Dnes je 21. 8. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Izrael odebere novinářské oprávnění korespondentovi Al-Džazíry, dokud nevysvětlí své poznámky o národním odporu Palestinců

20. 8. 2017, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Vládní tisková kancelář (GPO) v Izraeli rozhodla, že dočasně pozastaví novinářské oprávnění Eliasi Karramovi, dopisovateli arabské zpravodajské sítě Al-Džazíra. Důvodem je jeho výrok, který padl v rozhovoru s ním pro tureckou televizi Dar al-Iman, kde Karram prohlásil mimo jiné, že „práce v médiích je integrální součástí hnutí odporu a jeho výchovného politického působení“. Podle GPO je dotyčná televizní stanice spojena navíc s radikálně islamistickým Muslimským bratrstvem. Elias Karram, izraelský Arab z Nazaretu, který pro Al-Džazíru píše od roku 2011, má prý své výroky týkající se politické angažovanosti novináře nejprve vysvětlit. Proti rozhodnutí úřadu se ozvalo několik profesních sdružení novinářů v Izraeli.

celý článek

Egyptské muzeum změnilo popisek k starověké desce. Obsahovala slovo „Izrael“

16. 8. 2017, -mk- |  Blízký východ

TAHRÍR – Vedení muzea v egyptském Tahríru muselo vyměnit popisek u staroegyptské desky z doby vlády faraona Ramsese II., na níž stálo „Izraelská stéla“. Namísto ní nese nyní tentýž artefakt popisek „Merenptahova vítězství“. Jedná se o stélu více než tři metry vysokou a metr a půl širokou, kterou objevil v roce 1896 v Luxoru historik Flinders Petrie. Když se v egyptském zpravodajství rozhlásilo jako skandál, že popisek hovoří o „Izraeli“ – samozřejmě šlo o starověký národ Izraele, nikoli moderní stát, který s ním ovšem sdílí tisíciletou historii –, vytvořilo muzeum komisi, která popisek přezkoumávala. Výsledkem byla tento týden změna názvu. Ramses II., z jehož doby deska pochází, vládl Egyptu v letech 1279 – 1213 př. o. l. Zhruba v té době se předpokládá, že prapředci pozdějších Hebrejců pobývali ve staroegyptské říši. Kromě biblického vyprávění je právě Merenptahova stéla se zmínkou o „Izraeli“ nejstarším a nejvýznamnějším archeologickým dokladem tohoto předpokladu.

celý článek

Netanjahu podpořil vznik nezávislého státu pro Kurdy v části Iráku

15. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Otázku kurdské nezávislosti nadnesl izraelský premiér Benjamin Netanjahu na setkání s 33 republikánskými kongresmany minulý týden. Podle zdrojů listu Jerusalem Post premiér vyjádřil „kladný přístup“ k vytvoření nezávislého kurdského státu v kurdských oblastech Iráku a samotné Kurdy pak označil za „statečné, prozápadní lidi, kteří sdílejí naše hodnoty.“ Izraelský premiér se zřídkakdy veřejně vysloví pro ustavení kurdské nezávislosti, ačkoliv i v minulosti tak již učinil. Naposledy roku 2014, když v Tel Avivu prohlásil, že „Izrael podporuje kurdské aspirace o nezávislost.“ Důvodem je vysoká politická citlivost tohoto tématu – i stanovisko USA bylo vždy takové, že Irák musí zůstat nerozdělený. Navíc by takový vývoj byl velkým roztrpčením i pro Turecko, jehož kurdské obyvatelstvo by se také mohlo dožadovat nezávislosti. Jednání s americkými poslanci se týkala především regionálních otázek a znepokojení Jeruzaléma nad růstem vlivu Íránu v regionu, hlavně v Iráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Gaze a jinde.

