Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ambasáda v Jeruzalémě a Velký pochod návratu v Gaze. Desítky mrtvých, stovky zraněných

14. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Přes deset tisíc lidí vyšlo dnes protestovat proti přesunu velvyslanectví USA do Jeruzaléma. Demonstrace probíhají na 12 místech v Gaze a počet demonstrantů roste, k protestům jsou vyzýváni i Palestinci na Západním břehu. Roste i počet zraněných a mrtvých u hranice s Gazou. Izraelské letectvo zaútočilo na základnu Hamásu. V Gaze v pondělí 14. května od rána demonstrovaly v rámci tzn. Velkého pochodu návratu desetitisíce lidí. IDF jejich počet odhaduje na 50 000 a očekává, že jejich počet může vyrůst až na 60 000. Podle posledních zpráv stanice Al-Džazíra bylo během dneška zastřeleno na 41 osob, dalších 918 bylo postřeleno ostrými náboji (podle deníku Haaretz 772) a celkový počet zraněných se pohybuje kolem 1600 lidí (Haaretz), přičemž kolem 39 je v kritickém stavu (Al-Džazíra).

Protestující vypouštějí zápalné draky, které v kibucech Mefalsim a Kfar Aza způsobily po jednom požáru. Další zapalují pneumatiky, protože černý kouř znesnadňuje izraelským vojákům střelbu na demonstranty. Vojáci střílejí jak gumové projektily, tak v některých případech ostrými náboji.

Vypouštění zápalných draků i jakékoli pokusy zdolat anebo poškodit plot mezi Gazou a Izraelem jsou považovány IDF za terorismus a vojáci mají povoleno použít v takových případech ostré náboje. IDF na to upozornila obyvatele Gazy letáky a varovala je, aby se nepřibližovali k plotu a pokud možno ani nezúčastňovali demonstrací.

Velký pochod návratu

Výzva k pochodu návratu všech uprchlíků a jejich potomků zazněla v březnu a v jejím rámci se každý pátek konají v Gaze masové protesty. Návrat se má týkat všech uprchlíků a jejich potomků, kteří v Pásmu Gazy tvoří kolem 70 % obyvatel. Ti uprchli nebo byli vyhnáni během války 1948 (Izraelem nazývané válka za nezávislost, kdy rodící se stát napadly armády okolních arabských zemí). S blížícím se 70. výročím události zvané Nakba („katastrofa“), tedy vyhlášení státu Izrael, se očekává účast až milionu lidí. Cílem je podle organizátorů upozornit svět na situaci uprchlíků a pokud možno překonat střeženou hranici s Izraelem.

Toho se právě obává IDF, podle níž by se židovští obyvatelé nedalekých zemědělských osad pravděpodobně stali terčem živelného násilí. Proto od svého zahájení si protesty vyžádaly minimálně 90 mrtvých a necelých 10 500 zraněných (zdroj: ministerstvo zdravotnictví Gazy); 200 zraněných bylo mladších 18 let, 78 tvořily ženy a bylo mezi nimi též 11 novinářů. Tyto skutečnosti vyvolávají ostrou zahraniční kritiku Izraele. IDF prohlašuje, že na vině je hnutí Hamás, které žene civilisty do nerovných střetů a tím je vlastně zneužívá jako živé štíty.

Ministr Erdan: Jako s počty mrtvých nacistů…

Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan dnes prohlásil, že počty mrtvých v Gaze „neukazují nic – tak jako počty nacistů, kteří zemřeli během druhé světové války nedělají z nacismu nic, co by šlo vysvětlit nebo pochopit. Pravda je jen jedna.“

IDF potvrdila, že zastřelila tři teroristy, kteří se blízko přechodu Rafa pokoušeli na plot umístit výbušniny. Izraelské letectvo rovněž provedlo útok na základnu Hamásu blízko Džabálíje, podle Jerusalem Online poté, co odtud příslušníci Hamásu začali střílet na izraelské vojáky za hranicí. IDF nehlásí žádná zranění.

VIDEO: Situace kolem hranice Izraele s Gazou dne 14. května 2018