Dnes je 25. 5. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Dítě a těhotnou ženu v Gaze zabila palestinská raketa

9. 5. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Nové světlo do smrti čtrnáctiměsíční Sáby a těhotné ženy Falastín Abú Arara vnesly zprávy IDF a údajný únik z Al-Risála News. Zatím je jasné, že za jejich smrtí nestálo izraelské bombardování, ale raketa z Gazy, vypálená možná přímo z domu. A tato zpráva přinesla další otázky a nejasnosti. Situace v sobotu 5. května večer byla nepřehledná: z Pásma Gazy střílely ozbrojené skupiny rakety na Izrael, IDF odpovídala leteckými útoky. Roční Sába byla tou dobou doma, kde ji hlídala těhotná Falastín Abú Arar. Pak přišla rána a oba byli na místě mrtví. Samotná IDF se ještě v neděli domnívala, že příčinou byl chybný zásah a začala případ prošetřovat. Média (včetně zdrojů ZTIS) tehdy neměla jasno o jménu ani pohlaví dítěte. Uváděla také, že mrtvá žena matkou dítěte a bezprostřední příčinou smrti byly střepiny šrapnelu. Jasno v tom nemělo ani ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

celý článek

Eskalace násilí mezi Gazou a Izraelem: Mrtví a zranění na obou stranách

5. 5. 2019, -rjw- |  Izrael

GAZA/JERUZALÉM – Jeden mrtvý Izraelec a šest Palestinců, z toho jedna těhotná žena a její roční dítě. Zraněných Izraelců bylo podle nočních zpráv Magen David Adom (MDA) 58, v Gaze se jedná o cca 40 zraněných. To je prozatímní, a jistě ne konečný výsledek eskalace násilí, k níž došlo na přelomu týdne. Hamás po více než 450 raketách prohlásil, že „tlak ještě zvýší“ a IDF posiluje vojenskou přítomnost na hranici s Pásmem Gazy, včetně tanků. V pátek došlo k dalším masovým demonstracím (dle IDF cca 5200 lidí) podél hraničního plotu Pásma Gazy. Demonstrace předcházely Dni nezávislosti (71. výročí založení Izraele), jež si Palestinci připomínají jako den Nakba („Katastrofa“). Zároveň jde o poslední pátek před muslimským postním měsícem Ramadán. navrch k tomu, v Izraeli se po volbách ustavila staronová vláda a v Tel Avivu zbývá několik dní do zahájení hudební soutěže Eurovize.

celý článek

V době požáru Notre-Dame hořelo i na Chrámové hoře

16. 4. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V tutéž dobu, kdy západní svět sledoval největší požár Chrámu Matky Boží v Paříži, propukl oheň i na Chrámové hoře. Informovala o tom palestinská Wafa News Agency (WNA) a zprávu potvrdila izraelská policie. K požáru došlo v prostorách ochranky na střeše modlitebny Al-Marwání. Al Marwání, v židovsko-křesťanském prostředí známá jako „Stáje Šalomounovy“, se nachází v jihovýchodním rohu celého komplexu. Nešlo tedy přímo o součást Skalního dómu, proslulého zlatou kupolí. Hasičům z Al-Aksá se podařilo oheň brzy uhasit. Příčinu zatím šetří izraelská policie a nadace Al-Aksá (wakf). Šejch Azzam al-Chatib, předseda wakfu Jeruzaléma (Kuds) a mešity Al-Aksá, řekl jordánské agentuře Al-Mamlaka, že jej pravděpodobně způsobily děti.

celý článek

Národní – a sefardský – hrdina: Tělo Eliho Kohena se možná vrací do Izraele

16. 4. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Ze Sýrie do Izraele údajně zamířila ruská delegace, převážející rakev s ostatky legendárního izraelského špiona Eliho Kohena (1964-1965). Zprávu přinesl v noci na úterý server Jerusalem Online. Pokud se zpráva potvrdí, bude to další triumfální „návrat“ ikonické postavy moderního Izraele. Počátkem dubna se takto – opět díky ruské pomoci – vrátily ostatky Zacharyho Baumela, zabitého během první války s Libanonem. Návrat ostatků Eliho Kohena je ještě důležitější. Kohen pod jménem Alí Amín Thábit infiltroval do nejvyšších kruhů strany Baas i syrské armády. V roce 1965 byl odhalen a popraven, jeho informace však o dva roky později dopomohly izraelskému vítězství v šestidenní válce. Důležitost návratu Kohenových ostatků asi nelze přecenit: Byl to první izraelský agent, odhalený a popravený coby Izraelec.

celý článek

Vracet syny domů: Po 37 letech byly ostaky Zacharyho Baumela pohřbeny na Herzelově hoře

5. 4. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Je tomu 37 let, co během první války s Libanonem zmizel během bitvy u Sultán Jakúbu jednadvacetiletý Zachary Baumel. Spolu s ním se ztratili i Jehuda Katz a Cvi Feldman. Jeho tělo získal Izrael při tajné vojenské operaci „Hořkosladká píseň“ (Zemer nuge), při níž IDF pomohly ruské speciální jednotky. O tuto pomoc podle svých slov premiér Netanjahu osobně požádal ruského prezidenta Putina. Na vojenském pohřbu se s příbuznými, přáteli a někdejšími spolubojovníky sešli i čelní představitelé armády a politici. Šlo o celospolečenskou událost, demonstrující rozhodnutí IDF dostat domů všechny vojáky – včetně těch padlých. „Zachary, před sedmatřiceti lety, několik dní před bitvou, v níž jsi padl, jsi napsal rodičům: ‚Nebojte se, všecko je v pořádku, ale vypadá to, že se domů hned tak nedostanu.‘

celý článek

Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů: „Nemít vztahy s Izraelem bylo velmi, velmi špatné rozhodnutí...“

