Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Chceme žít.“ Násilí proti demonstrantům v Gaze – tentokrát z řad Hamásu

19. 3. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Bez velkého zájmu médií demonstrují od minulého týdne stovky lidí v Pásmu Gazy s heslem „Chceme žít“. Protestují proti vysokým cenám, nezaměstnanosti, novým daním a výpadkům elektřiny. To vše jsou problémy, které ztěžují všední život lidí v jednom z nejhustěji obydlených míst planety. Hamás se zatím pokusil hnutí potlačit násilím – desítky lidí byly zadrženy a zraněny. Postup Hamásu odsoudil zmocněnec OSN pro Blízký východ, Nikolaj Mladenov. Protesty začaly ve městech Khan Junis a Dér al Baláh. Demonstranti zde pálili pneumatiky a blokovali silnice, jeden demonstrant (32 let) se zapálil. Při zákroku vlády Hamásu byli zbity a uvězněny desítky lidí, včetně novinářů, žen a dětí. V noci na sobotu byl údajně ze svého bydliště unesen Hamásem Rafat al-Kadra, generální ředitel rozhlasové a televizní stanice Gaza Strip Radio. S odvoláním na Palestine TV to uvedly Gulf News (GN).

Podle různých zdrojů mají být protesty organizovány mladými lidmi – mluví se o „nezávislém hnutí mládeže“ (Jerusalem Center for Public Affairs – JCPA) či „hnutích a skupinách mládeže“ (JTA). Všechny zdroje uvádějí, že se na organizaci podílejí i další palestinské skupiny, které jsou v opozici vůči Hamásu. Většina zdrojů uvádí, že demonstrace mají širokou podporu, Palestinian National News (PNN) je dokonce označují za „lidové hnutí“.

Hamás z rozpoutání nepokojů obviňuje Fatah, hlavní politickou stranu na Západním břehu (PA), která prohrála ve volbách 2007, kdy se Hamás dostal v Pásmu Gazy k moci. Zároveň tvrdí, že za organizací „Chceme žít“ stojí bezpečnostní složky PA. Kromě toho jim vyčítá uvalení ekonomických sankcí vůči Gaze, k němuž se PA rozhodla před dvěma lety.

Naopak izraelská JCPA tvrdí, že hnutí „Chceme žít“ je politicky nezávislým hnutím zoufalých mladých lidí, které ohrožuje 69% nezaměstnanost a mizivé vyhlídky do budoucna.

Žádná ze stran sporu neoznačuje – kupodivu – za strůjce nepokojů Izrael. Podle JCPA měl Izrael tentokrát jinou roli: odvedení pozornosti. Takový měl snad být cíl dvou raket M-75 Fajr, vystřelených ve čtvrtek 14. března na Tel Aviv, po nichž následoval izraelský odvetný útok a šest dalších raket vyslaných na Izrael z Gazy během pátku.

Zásahy a svědectví

Zprávy přímo z Gazy přinášejí média většinou s odvoláním na svědky, kteří trvají na anonymitě. Část demonstrací i zásahů se ovšem podařilo účastníkům natočit na mobily a sdílet na sociálních sítích.

Podle PNN podnikly bezpečnostní složky Hamásu razie v několika centrech: hlavním městě Gaza, na severu v uprchlickém táboře Džabálíja, Dér al-Baláh v centru pásma, a v Khan Júnis a Rafah na jihu.
Palestinské centrum pro lidská práva oznámilo, že mezi zbitými byli ředitel Nezávislé komise pro lidská práva (ICHR) Džamil Sarhan a právník Bakr al-Turkmání. Došlo k tomu když sledovali zásahy v uprchlickém táboře v Dér al-Baláh.

Přinejmenším samotném městě Gaza došlo v sobotu i ke střelbě (asi ostrými náboji), jak je zřejmé z videa, sdíleného na Twitteru. O skutečných počtech zraněných (či dokonce mrtvých) z těchto zásahů neexistují spolehlivé zprávy.

Fatah: „Cesta do Jeruzaléma začíná revolucí proti tyranii (Hamásu).“

V sobotu 16. března se v sídle Lidové fronty sešli k jednání o situaci představitelé všech politických frakcí – kromě Hamásu a Islámského džihádu, které setkání bojkotovaly. Výsledkem bylo prohlášení, vyjadřující podporu hnutí „Chceme žít“, požadující zastavení násilných zásahů, kontrolu cen a v neposlední řadě výzvu Egyptu, aby zprostředkoval smír. K „zastavení násilí vůči všem, kdo demonstrují kvůli nákladům na živobytí“ vyzval Hamás i vůdce Fatahu Muhammad Dahlan.

K situaci v Gaze se vyjádřil palestinský ministr spravedlnosti PA Alí Abú Diak. Hamás podle něj „musí naslouchat hlasu lidu“ a „musí přestat s politikou rdoušení, útlaku a týrání našeho lidu v Gaze.“ Podle dalších představitelů Fatahu a PA požádá vláda Západního břehu požádá „vlivné muslimské země“, aby Hamás přiměly k zastavení násilí a vyslyšení ekonomických požadavků demonstrujících.

Mluvčí Fatahu Usáma al-Kavašme prohlásil: „Vysíláme poselství našim hrdinům, kteří v Pásmu Gazy bojují proti milicím Hamásu, neboť cesta do Jeruzaléma začíná revolucí proti tyranii.“