Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Hrozí jemenským Židům genocida? Neověřená zpráva odhaluje naši bezmoc.

19. 7. 2020, -rjw- |  Blízký východ

JEMEN – Minulý týden se rozšířila zpráva, že milice hnutí Hútíjů, ovládající severní část Jemenu, zkoušeného občanskou válkou a hladomorem, zajali poslední příslušníky zdejší židovské komunity a nutí je k opuštění země. Po necelém týdnu zpráva zůstává neověřená – a možná i neověřitelná. Ukazuje na zoufalou situaci tamějších náboženských menšin i katastrofálnost jemenské humanitární krize.

celý článek

Letoun společnosti Etihad poprvé veřejně přistál v Tel Avivu. Nesl 16 tun zdravotnické pomoci pro Palestince

21. 5. 2020, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Šestnáct tun zdravotních pomůcek pro Palestince podle OSN dopravil letoun společnosti Etihad v úterý 19. května do Izraele. Jednalo se tak o první veřejně známý komerční let mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem. I když Abú Zabí a Jeruzalém spolu nemají žádné diplomatické styky, je vidět, že vztahy se udržují na veřejnosti skryté úrovni. Podle izraelského vládního představitele nákladní letoun dopravil humanitární pomoc palestinské samosprávě, kterou poskytly SAE skrze World Food Program. Sám let byl organizován za pomoci izraelské vlády.

celý článek

Největší anglofonní saudské noviny otiskly článek Ronalda Laudera na první stránce

19. 5. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Největší anglofonní noviny v Saudské Arábii vydaly na první stránce článek prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda S. Laudera. Ten v něm pro Arab News napsal o nedávných pokrocích v arabsko-židovských vztazích na Blízkém východě. „Abrahamovým proroctvím je mír. Ježíšovým proroctvím je mír. Proroctvím Muhamadovým je mír. Nejsilnější touhou lidstva je touha po míru,“ napsal Lauder. Jde vůbec o první případ, kdy noviny v Saudské Arábii vydaly článek napsaný židovským lídrem. Komentář s názvem „Tichá revoluce mění Blízký východ“ vyšel v tištěném deníku Arab News v neděli 17. května, během muslimského postního měsíce Ramadán.

celý článek

Kvůli koronaviru letos Írán ruší každoroční protiizraelské protesty Dne Al-Quds

5. 5. 2020, -jg- |  Blízký východ

TEHERÁN – Kvůli pandemii koronaviru odvolal letos Írán demonstrace a průvody, které by zaznamenaly Den Al-Quds, tedy Den Jeruzaléma, jak je jeho arabský název. Írán zavedl tradici takových průvodů nejen doma, ale i v ostatních zemích světa. Lidé při nich demonstrují proti Izraeli a vyjadřují svou podporu Palestincům. Prvně byl tento den ohlášen vůdcem íránské muslimské revoluce ajatoláhem Chomejním roku 1979 a od té doby se každoročně konal poslední pátek v muslimském postním měsíci Ramadánu. Ten letos vyjde na pátek 22. května. Shodou okolností bude v tento den slavit Izrael Den Jeruzaléma (Jom Jerušalajim), který je spojen s připomínkou spojení západní a východní části města po šestidenní válce roku 1967.

celý článek

Izrael: Útočník najel dodávkou do policisty; zmařený útok na jeruzalémský stadion

22. 4. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Důstojník hraniční policie byl ve středu 22. dubna ráno středně těžce zraněn, když na něj na hraničním checkpointu „Kiosk“ ve východním Jeruzalémě najel palestinský útočník dodávkou, z níž pak vystoupil a opakovaně se jej pokoušel bodnout nůžkami. Ostatní policisté, kteří byli v okolí incidentu přítomni, začali na útočníka střílet, přičemž jej trefili a on svým zraněním podlehl. Byla zveřejněna videonahrávka z bezpečnostních kamer, která útok zachytila. Rovněž minulý měsíc zatkly izraelské bezpečnostní složky tři muže, kteří jsou podezřelí z plánování teroristických útoků na Západním břehu a v Jeruzalémě. Jedním z plánů byl i bombový útok na sportovní stadión Teddyho Koleka v izraelském hlavním městě.

celý článek

Zakladatel BDS: Vakcínu si od Izraele koupit smíte!

