Dnes je 22. 9. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Katar si platí PR firmu, aby vylepšil svůj obraz mezi americkými Židy

11. 9. 2017, -mk- |  Svět

DAUHÁ/WASHINGTON – Katar, malý, ale bohatý ropný emirát v Perském zálivu, kterému hrozí mezinárodní izolace kvůli jeho podpoře Hamásu a Muslimského bratrstva, chce nyní vylepšit své jméno ve Spojených státech, zejména mezi americkými Židy. Tamní představitelé se rozhodli za tím účelem podepsat smlouvu s americkou PR agenturou Stonington Strategies, které za její služby bude platit 50.000 dolarů měsíčně. V čele této agentury stojí Nick Muzin, židovský republikán, který v minulosti například vedl kampaň proti íránské jaderné dohodě anebo poskytoval poradenské služby republikánským senátorům Tedovi Cruzovi a Timu Scottovi. Právě úzké vztahy Kataru s Íránem a extremistickými hnutími na něj napojenými jsou přitom důvodem, proč se Katar dostal pod mezinárodní diplomatický tlak, podporovaný na Blízkém východě zejména Saúdskou Arábií.

celý článek

Archiv iráckých Židů, nalezený v Saddámově bunkru, chtějí USA vrátit zpět do Iráku

11. 9. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – V září 2018 vyprší o čtyři roky prodloužená lhůta, během níž právní a židovské skupiny lobbovaly u ministerstva zahraničí Spojených států, aby nevracelo archiv iráckých Židů zpět do Iráku. Minulý čtvrtek to oznámil mluvčí ministerstva Pablo Rodriguez. Archiv, který obsahuje desítky tisíc položek z doby od 16. do 20. století, včetně náboženských textů, osobních dopisů, fotografií a knih, byl do USA přivezen americkými jednotkami roku 2003, poté co byl zachráněn z útrob velitelství tajné služby Saddáma Husajna. Podle dohody mezi USA a Irákem měl být archiv navrácen do země už roku 2014, ale doba návratu byla prodloužena. Američtí republikánští i demokratičtí poslanci, stejně tak jako zástupci různých židovských skupin se dosud snaží tuto dohodu zvrátit. Poukazují na to, že by dokumenty měly být uschovány v USA anebo kdekoliv jinde, kde budou přístupné Židům z Iráku a jejich potomkům. Irácká vláda zas tvrdí, že archiv může sloužit jako edukační materiál pro Iráčany o historii Židů v jejich zemi a že jde o historické dědictví Iráku.

celý článek

Palestinský policista na Facebooku vyzýval k teroru a oslavoval Hitlera

5. 9. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Vysoce postavený palestinský policista Muhammad al-Sawítí z Dženínu byl v srpnu zatčen poté, co tajná služba Šin Bet zaznamenala jeho aktivity na sociálních sítích, které lze charakterizovat jako podněcování k násilí. Palestinská preventivní bezpečnostní služba, kde al-Sawítí pracoval, má přitom jako jeden z úkolů mařit pokusy o organizaci teroristických útoků. Na jeho facebookovém profilu se vedle toho, co podle Šin Bet lze charakterizovat jako „extremistický obsah přímo vybízející k násilí“, objevovala také oslava již provedených útoků a fotografie nacistických pohlavárů – například fotografie hajlujícího Hitlera s arabským popiskem: „Potřebujeme nového Hitlera.“

celý článek

Televize Al-Džazíra odvysílala lživé svědectví ženy, co tvrdí, že v IDF zabíjela palestinské děti

29. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAUHÁ – Zatímco izraelská vláda se rozhodla podniknout právní kroky k tomu, aby zrušila akreditaci kanceláři televizní stanice al-Džazíra v Jeruzalémě, katarská televize odvysílala minulou středu 23. srpna „investigativní reportáž“, v níž ukrajinsko-izraelská žena lživě tvrdí, že během své služby v IDF zabíjela palestinské děti. Reportáž al-Džazíry vyňala úryvky z téměř pět let staré ukrajinské televizní soutěže, v níž Izraelka ukrajinského původu Elena Zakusilová, dnes již Elena Gluzmanová, odpovídá na otázky na detektoru lži. Pořad má formát televizní soutěže o peníze podobné někdejšímu českému pořadu Pravda nebo lež. Otázky se soustředily na Eleninu službu v IDF přičemž ona v televizi připustila, že během ní zabíjela lidi, včetně dětí a již si nepamatuje, kolik lidí zabila. Její slova tenkrát spustila velkou vlnu zloby v ukrajinské muslimské komunitě, ale ještě roku 2013 se prokázalo, že se jedná o blamáž. Zakusilová postupovala podle scénáře připraveného editorem soutěže a i když v IDF skutečně sloužila, zabývala se jen administrativou.

celý článek

USA nechtějí automaticky podpořit dvojstátní řešení ještě předtím, než začnou mírová jednání

27. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

WASHINGTON – Trumpova administrativa se podle všeho odmítá zavázat k dvojstátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu ještě předtím, než vůbec dojde k jednání obou stran. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí USA Heather Nauertová sdělila, že Spojené státy by ukázaly svou předpojatost, kdyby podpořily dvojstátní řešení ještě před začátkem mírových jednání. „Nebudeme stanovovat, jaký by měl být jejich výsledek. Musí to fungovat pro obě strany. Nejlepším pohledem na věc je neupřednostňovat jednu stranu před druhou a ujistit se, že se k tomu obě strany mohou dopracovat,“ řekla Nauertová. Její slova přišla ve středu 23. srpna poté, co si Palestinci stěžovali na nedostatečnou podporu dvojstátního řešení ze strany USA a rovněž oznámili ultimátum, které praví, že pokud v mírových rozhovorech nedojde k pokroku během 45 dní, nebudou již uznávat mediaci konfliktu skrze USA a obrátí se k alternativnímu plánu, kdy by stát Palestina měla jednostranně uznat OSN.

celý článek

Izrael odebere novinářské oprávnění korespondentovi Al-Džazíry, dokud nevysvětlí své poznámky o národním odporu Palestinců

20. 8. 2017, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Vládní tisková kancelář (GPO) v Izraeli rozhodla, že dočasně pozastaví novinářské oprávnění Eliasi Karramovi, dopisovateli arabské zpravodajské sítě Al-Džazíra. Důvodem je jeho výrok, který padl v rozhovoru s ním pro tureckou televizi Dar al-Iman, kde Karram prohlásil mimo jiné, že „práce v médiích je integrální součástí hnutí odporu a jeho výchovného politického působení“. Podle GPO je dotyčná televizní stanice spojena navíc s radikálně islamistickým Muslimským bratrstvem. Elias Karram, izraelský Arab z Nazaretu, který pro Al-Džazíru píše od roku 2011, má prý své výroky týkající se politické angažovanosti novináře nejprve vysvětlit. Proti rozhodnutí úřadu se ozvalo několik profesních sdružení novinářů v Izraeli.

celý článek

Egyptské muzeum změnilo popisek k starověké desce. Obsahovala slovo „Izrael“

16. 8. 2017, -mk- |  Blízký východ

TAHRÍR – Vedení muzea v egyptském Tahríru muselo vyměnit popisek u staroegyptské desky z doby vlády faraona Ramsese II., na níž stálo „Izraelská stéla“. Namísto ní nese nyní tentýž artefakt popisek „Merenptahova vítězství“. Jedná se o stélu více než tři metry vysokou a metr a půl širokou, kterou objevil v roce 1896 v Luxoru historik Flinders Petrie. Když se v egyptském zpravodajství rozhlásilo jako skandál, že popisek hovoří o „Izraeli“ – samozřejmě šlo o starověký národ Izraele, nikoli moderní stát, který s ním ovšem sdílí tisíciletou historii –, vytvořilo muzeum komisi, která popisek přezkoumávala. Výsledkem byla tento týden změna názvu. Ramses II., z jehož doby deska pochází, vládl Egyptu v letech 1279 – 1213 př. o. l. Zhruba v té době se předpokládá, že prapředci pozdějších Hebrejců pobývali ve staroegyptské říši. Kromě biblického vyprávění je právě Merenptahova stéla se zmínkou o „Izraeli“ nejstarším a nejvýznamnějším archeologickým dokladem tohoto předpokladu.

