Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Abbás odsoudil útoky v Paříži, oficiální deník palestinské samosprávy je přičítá Mosadu a Netanjahuovi

16. 11. 2015, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Představitelé skupin Islámský džihád a Hamás, které EU společně s USA i Izraelem považuje za teroristické, páteční útoky v Paříži ostře odsoudili. Odsoudil je i prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který rovněž vyjádřil soustrast s pozůstalými Francouzi a francouzskou vládou. Oficiální deník palestinské samosprávy zároveň v neděli vydal článek, v němž tvrdí, že za útoky v Paříži i čtvrtečním atentátem v Bejrútu stojí Izrael a jeho premiér Benjamin Netanjahu. Podobný názor sdělil během soboty 14. listopadu na svém Facebooku i předseda české muslimské unie Mohamed Abbás. Ústředí muslimských obcí v ČR však k útokům vydalo vlastní stanovisko, v němž je označilo za neislámské a násilí ostře odsoudilo.

Masakr v Paříži prý zosnovala izraelská tajná služba Mosad, aby se pomstila Evropské unii za její rozhodnutí označovat zboží z izraelských firem na Západním břehu Jordánu, a Francii za její podporu dvojstátního řešení konfliktu. Taková zpráva vyšla v nedělním vydání oficiálních novin palestinské samosprávy Al-hajat al-džadida.

„Není náhodou, že lidská krev byla prolita v Paříži právě v době, kdy některé restrikce začínají být uplatňovány proti osadnickým produktům a kdy Francie vede Evropu a je i rádcem Radě bezpečnosti OSN, která chce dosáhnout dvojstátního řešení pro Izrael a Palestinu – něco, co Izraelci vidí jako náhlé nebezpečí přicházející směrem z Evropy, místa, odkud vzešel sionista, okupant a osadnické úsilí,“ stálo v článku. „Moudré a správné je hledat toho, kdo má z věci prospěch. Stručně řečeno: Je třeba hledat místo, kterého se naposled svým chapadlem dotkla chobotnice zvaná Mosad… Je jasné, že Mosad klidně spálí Paříž i Bejrút jen proto, aby dosáhl Netanjahuových cílů. Ten, kdo se opovážil vzepřít se pánu Bílého domu, skrývá ve své duši dost zla na to, aby vypálil celý svět,“ napsal palestinský deník.

Při pátečních (13. 11.) útocích v Paříži zahynulo 129 lidí a nejméně tři stovky dalších byly zraněny. O den dříve při sebevražedných atentátech zahynulo 41 lidí a dvě stovky bylo zraněno v šíitské čtvrti libanonské metropole Bejrút. K oběma útokům se přihlásila skupina Islámský stát, která ovládá část Iráku a Sýrie. Demonstrace na podporu obětí teroru se konaly jak v Izraeli, tak na palestinských územích.