Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Raketový útok na Damašek, za nímž měl stát Izrael, prý vážně poškodil íránské sklady zbraní

16. 9. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V sobotu 15. září večer došlo k útoku na Mezinárodní letiště v Damašku. Ve skladištích vydávaných za objekty OSN a logistického gigantu DHL se podle Chadašot TV nacházely dodávky zbraní z Teheránu. Byly určené prorežimním silám prezidenta Bašára Asada a íránským Revolučním gardám, operujícím na syrském území. Z útoku obvinila Izrael nejprve syrská agentura SANA, s odvoláním na ni převzala zprávu další média. Podle téhož zdroje se syrskému obrannému systému podařilo několik raket zneškodnit. SANA zveřejnila fotografii obranného zásahu, neuvedla však žádné zprávy o rozsahu škod, ani zda nedošlo ke zranění pracovníků objektů či dokonce ztrátám na životech.

celý článek

Na Západním břehu byl při útoku nožem zabit proizraelský aktivista a otec čtyř dětí Ari Fuld

16. 9. 2018, -jg- |  Izrael

EFRAT – Izraelec, který byl zabit při útoku nožem, byl identifikován jako Ari Fuld, pětačtyřicetiletý proizaelský aktivista a otec čtyř dětí, obyvatel osady Efrat na Západním břehu jižně od Jeruzaléma. V neděli 16. září jej krátce po poledni u nákupního centra nedaleko Efratu pobodal sedmnáctiletý Palestinec z vesnice Yatta na Západním břehu. Ačkoliv byl Fuld pobodán, ještě předtím, než zkolaboval, stačil útočníka pronásledovat a postřelit. Fuld byl odvezen do jeruzalémské nemocnice Šaarej cedek, ale pokusy o jeho resuscitaci už byly bezúspěšné. Pachatel útoku Chalil Džabarin je se středně těžkými poraněními v jeruzalémské nemocnici Hadasa. Podle deníku Haaretz sdělil zdroj blízký útočníkově rodině, že jejich syn se jim svěřil s plánem zaútočit u hrobky patriarchů v Hebronu. Následně rodina informovala bezpečnostní složky, ale těm se pachatele u jeskyně Machpela v Hebronu najít nepodařilo. Namísto toho mladík útočil u obchodního centra Arim, které leží u obce Kfar Ecion a dalších v bloku osad Guš Ecion.

celý článek

Posluchači si stěžovali na izraelské veřejnoprávní rádio poté, co uvedlo operu Richarda Wagnera

3. 9. 2018, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Izraelské rádio zaměřené na vážnou hudbu bylo svými posluchači kritizováno za to, že vysílalo jedno z děl německého skladatele Richarda Wagnera. Stanice Kol ha-muzika zařadilo v pátek 31. srpna do svého programu třetí dějství z jeho opery Soumrak bohů, nahranou na festivalu v Bayreuthu roku 1991 s dirigentem Danielem Barenboimem. Richard Wagner (1813 – 1883) a jeho díla bývají v Izraeli tradičně ignorována, od doby, kdy předchůdce dnešní Izraelské filharmonie přestal roku 1938 po tzv. Křišťálové noci jeho díla uvádět. Wagner měl antisemitské názory, pro něž byla jeho hudba ve prospěch nacismu zneužita, a údajně byl i oblíbeným hudebním skladatelem Adolfa Hitlera. Jen pár minut poté, co se v pátek třetí dějství z Wagnerova Soumraku bohů rozeznělo éterem izraelského rádia, bylo přerušeno asi čtyřicetivteřinovou pauzou. Hudební stanice ve svém prohlášení uvedla, že šlo o „technickou závadu, způsobenou snad zásahem osudu”.

celý článek

„Chci konfederaci s Jordánskem a Izraelem,“ reagoval na nabídku Trumpových vyjednavačů Abbás