1. 4. 2019, -rjw- |  Blízký východ

ABÚ ZABÍ – Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Muhammad Gargaš volá po „změně strategie“ v izraelsko-arabských vztazích. Vyjádření přišlo v rámci velkého rozhovoru pro deník „The National“, zaměřeného na celkové hodnocení mezinárodních vztahů. Jeden z nejmocnějších lidí SAE se v něm zabýval tématy jako vztah k USA, politický islám nebo válka v Jemenu. Nynější řád světa je podle něj „velmi tekutý“ a pokud v něm Arabové chtějí prosperovat, musí vzít jeho proměny na vědomí. – Tak by se dalo shrnout poselství ministra zahraničí A. M. Gargaše. Politolog, který studoval na univerzitě G. Washingtona a doktorát získal na Cambridge, zastává ve vládě SAE dvě pozice: je ministrem federální národní rady SAE a ministrem zahraničí.

celý článek

Sýrie: Izrael ve středu provedl letecký útok na Aleppo

28. 3. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Syrské milice zveřejnily zprávu, podle níž Izrael provedl během středy letecký útok na průmyslovou zónu na severním předměstí Aleppa. Jak uvedla agentura SANA, několik střel bylo údajně zachyceno obranným systémem, další způsobily pouze hmotné škody. Podle opozičních zdrojů byly zasaženy muniční sklady a letiště íránských Revolučních gard. IDF se ke zprávě nevyjádřila. „…nakolik alespoň Írán ví, že to byl Izrael,“ komentoval ironicky zprávu izraelský ministr zahraničí Juval Katz. Aleppo se svými průmyslovými zónami a několika letišti je místem, kde se setkávají obchodní a vojenské zájmy. V Sýrii, zmítané občanskou válkou, je podle vojenských analytiků nejen oblastí, odkud se do země dostává vojenský i civilní materiál, ale také silným opěrným bodem íránských ozbrojených sil.

celý článek

Při nepokojích u Betléma byl IDF zastřelen dobrovolný zdravotník, tvrdí Palestinci

28. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

BETLÉM – Ve středu ráno zastřelila IDF během razie sedmnáctiletého palestinského dobrovolného zdravotníka Sajída Mizhera. Stalo se tak přes to, že měl na sobě reflexní zdravotnickou vestu. Uvedla to palestinská agentura Wafa, zprávu přejímají i židovská média. K události došlo v uprchlickém táboře Deiše blízko Betléma. Poté, co IDF vstoupila do tábora, aby zatkla tři z jeho obyvatel (důvod zatčení zatím nebyl specifikován), došlo k potyčkám mezi místními a příslušníky IDF. Několik Palestinců bylo zraněno a na pomoc byli přivoláni místní zdravotníci. Jedním z nich právě zastřelený Sajíd Mizher. Podle informací ministerstva zdravotnictví PA byl Mizher, zasažen ostrou střelou do žaludku. Podle Al-Džazíry byl Mizher převezen do nemocnice Al-Džalá, ale zemřel na operačním stole.

celý článek

Sedmičlenná rodina zraněna, když její dům severně od Tel Avivu zasáhla raketa z Gazy

25. 3. 2019, -jg- |  Izrael

KFAR SABA – Raketa, která byla v pondělí 25. března v brzkých ranních hodinách vypálena z Gazy, zasáhla obytný dům v mošavu Mišmeret nedaleko města Kfar Saba v centrálním Izraeli, severně od Tel Avivu. Sedm lidí bylo přitom zraněno, dům byl po požáru, který raketa způsobila, kompletně zničen. Podle ministra financí Mošeho Kachlona, který dům navštívil rodinu zachránila jen skutečnost, že se v 5:20 místního času, kdy se regionem Šaron rozezněly sirény, uchýlila do krytu. Všech sedm lidí, včetně tří dětí ve věku 12 let, 3 roky a 18 měsíců, bylo ošetřeno v nemocnici Meir, hlavně se zraněním od šrapnelů a popáleninami. Několik sousedů utrpělo šok a výbuch zabil v sousedství čtyři psy. Podle zpráv byla raketa typu J-80 odpálena z pásma Gazy operativci Hamásu omylem. Jde však již o třetí raketu delšího dosahu, která byla na Izrael z Gazy vypálena během týdne. Hamás poté začal vyklízet své pozice napříč pásmem v očekávání izraelské odvety.

celý článek

78 % izraelských Židů si myslí, že izraelská kontrola Palestinců není pro stát dobrá, ale většina k ní nevidí jinou alternativu

20. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Podle průzkumu zveřejněného dne 14. března Van Leerovým institutem v Jeruzalémě, který na něm spolupracoval s Citizen Accord Forum a Institutem Shaharit, si 71 % izraelských Židů myslí, že izraelská kontrola nad životy Palestinců na Západním břehu představuje morální problém. A dokonce více, celých 78 % si myslí, že kontrola nad Palestinci v Judsku a Samaří není pro Izrael dobrá. V průzkumu, který se zaměřil právě na to, kde si izraelská společnost stojí v otázkách míru a kontroly nad palestinskými územími, však jen 12 % dotázaných odpovědělo, že by izraelská kontrola Západního břehu měla ihned přestat, kdežto 66 % lidí si myslí, že k současnému status quo není zatím žádná jiná alternativa. Celkově 88 % dotázaných uvedlo, že je za současných okolností nutná stávající situace. Průzkum ještě ukázal, že 78 % židovské a 93 % arabské populace Izraele souhlasí, že mezináboženský mír je důležitý pro lidi a je i jejich vlastní náboženskou hodnotou.

celý článek
Zobrazit starší zprávy