6. 4. 2020, -rjw- |  Svět

Omar Barghouti, jeden ze zakladatelů hnutí pro bojkot Izraele v neděli oznámil, že pokud Izrael vyvine vakcínu proti viru Covid-19, stoupenci bojkotu ji smějí užívat. Zároveň upozornil, jak je důležité neztrácet ani v této době izraelsko-palestinské záležitosti ze zřetele. Omar Barghouti, jeden ze zakladatelů hnutí pro bojkot Izraele v neděli oznámil, že pokud Izrael vyvine vakcínu proti viru Covid-19, odpůrci Izraele ji smějí kupovat a užívat. „Podobně jako kdyby Izrael například vynalezl lék na rakovinu nebo na jiný virus, není problém s ním spolupracovat, aby se zachránily miliony životů,“ uvedl na arabském facebookovém profilu Barghouti. – Zároveň však upozornil, že zatím nenastala situace, kdy by bylo nutno kupovat zdravotnické zařízení nebo léky jedině od Izraele. Koupí zdravotnického materiálu „Made in Israel“ se ovšem nyní stoupenci BDS nezpronevěří politice bojkotu jako takové.

celý článek

Po konfliktu u hraničního plotu bylo z Gazy na Izrael vysláno 30 raket

23. 2. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/GAZA – Dvacet raket bylo vysláno z Gazy na izraelské reigony Šaar Ha-Negev, Eškol a Chof Aškelon v neděl 23. února v půl šesté v podvečer. Polovinu z nich zachytil izraelský protiraketový systém Železná kopule, zbytek dopadl na neobydlená území, odkud nebyly hlášeny žádné škody. Šrapnel z interceptoru Železné kopule dopadl do předzahrádky v komunitě Šaar ha-Negev, podle mluvčího regionu způsobil jen lehčí materiální škody a nikdo nebyl zraněn. Rakety, k nimž se přihlásila skupina Islámský džihád, měly být odvetou za smrt jejího člena, který byl zabit izraelskou armádou, když u hraničního plotu mezi Izraelem a Gazou pokládal výbušniny. IDF poté tělo zabitého teroristy na hranici zajala za pomocí buldozéru. Kolem půl osmé následovalo druhé kolo odpálení 10 raket.

celý článek

Voda pro Gazu: Krok ke spolupráci

19. 2. 2020, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Obyvatelé v Pásmu Gazy trpí akutním nedostatkem pitné vody. Izraelská společnost Watergen nabídla pomoc: přístroje GEN-M získávající vodu ze vzduchu. Kvůli častým výpadkům elektrické sítě budou připojené na solární panely. Pásmo Gazy patří k nejhustěji zalidněným oblastem na Zemi. Místní zdroje podzemní vody nestačí pokrýt potřeby obyvatelstva; kvalita vody v soukromých studnách se navíc zhoršuje, takže 90 % vody, která proudí ke spotřebitelům, není vhodných ke konzumaci.

celý článek

Dopis propalestinských iniciativ do Haagu: ČR není vůči Izraeli nestranná

19. 2. 2020, -rjw- |  Blízký východ

PRAHA – Několik propalestinských organizací a jednotlivců zaslalo Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu žádost, aby České republice nebyl v případu vyšetřování možných válečných zločinů na palestinských územích a Izrael udělen status „amicus curiae“. ČR je podle nich příliš proizraelská. Izrael je obviněn z válečných zločinů. Dopustit se jich měl na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Vyšetřování má být zahájeno na žádost palestinské strany, resp. dosud plně neuznaného palestinského státu. Žádost byla podána v roce 2015 a od té doby se vyjasňují správní nezbytnosti pro zahájení soudního šetření. Vyšetřovací orgán (pre-trial chamber) Mezinárodního trestního soudu (ICC) v prosinci požádal Palestinu a Izrael, aby mu zaslaly do 16. března svá stanoviska, další státy a subjekty pak měly své připomínky zaslat do 14. února.

celý článek

Maročtí vládní úředníci poprvé navštívili chanukovou oslavu

26. 12. 2019, rjw |  Svět

CASABLANCA – Za historický průlom je označován v židovských médiích návštěva vysokých marockých úředníků na oslavě svátku Chanuka. V hotelu Casablanca ji uspořádalo hnutí Chabad spolu s Radou marockých židovských obcí. Je tradicí hnutí Chabad, že k zažehnutí prvního světla na chanukovém svícnu zve význačné osobnosti. Guvernér prefektury Casablanca-Settat, Saíd Ahmidouch a Rašíd Afirát, guvernér prefektury Casablanca-Anfa byli však letos více než jen čestnými hosty: jejich přítomnost byla vnímána jako symbol porozumění mezi muslimskou většinou a židovskou menšinou. „Vysílá to silné poselství míru a tolerance,“ řekl k tomu rabín Levi Banon, ředitel Marocké mládeže Chabadu (Jeunesse Chabad de Morocco).

celý článek
Zobrazit starší zprávy