celý článek

Po zaznění sirén explodovala u jihoizraelského Aškelonu raketa z Gazy

9. 8. 2017, -jg- |  Izrael

AŠKELON – V pobřežním jihoizraelském Aškelonu se v úterý 8. srpna večer kolem deváté hodiny místního času rozezněly poplašné sirény. Na oblast byla z Gazy vystřelena raketa. Podle IDF raketa explodovala na neobydleném prostranství, přičemž nedošlo k žádným škodám či zraněním. Podle mluvčího regionální rady Chof Aškelon zněly sirény rovněž ve vesnicích Karmia a Zikin. Do oblasti se vypravily armádní složky, aby ji prozkoumaly. Televizní stanice al-Aksá, oficiální komunikační kanál Hamásu, později téhož večera informovala, že izraelské projektily byly vystřeleny na cíle Hamásu na severu pásma Gazy, přičemž nebyla zaznamenána žádná zranění. Poslední předešlá raketa z Gazy zasáhla na konci června neobydlenou oblast u města Šaar ha-Negev. Letos uběhl třetí rok od posledního vojenského konfliktu s hnutím Hamás, kdy byly na Izrael vystřeleny z Gazy tisíce raket a IDF způsobila v pásmu rozsáhlé škody ve snaze teroristickou hrozbu eliminovat.

celý článek

Íránské novinářce hrozila deportace a trest smrti, Izrael jí nabídl azyl

7. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Neda Aminová, dvaatřicetiletá íránská dopisovatelka izraelského zpravodajského serveru Times of Israel působila až donedávna v Turecku. Podle serveru Times of Israel, pro jehož perskojazyčnou sekci psala, Aminová žije v Turecku už od roku 2014 a stejnou dobu zde také vede soudní bitvy proti své repatriaci do Íránu a rovněž se pokusila získat azyl v několika dalších zemích. Když jí turecké úřady oznámily, že bude v nejbližších dnech deportována zpět do rodného Íránu, požádaly organizace Jeruzalémský svaz novinářů a Unie izraelských novinářů izraelského ministra vnitra Arje Deriho, aby novinářce pomohl a nabídl jí útočiště právě v Izraeli. V Íránu by totiž Aminové právě kvůli práci pro izraelská média mohl hrozit až trest smrti. Deri souhlasil. „Tato novinářka čelí skutečné hrozbě smrti jen proto, že píše sloupky pro izraelský zpravodajský server,“ uvedl v oficiálním prohlášení izraelský ministr. „Za těchto humanitárních souvislostí jsem povolil její vstup do země bez zaváhání.“

celý článek

Hlavní palestinský mírový vyjednavač Saíb Irikát čeká v Izraeli na transplantaci plíce

3. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Prominentní člen Fatahu a jeden z nejhlasitějších kritiků Izraele Saíb Irikát je již rok v péči izraelských lékařů kvůli vážné plicní chorobě, plicní fibróze. Stejně dlouho je na seznamu čekatelů pro transplantaci plíce, která proběhne buď v Izraeli, nebo v USA. Jeho stav se v posledních měsících zhoršil a přerušil veškeré své pracovní aktivity. Od počátku svých vážných zdravotních problémů je v péči izraelského zdravotnického systému. Dvaašedesátiletý Irikát má být podle Fatahu nahrazen v úloze hlavního vyjednavače Madžídem Faradžem, současným šéfem zpravodajských služeb.

celý článek

Oběť teroristického útoku nožem ze supermarketu v Javne je v ohrožení života

2. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JAVNE – Izraelské bezpečnostní složky potvrdily, že útok nožem, který se ve středu 2. srpna stal v supermarketu Supersal v městě Javne ve středním Izraeli, byl nacionalisticky motivovaný. Oběť útoku, zhruba čtyřicetiletý zaměstnanec supermarketu, je v hospitalizován v nemocnici Kaplan v Rechovot ve stavu ohrožení života. Podle záchranné služby byl bodnut nožem několikrát do oblasti hlavy a do hrudi. Útočníkem byl devatenáctiletý Palestinec z vestnice Jatta na Západním břehu, který do Izraele vstoupil ilegálně. Ismail Ibrahim Ismail Abu Aram byl zatčen nedaleko místa útoku a vyslýchán policií poté, co mu v útěku zabránili náhodní svědci incidentu. Bezpečnostní složky později dorazily i do útočníkova domu v Jatta, aby vyslechli jeho příbuzné. Podle rozvědky Šin Bet neměl mladý palestinský útočník žádnou kriminální minulost, která by naznačovala bezpečnostní riziko, avšak vyšetřování zatím stále probíhá.

