Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Po konfliktu u hraničního plotu bylo z Gazy na Izrael vysláno 30 raket

23. 2. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/GAZA – Dvacet raket bylo vysláno z Gazy na izraelské reigony Šaar Ha-Negev, Eškol a Chof Aškelon v neděl 23. února v půl šesté v podvečer. Polovinu z nich zachytil izraelský protiraketový systém Železná kopule, zbytek dopadl na neobydlená území, odkud nebyly hlášeny žádné škody. Šrapnel z interceptoru Železné kopule dopadl do předzahrádky v komunitě Šaar ha-Negev, podle mluvčího regionu způsobil jen lehčí materiální škody a nikdo nebyl zraněn. Rakety, k nimž se přihlásila skupina Islámský džihád, měly být odvetou za smrt jejího člena, který byl zabit izraelskou armádou, když u hraničního plotu mezi Izraelem a Gazou pokládal výbušniny. IDF poté tělo zabitého teroristy na hranici zajala za pomocí buldozéru. Kolem půl osmé následovalo druhé kolo odpálení 10 raket.

celý článek

Voda pro Gazu: Krok ke spolupráci

19. 2. 2020, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Obyvatelé v Pásmu Gazy trpí akutním nedostatkem pitné vody. Izraelská společnost Watergen nabídla pomoc: přístroje GEN-M získávající vodu ze vzduchu. Kvůli častým výpadkům elektrické sítě budou připojené na solární panely. Pásmo Gazy patří k nejhustěji zalidněným oblastem na Zemi. Místní zdroje podzemní vody nestačí pokrýt potřeby obyvatelstva; kvalita vody v soukromých studnách se navíc zhoršuje, takže 90 % vody, která proudí ke spotřebitelům, není vhodných ke konzumaci.

celý článek

Dopis propalestinských iniciativ do Haagu: ČR není vůči Izraeli nestranná

19. 2. 2020, -rjw- |  Blízký východ

PRAHA – Několik propalestinských organizací a jednotlivců zaslalo Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu žádost, aby České republice nebyl v případu vyšetřování možných válečných zločinů na palestinských územích a Izrael udělen status „amicus curiae“. ČR je podle nich příliš proizraelská. Izrael je obviněn z válečných zločinů. Dopustit se jich měl na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Vyšetřování má být zahájeno na žádost palestinské strany, resp. dosud plně neuznaného palestinského státu. Žádost byla podána v roce 2015 a od té doby se vyjasňují správní nezbytnosti pro zahájení soudního šetření. Vyšetřovací orgán (pre-trial chamber) Mezinárodního trestního soudu (ICC) v prosinci požádal Palestinu a Izrael, aby mu zaslaly do 16. března svá stanoviska, další státy a subjekty pak měly své připomínky zaslat do 14. února.

celý článek

Maročtí vládní úředníci poprvé navštívili chanukovou oslavu

26. 12. 2019, rjw |  Svět

CASABLANCA – Za historický průlom je označován v židovských médiích návštěva vysokých marockých úředníků na oslavě svátku Chanuka. V hotelu Casablanca ji uspořádalo hnutí Chabad spolu s Radou marockých židovských obcí. Je tradicí hnutí Chabad, že k zažehnutí prvního světla na chanukovém svícnu zve význačné osobnosti. Guvernér prefektury Casablanca-Settat, Saíd Ahmidouch a Rašíd Afirát, guvernér prefektury Casablanca-Anfa byli však letos více než jen čestnými hosty: jejich přítomnost byla vnímána jako symbol porozumění mezi muslimskou většinou a židovskou menšinou. „Vysílá to silné poselství míru a tolerance,“ řekl k tomu rabín Levi Banon, ředitel Marocké mládeže Chabadu (Jeunesse Chabad de Morocco).

celý článek

Po vypálení raket ze Sýrie Izrael zasáhl desítky cílů íránských i syrských ozbrojených sil

20. 11. 2019, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAMAŠEK – Izraelská armáda ve středu 20. listopadu ráno sdělila, že během noci provedla útok na desítky (dle deníku Haaretz cca 20) cílů na syrském území. Přes polovinu tvořila íránská velitelství a tábory. Další část cílů tvořily raketové soustavy země-vzduch, patřící armádě syrského prezidenta Bašára Asada. Podle listu The Times of Israel Izrael nepoškodil rozvinutější protivzdušné S-300, nacházející se u ruských jednotek. Jedním z cílů bylo velitelství jednotek Kuds na letišti v Damašku; budova byla poškozena jen částečně. Stalo se tak v reakci na čtyři rakety, vystřelené v úterý před rozbřeskem na Izrael ze Sýrie. Všechny rakety zachytil systém Ocelová klenba a nezpůsobily žádné škody ani zranění. Podle IDF za odpálením raket stojí íránské jednotky.

celý článek

Při nepokojích v Hebronu byl izraelskými složkami zabit Palestinec. Podle prvního vyšetřování IDF nepředstavoval hrozbu