3. 9. 2018, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Americký prezident Donald Trump nabídl prezidentu palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi ustavit společnou palestinsko-jordánskou konfederaci. Ten mu na to odpověděl, že s takovou konfederací by souhlasil jen za podmínky, že by její součástí byl i Izrael. Abbás to oznámil na nedělním (2. září) setkání mírových aktivistů z Peace Now a izraelských poslanců v Ramalláhu. Abbás rovněž podotkl, že USA a prezident Trump jsou vůči Palestincům nepřátelští a uzavírají mírový proces tím, že „chtějí kompletně sabotovat UNRWA“. „Zeptali se mne, zda věřím v konfederaci s Jordánskem,“ sdělil Abbás o rozhovorech, které vedl s Jaredem Kushnerem a Jasonem Greenblattem. „Ano, řekl jsem jim, že chci federaci, jejíž součástí bude ale i Izrael a zeptal jsem se, zda by Izraelci souhlasili s takovou nabídkou,“ dodal. Nicméně Trump prý Abbáse ujistil o svém závazku a podpoře k dvoustátnímu řešení.

celý článek

Zaměstnanec Lékařů bez hranic zaútočil na vojáky IDF. Byl to osamělý střelec?

28. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Týden po střetu zaměstnance Lékařů bez útoku zaměstnance Lékařů bez hranic (MSF) na příslušníky IDF zůstává v případu mnoho nejasností. Nejen to, proč se minulé pondělí rozběhl směrem k hraničnímu plotu, začal střílet na vojáky a hodil po nich granát. Není zatím jasné, zda byl napojený na některou z teroristických skupin nebo jednal sám. Minulý týden pátek zveřejnil koordinátor vládních aktivit na palestinských území (COGAT), generálmajor Kamil Abú Rokon, jméno a zaměstnání pondělního střelce: „Hání al-Madžaláví, který se se střelnou zbraní pokusil infiltrovat přes bezpečnostní plot na severu Pásma Gazy, zahájil palbu na vojenské síly a dokonce na ně hodil výbušninu, byl ve skutečnosti ošetřovatelem, pracujícím až do posledního dne pro mezinárodní organizaci ‚Lékaři bez hranic‘.“

celý článek

Hamás a Fatah v informační válce: Kdo stál za odpálením rakety na Beerševu?

13. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH/GAZA – Paralelně k tvrdým bojům mezi Izraelem a Hamásem probíhá boj na informační rovině. Ve víru pokusů napadat mobily Izraelců falešnými poplachy a zprávami o vyjednaném příměří (které bývají zakrátko dementované) by neměla zaniknout následující zpráva: Palestinské zdroje sdělily izraelské rozhlasové stanici Kan, že Hamás v Pásmu Gazy zatkl členy skupiny, napojené na palestinské nacionalistické hnutí Fatah (JOL). Proč? Vyšetřuje je kvůli vypálení rakety, která v pátek dopadla severně od Beerševy, asi 40 kilometrů od Gazy. Šlo o první útok na hlavní jihoizraelské město od vytvoření protiraketového systému Železná kupole (2007). Izrael na to reagoval leteckým útokem na pětipatrové kulturní centrum v Gaze, jehož budovu dle IDF Hamás využíval pro vojenské účely a kde mělo kanceláře mimo jiné i zdejší ministerstvo vnitra.

celý článek

Je nebo není další válka v Gaze? Přehled událostí posledních dní konfliktu

10. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA / JERUZALÉM – Během posledních dnů přicházejí střídavé informace o „příměří“ a vypálených raketách. Zpravodajství komplikují zprávy, že se objevila falešná aplikace na hlášení raketových útoků, kdy se Hamás snaží zasáhnout cyberútokem i telefony Izraelců. Ti jsou přitom nabádáni, aby si stahovali aplikaci Ceva Adom, ohlašující blížící se nebezpečí, jen od oficiálních prodejců jako Google nebo Apple. Objevují se i falešné zprávy o novém příměří či nově daných podmínkách z té či oné strany. Za dané situace je mimořádně těžké se v dění vyznat, proto čtenářům předkládáme stručný přehled faktů a událostí z posledních dní uplynulého týdne. Ve středu 8. srpna na hranici Pásma Gazy došlo ke střetu mezi izraelskou armádou a Hamásem. IDF patrně vyhodnotila cvičení Hamásu jako útok na své jednotky a odpověděla střelbou, při níž byli podle hnutí Hamás zabiti dva jeho členové.

