Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Abbás je ochoten se sejít s Netanjahuem. Kdykoli

20. 4. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Ve středečním rozhovoru pro japonský deník Asaši Šimbun palestinský prezident Mahmúd Abbás prohlásil: „Jsem připraven kdykoli se sejít s premiérem Netanjahuem ve Washingtonu pod patronátem prezidenta Trumpa.“ Rozhovor, který byl veden s prezidentem palestinské samosprávy korespondenční cestou, se týkal primárně plánované Abbásovy návštěvy USA a jeho hodnocení posledního zasedání Ligy arabských států (LAS). Především setkání s prezidentem Trumpem, které se má uskutečnit ve středu 3. května, je vnímáno jako datum možného posunu v palestinsko-izraelských vztazích. Abbás hodlá při setkání s Trumpem předložit opět projekt Arabské mírové iniciativy. Tento plán vznikl roku 2002, aby byl znovu aktualizován v roce 2007 a naposledy při letošním summitu LAS. Předpokládá dvoustátní řešení a mezinárodní uznání státu Palestina s Jeruzalémem jako hlavním městem.

Palestina by se měla stát „součástí demokratického a pluralitního arabského světa, v němž budou muslimové, křesťané a Židé, sunnité, šíité, maronité, arménští a ortodoxní křesťané spolu s dalšími koexistovat jako rovnoprávní občané“.

Vytvořit prostředí

Podmínkou pro zahájení mírových jednání je ovšem zmrazení výstavby osad: „Než začneme mluvit o nějakém mírovém procesu, musíme ovšem vytvořit náležité prostředí pro mír, který by měl přijít. To není možné, dokud pokračují koloniálně-osadnické aktivity Izraele,“ uvedl Abbás v rozhovoru.

Samozřejmě je jasné, že z dlouhodobého hlediska nemá jít o „omezení“ osadnických aktivit, ale rezolutní zastavení další výstavby a pravděpodobně zrušení ilegálních (či nově legalizovaných) osad.

Další předběžné podmínky

Nejtěžší tedy – jako již po tolikáté – bude zjevně vytvoření předběžných podmínek, aby se obě strany vůbec mohly sejít u jednacího stolu. Při jakémkoli jednání budou pod silným tlakem ze strany vlastních voličů. Právě vytvoření „prostředí“ je mimořádně těžký úkol, který pravděpodobně spadne na patrona, prezidenta Trumpa a jeho administrativu.