12. 11. 2019, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Dvaadvacetiletý Palestinec přišel v pondělí o život, během násilných střetů v Hebronu s izraelskou armádou. V pondělí 11. listopadu se Palestinci v uprchlickém táboře Al-Aroub střetli s izraelskými vojáky, když pochodovali uctít 15. výročí smrti palestinského vůdce Jásira Arafáta. Jenže v prvotním šetření incidentu izraelská armáda přišla na to, že zabitý Omar Haitham Al-Badawi nepředstavoval pro vojáky bezprostřední hrozbu. Zároveň podle listu Haaretz dodala, že vojáci neměli v tomto případě užít ostrou munici. Podle palestinského minsiterstva zdravotnictví Al-Badawi utrpěl střelné zranění v oblasti hrudi, na jehož následky v hebronské nemocnici zemřel. Na sociálních sítích začalo cirkulovat video, které údajně zaznamenalo, jak byl Al-Badawi zastřelen.

celý článek

V Turecku byly odstraněny plakáty hlásající „neberte si židy a křesťany za přátele“

10. 11. 2019, -rjw- |  Blízký východ

ANKARA – Na zastávkách v súfijském poutním místě Konya se 22. října objevily plakáty, zobrazující kříž a Davidovu hvězdu, z nichž kape krev. Doprovázel je citát koránského textu, vyzývající muslimy k tomu, aby se nepřátelili se Židy a s křesťany. Nedlouho poté byly jakožto nenávistné zabaveny a opoziční politik Garo Paylan (HDP) prosadil, aby o incidentu jednal turecký parlament. Pro některé příznivce súfijského islámu jde o „znesvěcení“ Rúmího odkazu; zároveň jsou zklamáni z toho, že se turecké súfijské organizace vůči nenávistným výrokům hlasitě nepostavily.

celý článek

Jde to! V Jeruzalémě, včetně Starého města, ubývá bariér

24. 9. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Památky a uličky Starého města jsou nyní přístupnější lidem na vozíku. Letní sezóna ukázala, že toto by mohla být inspirace pro další historická města. Pokusy o zpřístupnění Starého města lidem se zhoršenými možnostmi pohybu vypadaly dlouho beznadějně. Tak jako v řadě jiných starobylých měst, nota bene s kopcovitým terénem, se zdálo, že to „prostě nepůjde“. Schody, stupně a další nástrahy úzkých uliček, často památkově chráněné, vypadaly jako nepřekonatelné bariéry. Navíc se všechny inovace musely řídit přísnými pravidly UNESCO a památkového úřadu. V roce 2010 se ale na odboru pro rozvoj v jeruzalémské radnici rozhodli, že to přece jen zkusí. Ukázalo se, že řešením mohou být na mnoha místech dřevěné konstrukce, nebo drobné úpravy už existujících zařízení pro pouliční vozíky.

celý článek

Sedmnáctiletá Izraelka zabita při teroristickém útoku, bratr a otec zranění

23. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmnáctiletá Rina Šnerbová ze středoizraelského města Lod byla zabita při útoku pravděpodobně granátem, hozeným z kolem projíždějícího vozu, když byla se svým bratrem a otcem na pěší túře v přírodní rezervaci na Západním břehu. Bratr Dvir (19) utrpěl těžká zranění a otec Eitan (46) lehká. Oba byli převezeni do jeruzalémské nemocnice Hadasa Ein Kerem, kde se Dvir podrobil operaci. Podle lékaře Abeda Khalila je nyní ve stabilizovaném stavu. Informace o pravděpodobném průběhu útoku poskytli pracovníci izraelské záchranné služby Magen David Adom a další svědci. IDF po útoku zajistila oblast kolem pramene Ein Bubin severovýchodně od Ramalláhu, kolem židovské osady Dolev a palestinské vesnice Deir Ibzi. Izraelci místo nazývají „Dannyho pramen“ po izraelském studentu Dannym Gonenovi, který zde bil zabit roku 2015. K útoku se tenkrát přihlásila skupina napojená na Hamás.

celý článek

IDF zatkla čtyři podezřelé z ubodání Dvira Soreka, v souvislosti se svátky se obává dalších možných útoků

10. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Tři podezřelí muži a jedna žena byli v noci z pátka na sobotu zatčeni v souvislosti se zabitím devatenáctiletého studenta vojenské přípravky Dvira Soreka. Devatenáctiletý Sorek byl ubodán k smrti a jeho tělo nalezeno ve čtvrtek 8. srpna u osady Migdal Oz na Západním břehu, kde mladík studoval. Hebrejskojazyčná média, která citovala z palestinských arabských zdrojů, uvedla, že k zatčení čtveřice došlo ve vesnici Beit Kahil na jihu Západního břehu, zabaven byl také jeden osobní vůz. K zatčení došlo poté, co byl jako první zatčen a vyslýchán devětadvacetiletý podezřelý z obce Beit Fadždžar, která se nachází nedaleko Migdal Oz. První zatčený, který byl v pátek propuštěn, má být majitelem auta, o němž si izraelské bezpečnostní služby myslí, že bylo užito během středy k útoku. Izraelská armáda během pátku a soboty žádné zprávy o zatčení nepotvrdila, ve svém prohlášení jen uvedla, že pátrání po teroristech pokračuje.

celý článek
Zobrazit starší zprávy