celý článek

Netanjahu podpořil vznik nezávislého státu pro Kurdy v části Iráku

15. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Otázku kurdské nezávislosti nadnesl izraelský premiér Benjamin Netanjahu na setkání s 33 republikánskými kongresmany minulý týden. Podle zdrojů listu Jerusalem Post premiér vyjádřil „kladný přístup“ k vytvoření nezávislého kurdského státu v kurdských oblastech Iráku a samotné Kurdy pak označil za „statečné, prozápadní lidi, kteří sdílejí naše hodnoty.“ Izraelský premiér se zřídkakdy veřejně vysloví pro ustavení kurdské nezávislosti, ačkoliv i v minulosti tak již učinil. Naposledy roku 2014, když v Tel Avivu prohlásil, že „Izrael podporuje kurdské aspirace o nezávislost.“ Důvodem je vysoká politická citlivost tohoto tématu – i stanovisko USA bylo vždy takové, že Irák musí zůstat nerozdělený. Navíc by takový vývoj byl velkým roztrpčením i pro Turecko, jehož kurdské obyvatelstvo by se také mohlo dožadovat nezávislosti. Jednání s americkými poslanci se týkala především regionálních otázek a znepokojení Jeruzaléma nad růstem vlivu Íránu v regionu, hlavně v Iráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Gaze a jinde.

celý článek

Po zaznění sirén explodovala u jihoizraelského Aškelonu raketa z Gazy

9. 8. 2017, -jg- |  Izrael

AŠKELON – V pobřežním jihoizraelském Aškelonu se v úterý 8. srpna večer kolem deváté hodiny místního času rozezněly poplašné sirény. Na oblast byla z Gazy vystřelena raketa. Podle IDF raketa explodovala na neobydleném prostranství, přičemž nedošlo k žádným škodám či zraněním. Podle mluvčího regionální rady Chof Aškelon zněly sirény rovněž ve vesnicích Karmia a Zikin. Do oblasti se vypravily armádní složky, aby ji prozkoumaly. Televizní stanice al-Aksá, oficiální komunikační kanál Hamásu, později téhož večera informovala, že izraelské projektily byly vystřeleny na cíle Hamásu na severu pásma Gazy, přičemž nebyla zaznamenána žádná zranění. Poslední předešlá raketa z Gazy zasáhla na konci června neobydlenou oblast u města Šaar ha-Negev. Letos uběhl třetí rok od posledního vojenského konfliktu s hnutím Hamás, kdy byly na Izrael vystřeleny z Gazy tisíce raket a IDF způsobila v pásmu rozsáhlé škody ve snaze teroristickou hrozbu eliminovat.

celý článek

Íránské novinářce hrozila deportace a trest smrti, Izrael jí nabídl azyl

7. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Neda Aminová, dvaatřicetiletá íránská dopisovatelka izraelského zpravodajského serveru Times of Israel působila až donedávna v Turecku. Podle serveru Times of Israel, pro jehož perskojazyčnou sekci psala, Aminová žije v Turecku už od roku 2014 a stejnou dobu zde také vede soudní bitvy proti své repatriaci do Íránu a rovněž se pokusila získat azyl v několika dalších zemích. Když jí turecké úřady oznámily, že bude v nejbližších dnech deportována zpět do rodného Íránu, požádaly organizace Jeruzalémský svaz novinářů a Unie izraelských novinářů izraelského ministra vnitra Arje Deriho, aby novinářce pomohl a nabídl jí útočiště právě v Izraeli. V Íránu by totiž Aminové právě kvůli práci pro izraelská média mohl hrozit až trest smrti. Deri souhlasil. „Tato novinářka čelí skutečné hrozbě smrti jen proto, že píše sloupky pro izraelský zpravodajský server,“ uvedl v oficiálním prohlášení izraelský ministr. „Za těchto humanitárních souvislostí jsem povolil její vstup do země bez zaváhání.“

celý článek
Zobrazit starší zprávy