celý článek

Netanjahu údajně přišel s návrhem výměny bloku osad na Západním břehu za arabské oblasti v Izraeli

29. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/WASHINGTON – Podle izraelské televizní stanice Aruc 2 předestřel premiér Benjamin Netanjahu americké administrativě návrh na územní výměnu s Palestinci, při níž by Izrael získal blok osad Guš Ecion na Západním břehu a palestinské jurisdikci by připadla oblast ve Wádí Ara s hustým arabským osídlením. Tato informace zatím nebyla potvrzena z premiérovy kanceláře a televizní zpravodajství neuvedlo, kdy by měl být plán uskutečněn ani kdy ho Netanjahu představil Trumpově administrativě. Představitel Bílého domu citovaný internetovým deníkem Times of Israel pouze potvrdil, že uvedené myšlenky skutečně zazněly, ovšem pouze jako návrhy pro konečnou mírovou dohodu s Palestinci. Netanjahu dosud o takovéto územní výměně nikdy nehovořil, šlo spíše o návrh z prostředí současného ministra obrany Avigdora Liebermana. Ten krátce po zveřejnění této informace v televizním zpravodajství ve čtvrtek (27.7.) napsal na svůj Twitter: „Pane premiére, vítejte v klubu.“

celý článek

Izraelští diplomaté z Jordánska doma v bezpečí, detektory kovu z Chrámové hory zmizí

25. 7. 2017, -mk- |  Blízký východ

AMMÁN/JERUZALÉM – Zaměstnanci izraelského velvyslanectví v Ammánu v čele s velvyslankyní Einat Schleinovou překročili v pondělí (24.7.) večer bezpečně hranici u Allenbyho mostu a jsou zpátky v Izraeli. Mezi nimi byl i zaměstnanec ochranky, který byl zraněn při útoku ve svém domově a v sebeobraně zastřelil dva Jordánce. Diplomatickou krizi, která se rozhořela vzápětí po tomto incidentu a během níž se zdálo, že Jordánsko nedovolí diplomatům zemi opustit a vystaví je tak hrozbě útoku rozzuřeného davu, se podařilo zažehnat. Do Ammánu kvůli tomu odletěl šéf izraelské rozvědky Šin Bet Nadav Argman a později tentýž den hovořil s jordánským králem Abdulláhem II. izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael také s Jordánskem řešil otázku umístění detektorů kovu při vstupu na Chrámovou horu a dospěl ke kompromisnímu řešení – bezpečnostní rámy budou nahrazeny modernější technologií, která rovněž umí detekovat zbraně. Oznámil to izraelský kabinet v úterý (25.7.) ráno krátce po skončení jednání.

celý článek

Druhý útok v Jeruzalémě během několika hodin: mezi lehce zraněnými i dvouměsíční miminko

16. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Na Olivové hoře ve východním Jeruzalémě došlo v pátek (14.7.) k dalšímu teroristickému útoku, tentokrát zápalnou lahví. Lehce zraněni při něm byli tři lidé, mezi nimi i dvouměsíční holčička. K útoku došlo jen pár hodin poté, co teroristé u vstupu na Chrámovou horu zahájili střelbu a usmrtili dva izraelské vojáky drúzského původu, Haiela Sitaweho (30) a Kamila Shnaana (22). Dva dospělí a miminko projížděli v komunitním voze vesnicí Silwán ve východním Jeruzalémě, když na ně útočník hodil Molotovův koktejl. Nadýchali se kouře a dvouměsíční děvčátko bylo poté převezeno do jeruzalémské nemocnice Hadasa-Ejn Kerem k ošetření. Policie zahájila ihned pátrání po útočníkovi.

celý článek
Zobrazit starší zprávy