Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Abbás žádá Mezinárodní trestní soud, aby prošetřil izraelské zločiny v Gaze

2. 1. 2015, -mk- |  Blízký východ

HAAG – Den poté, co ve středu (31.12.) podepsal žádost o přistoupení pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu, požádal prezident palestinské samosprávy o prošetření údajných „válečných zločinů“, jichž se měl Izrael dopustit letos v létě během padesátidenního konfliktu s hnutím Hamás. Benjamin Netanjahu varoval, že tento postup se může obrátit proti samotným Palestincům. Izrael totiž může naopak požádat o prošetření raketových útoků Hamásu na Izrael. Abbás se tak už podruhé tento týden pokouší získat podporu na mezinárodní půdě a snad díky tomu i posílit svou vnitropolitickou pozici. V úterý se neúspěšně pokusil prosadit na Radě bezpečnosti OSN rezoluci o stažení se Izraele zpět za hranice z roku 1967.

Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás nejprve ve středu podepsal takzvaný Římský statut, čímž nastoupil šedesátidenní proces, jehož výsledkem by mělo být přijetí Palestiny mezi členské země ICC (Mezinárodního trestního soudu).

Server Haaretz mezitím přišel s informací, že v pátek (2.1.) ráno Abbás podal na nizozemskou ambasádu žádost o zpětné prošetření údajných válečných zločinů Izraele, a to od data 13. června 2014, kdy byli buňkou Hamásu působící na Západním břehu uneseni a zavražděni tři židovští mladíci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu upozornil, že Izrael podnikne odvetné kroky, aby tím „ochránil vojáky IDF – nejmorálnější armády na světě“. Během operace Obranné ostří se izraelská armáda snažila minimalizovat civilní ztráty na životech pomocí systému varovných zpráv, který nemá ve světě obdoby. Abbásův krok se nelíbí ani Spojeným státům, které ho označily za „kontraproduktivní“ a varovaly, že tento postup „vážně zhorší atmosféru Palestinci nimi a lidmi, s nimiž potřebují nakonec uzavřít mír“.

Experti upozorňují, že krok palestinských představitelů pravděpodobně nebude mít hlubší reálný dopad. Ve hře je příliš mnoho sporných momentů a potenciálních formálních překážek. Žádost o prošetření zločinů například mohou podávat pouze státy – což je status v případě Palestiny problematický – a o tom, zda se přistoupí k předběžnému šetření a následné žalobě, rozhoduje až prokurátorka Fatou Bensoudová. Podle expertů je pravděpodobné, že Bensoudová nechá zahájit předběžné šetření, ale dále zřejmě nepostoupí – závažnost činů Izraele by musela být nepoměrně vyšší, vzhledem k tomu, že soud má řešit případy skutečné genocidy a vážných válečných zločinů.