Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Čeští vědci jsou agenti Mosadu, tvrdí egyptský aktivista

9. 9. 2014, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Egyptský aktivista Amir Gamal tvrdí, že čeští archeologové jsou agenty Mossadu. Výsledky svého bádání se prý snaží zdiskreditovat egyptskou kulturu tím, že tvrdí, že na stavbě pyramid se podíleli Židé. Za jednoho z největších izraelských špionů Gamal označil předního českého egyptologa Miroslava Bártu z Karlovy univerzity v Praze.

Jako snahu zfalsifikovat egyptskou historii označil Amir Gamal, egyptský aktivista hnutí „Non-stop robberies“, které bojuje o zachování egyptského kulturního dědictví, archeologická bádání zahraničních týmů v Egyptě, a mezi nimi zejména působení vědců z České republiky. Minulý týden to řekl egyptskému deníku Elaf. Podle Gamala stát Izrael neposílá na egyptské území své výzkumné týmy sám, protože by se lehce mohl vystavit odhalení. Namísto toho infiltruje zahraniční archeologické skupiny. Podle něj se Izrael skrývá pod odlišnými národnostmi, ale zajišťuje, že vedoucí archeologických týmů jsou přitom Židé. Mezi takovými, kteří Izraeli v jeho nekalých praktikách pomáhají je prý i Miroslav Bárta, český egyptolog, který je zástupcem vedoucího výzkumu archeologické lokality Abú Sír v Egyptě. Jeho egyptské působení je podle Gamala skutečnou špionážní misí pro Izrael, kdy se Bárta snaží prokázat, že Židé měli na vznik egyptské civilizace zásadní vliv. Svá tvrzení opírá Gamal například o to, že se v roce 2003 Miroslav Bárta setkal se Šimonem Peresem.

Bohužel to není poprvé, co domnělý židovský vliv na historii starého Egypta rozvířil v Egyptě kontroverze. Na začátku tohoto roku novinář Ahmed Al-Gamal vyzval vládu v Káhiře, aby Izrael žalovala za deset ran egyptských, které Izraelité na Egypt přivedli v dobách Mojžíše, tak jak se popisuje v biblické knize Exodus.