celý článek

V palestinské čtvrti východního Jeruzaléma Izrael otevřel centrum jemenské židovské kultury

8. 8. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ceremonie k inauguraci centra kulturního dědictví jemenských Židů proběhla ve středu 1. srpna v palestinské čtvrti Silwán ve východním Jeruzalémě. Centrum „Tamar alija“ bude umístěno v budově bývalé synagogy v Kfar Ha-šiloach, kterou zde zanechali židovští migranti z Jemenu, jenž sem přišli na konci 19. století, ale ve 30. letech století 20. během vln násilí provázejících arabská povstání roku 1929 a 1936 z místa uprchli. Budovu až do roku 2015 obývala palestinská rodina. Pak ale soud určil, že rodina Abu Naab v opuštěném majetku jemenské židovské komunity squatuje a byla vystěhována. Namísto ní se do budovy nastěhovali židovští osadníci. V téže době se čtvrtí začaly šířit řeči, že rodina dům dobrovolně opustila za peněžní kompenzaci. Jeden člen rodiny Abu Naab má v budově synagogy stále svůj byt.

celý článek

Ze zavraždění syrského vědce a vývojáře zbraní, které se stalo o víkendu, je podezírán Izrael

7. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – O víkendu vybuchlo ve městě Masjaf na západě Sýrie auto. Šlo o bombový útok, při němž přišel o život jeden z předních vývojářů zbraní syrské armády, Azíz Asbar. Měl na starosti tzn Sektor 4, přísně tajnou jednotku, pracující v současnosti na vybudování podzemní továrny na zbraně. Ta měla nahradit dřívější, zničenou loni během náletu připisovaného Izraeli. Azíz Asbar byl jedním z ředitelů Syrského centra pro vědu a výzkum. Podle deníku Jerusalem Post byl zodpovědný nejen za vývoj raket, ale také chemických zbraní. Právě v Masjafu se údajně (Wisconsin Project on Nuclear Arms Control) instalují do raket dlouhého doletu. Úzce spolupracoval také s íránskou armádou, například generálmajorem Kásimem Sulejmíním, velitelem jednotek Kuds.

celý článek

Desítky tisíc lidí v Tel Avivu protestovaly při Drúzy vedené demonstraci proti tzv. zákonu o židovském státě

4. 8. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Po skončení šabatu se dne 4. srpna večer sešly na náměstí Jicchaka Rabina v Tel Avivu desítky tisíc lidí, aby spolu s drúzskou komunitou protestovaly proti tzv. zákoně o židovském státě. Za skandování hesla „rovnost, rovnost“ protestující mávali izraelskými i drúzskými vlajkami. Arabofonní izraelská menšina se cítí být nedávným schválením kritizovaného zákona uražena a žádá jeho pozměnění. Izraelský premiér Netanjahu se s předáky Drúzů minulý týden několikrát sešel, ale schůzky dopadly neúspěšně. Drúzové říkají, že se po 70 letech ve vojenských službách státu spolu se Židy cítí v zákonu neuznaně. Pár vysoce postavených vojenských důstojníků kvůli tomu minulý týden oznámilo rezignaci. Rabinovo náměstí, což je tradiční platforma pro různé demonstrace, bylo v sobotu večer uzavřeno, stejně jako přilehlé silnice. Telavivská radnice se zbarvila, jako při mnoha dalších příležitostech, tentokrát do barev drúzské vlajky.

celý článek
Zobrazit starší zprávy