Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Čtvrtý měsíc protestů v Gaze: 136 mrtvých, spálená země – a žádný posun

8. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Prvním červencovým pátkem vstoupila vlna protestů v rámci tzn. Pochodu Velkého návratu do čtvrtého měsíce. Když demonstrace 30. března začaly, zaznívaly na palestinské straně přísliby návratu do původních arabských vesnic (dnes již často neexistujících) i ramadánové modlitby v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Zatím však jen roste počet mrtvých a raněných Palestinců – a vypálených izraelských území. Když v pátek 6. července podlehl zranění na hrudi dvaadvacetiletý Palestinec, dosáhl počet mrtvých 136 osob. Na pěti místech podél hranice pásma Gazy se shromáždilo asi 3000 lidí, podle gazanského ministerstva zdravotnictví bylo tentokrát při střetech zraněno na 400 osob, z toho 57 ostrými náboji.

Základnímu požadavku demonstrujících – totiž přiznání práva návratu osobám uprchlým roku 1948 z izraelských území a jejich potomkům – izraelská vláda přivolit nehodlá. Demonstrace navíc využívá Hamás jako krytí pro své operativce, kteří se snaží dostat na izraelské území a především do příhraničních židovských komunit. Problém palestinských uprchlíků a jejich potomků, kteří tvoří velkou část obyvatel Pásma Gazy (další žijí v zahraniční diaspoře) je dlouhodobým problémem všech izraelsko-palestinských jednání.

Někteří demonstranti vypouštějí během demonstrací draky a balónky se zápalným materiálem. Zatímco na izraelské straně tedy nedochází k vážnějším zraněním, roste počet vypálených polí a lesů. Největší požár vznikl tento víkend v jihoizraelském kibucu Or ha-ner. Další silné požáry, které bylo jen během soboty 7. července zaznamenáno 17, vzplály v lesích Be’eri, Šokeda a Kisufim. Oheň ničí úrodu i výsledky dlouhodobého zalesňování země.

Protidemonstrace

V pátek 6. června se na izraelské straně hranice shromáždily 4000 izraelských demonstrantů. Mávali izraelskými vlajkami a vypouštěli bílé a modré draky. Účastníci pokojné demonstrace požadovali vydání ostatků rotmistra Orona Šaula (Z‘‘L) a nadporučíka Hadara Goldina (Z‘‘L). Tito vojáci byli zabiti během operace Obranné ostří (2014).

Není to první mírová protidemonstrace. Na izraelské i palestinské straně již proběhlo několik shromáždění vyzývajících k míru. Setkali se na nich dospělí i děti, balónky (z Izraele) a holubice (z Gazy) nesly mírové pozdravy a výzvy k pokojnému soužití. Tyto hlasy však trvale přehlušují výbuchy zápalných lahví, střelby a hasičských houkaček.

Největší ztráty nyní trpí želvy, ježci, ještěrky, štíři a další obyvatelstvo hořících polí a lesů. Někteří nemají šanci uprchnout, další za sebou musejí nechat hnízda a doupata s mláďaty. Izraelští i arabští biologové se obávají o příslušníky ohrožených druhů. Zatímco lesy samotné se po požárech zanedlouho promění v křovinatý porost, ztráty např. na hmyzu mohou být nevratné. Lesů se na vyhořelých místech dočkáme až po letech.

Děti, pozor na balónky!

V pátek zahájila izraelská policie ve spolupráci s armádou masivní kampaň zaměřenou na děti. Má je upozornit na nebezpečí, které představuje nález balónku, dronu, nebo létacího draka. Tyto předměty jsou sice původně dětské hračky, nyní se však změnily ve zbraň. Pokud je najde malé dítě, může dojít k tragédii: Tyto předměty nesou někdy výbušný materiál. Balónky přitom mívají narozeninové nápisy „I love you“, srdíčka a roztomilá zvířátka.

Vzhledem k tomu, že v Izraeli začaly 1. července prázdniny a děti víc pobývají venku, nebezpečí se zvyšuje. Nedávno byl zaznamenán případ, kdy několik balónků uvízlo na noze dětské zahradní trampolíny.

Na videu, které na izraelských televizních programech běží zejména během vysílání pro děti, se objeví skupina dětí, hrajících fotbal. Když se jeden z chlapců rozběhne za míčem vykopnutým mimo hřiště, spatří poblíž míče létacího draka a chce ho zvednout. „Ori, nesahej na to! Je to nebezpečné!“ vykřikne jedno z dětí. – Kamera pak ukáže sympatického policistu, který dětem vysvětlí, co mají v případě nálezu podobné „hračky“ dělat.