletý Muhammad Ibrahím Ajúb. Zraněno bylo asi 445 osob. Demonstrantů se zúčastnilo na 3000 lidí, jejich počty každý týden klesají. Nejspornější „kauzou“ je od pátku smrt patnáctiletého Muhammada Ajúba, který byl zemřel po zásahu do hlavy. Na internetu koluje půlminutové amatérské video, na němž je zachycena Ajúbova smrt. Jeho autor Abíd Al-Hakím Abú Riš prohlásil, že Ajúb se ve chvíli zásahu nacházel 150 metrů od plotu a snažil se ukrýt za písečný násep. To vyvolalo mezinárodní rozhořčení a odsouzení zásahu, k němuž se v sobotu oficiálně připojila také EU.

Každý pátek se na hranicích pásma Gazy shromažďují tisíce demonstrantů volajících po návratu do Palestiny. Provolávají hesla o právu vrátit se na místa dnes již neexistujících vesnic na různých místech Izraele a modlit se v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Opakovaně se pokoušejí prorazit plot z ostnatého drátu, kterým je Gaza od Izraele oddělena. – Zde narazí na dobře ozbrojené a vycvičené jednotky izraelské armády.

Pochody návratu

Demonstranti útočí tradičními zbraněmi – kameny a lahvemi, které házejí nebo vrhají z praků. Zapalují pneumatiky. Pomocí draků s hořícími ocasy se pokoušejí založit požáry na izraelské půdě. Armáda odpovídá slzným plynem a v některých případech i střelbou. Každý týden přinese několik mrtvých a stovky zraněných, s naprostou většinou na palestinské straně. Podle palestinských zdrojů se v pátek demonstrantům podařilo posunout o 50 metrů blíž k hranici s Izraelem; navzdory Egyptu, který si konflikty v bezprostřední blízkosti nepřeje a oficiálně se snaží nepokoje zastavit. Jediným politickým úspěchem akce je získání mediální pozornosti, toho času soustředěné na válku v Sýrii. Pochod návratu končí každý týden návratem domů – tedy pro ty šťastnější.

Muhammad Ibrahím Ajúb

Podle armádních zdrojů Ajúb překročil první z ostnatých drátů (který demonstranti skutečně poškodili) a utíkal směrem k samotné hranici. Později ukázala snímky (neidentifikovaných) mladíků, kteří se pokoušejí hlavní hranici prorazit. Přitom není jasné, zda oba snímky ukazují stejnou situaci: snímek umírajícího Ajúba je silně nekvalitní a nelze z něj identifikovat místo zásahu. Armádní snímek zase neodpovídá množství lidí zachycenému na videu.

Na mezinárodní reakce v sobotu zareagoval ministr bezpečnosti Avigdor Lieberman: „Jedinými viníky smrti tohoto chlapce jsou vůdcové Hamásu, zbabělí vůdcové, kteří se schovávají za děti a ženy a vysílají je jako živé štíty, aby mohli nadále kopat tunely a provádět teroristické útoky vůči Státu Izrael.“ Zatímco je Ajúb v Gaze oslavován jako mučedník, Evropská Unie a OSN trvají na důkladném a nezávislém prošetření případu. Vyslanec OSN na Blízkém východě Nickolaj Mladenov na svém twitteru napsal, že střílet na děti je „odporné“. – Izraelský vyslanec při OSN Danny Danon na oplátku vyzval OSN, aby odsoudila používání dětí jako živých štítů ze strany Hamásu. Ajúbova matka uvedla, že na chlapce naléhala, aby k plotu nechodil, ale on ji neposlechl. Po bratranci jí vzkázal, ať se nebojí, že bude za hodinu zpátky.