Dnes je 27. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Maročtí vládní úředníci poprvé navštívili chanukovou oslavu

26. 12. 2019, rjw |  Svět

CASABLANCA – Za historický průlom je označován v židovských médiích návštěva vysokých marockých úředníků na oslavě svátku Chanuka. V hotelu Casablanca ji uspořádalo hnutí Chabad spolu s Radou marockých židovských obcí. Je tradicí hnutí Chabad, že k zažehnutí prvního světla na chanukovém svícnu zve význačné osobnosti. Guvernér prefektury Casablanca-Settat, Saíd Ahmidouch a Rašíd Afirát, guvernér prefektury Casablanca-Anfa byli však letos více než jen čestnými hosty: jejich přítomnost byla vnímána jako symbol porozumění mezi muslimskou většinou a židovskou menšinou. „Vysílá to silné poselství míru a tolerance,“ řekl k tomu rabín Levi Banon, ředitel Marocké mládeže Chabadu (Jeunesse Chabad de Morocco).

celý článek

Po vypálení raket ze Sýrie Izrael zasáhl desítky cílů íránských i syrských ozbrojených sil

20. 11. 2019, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAMAŠEK – Izraelská armáda ve středu 20. listopadu ráno sdělila, že během noci provedla útok na desítky (dle deníku Haaretz cca 20) cílů na syrském území. Přes polovinu tvořila íránská velitelství a tábory. Další část cílů tvořily raketové soustavy země-vzduch, patřící armádě syrského prezidenta Bašára Asada. Podle listu The Times of Israel Izrael nepoškodil rozvinutější protivzdušné S-300, nacházející se u ruských jednotek. Jedním z cílů bylo velitelství jednotek Kuds na letišti v Damašku; budova byla poškozena jen částečně. Stalo se tak v reakci na čtyři rakety, vystřelené v úterý před rozbřeskem na Izrael ze Sýrie. Všechny rakety zachytil systém Ocelová klenba a nezpůsobily žádné škody ani zranění. Podle IDF za odpálením raket stojí íránské jednotky.

celý článek

Při nepokojích v Hebronu byl izraelskými složkami zabit Palestinec. Podle prvního vyšetřování IDF nepředstavoval hrozbu

12. 11. 2019, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Dvaadvacetiletý Palestinec přišel v pondělí o život, během násilných střetů v Hebronu s izraelskou armádou. V pondělí 11. listopadu se Palestinci v uprchlickém táboře Al-Aroub střetli s izraelskými vojáky, když pochodovali uctít 15. výročí smrti palestinského vůdce Jásira Arafáta. Jenže v prvotním šetření incidentu izraelská armáda přišla na to, že zabitý Omar Haitham Al-Badawi nepředstavoval pro vojáky bezprostřední hrozbu. Zároveň podle listu Haaretz dodala, že vojáci neměli v tomto případě užít ostrou munici. Podle palestinského minsiterstva zdravotnictví Al-Badawi utrpěl střelné zranění v oblasti hrudi, na jehož následky v hebronské nemocnici zemřel. Na sociálních sítích začalo cirkulovat video, které údajně zaznamenalo, jak byl Al-Badawi zastřelen.

celý článek

V Turecku byly odstraněny plakáty hlásající „neberte si židy a křesťany za přátele“

10. 11. 2019, -rjw- |  Blízký východ

ANKARA – Na zastávkách v súfijském poutním místě Konya se 22. října objevily plakáty, zobrazující kříž a Davidovu hvězdu, z nichž kape krev. Doprovázel je citát koránského textu, vyzývající muslimy k tomu, aby se nepřátelili se Židy a s křesťany. Nedlouho poté byly jakožto nenávistné zabaveny a opoziční politik Garo Paylan (HDP) prosadil, aby o incidentu jednal turecký parlament. Pro některé příznivce súfijského islámu jde o „znesvěcení“ Rúmího odkazu; zároveň jsou zklamáni z toho, že se turecké súfijské organizace vůči nenávistným výrokům hlasitě nepostavily.

celý článek

Jde to! V Jeruzalémě, včetně Starého města, ubývá bariér

24. 9. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Památky a uličky Starého města jsou nyní přístupnější lidem na vozíku. Letní sezóna ukázala, že toto by mohla být inspirace pro další historická města. Pokusy o zpřístupnění Starého města lidem se zhoršenými možnostmi pohybu vypadaly dlouho beznadějně. Tak jako v řadě jiných starobylých měst, nota bene s kopcovitým terénem, se zdálo, že to „prostě nepůjde“. Schody, stupně a další nástrahy úzkých uliček, často památkově chráněné, vypadaly jako nepřekonatelné bariéry. Navíc se všechny inovace musely řídit přísnými pravidly UNESCO a památkového úřadu. V roce 2010 se ale na odboru pro rozvoj v jeruzalémské radnici rozhodli, že to přece jen zkusí. Ukázalo se, že řešením mohou být na mnoha místech dřevěné konstrukce, nebo drobné úpravy už existujících zařízení pro pouliční vozíky.

celý článek

Sedmnáctiletá Izraelka zabita při teroristickém útoku, bratr a otec zranění

23. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmnáctiletá Rina Šnerbová ze středoizraelského města Lod byla zabita při útoku pravděpodobně granátem, hozeným z kolem projíždějícího vozu, když byla se svým bratrem a otcem na pěší túře v přírodní rezervaci na Západním břehu. Bratr Dvir (19) utrpěl těžká zranění a otec Eitan (46) lehká. Oba byli převezeni do jeruzalémské nemocnice Hadasa Ein Kerem, kde se Dvir podrobil operaci. Podle lékaře Abeda Khalila je nyní ve stabilizovaném stavu. Informace o pravděpodobném průběhu útoku poskytli pracovníci izraelské záchranné služby Magen David Adom a další svědci. IDF po útoku zajistila oblast kolem pramene Ein Bubin severovýchodně od Ramalláhu, kolem židovské osady Dolev a palestinské vesnice Deir Ibzi. Izraelci místo nazývají „Dannyho pramen“ po izraelském studentu Dannym Gonenovi, který zde bil zabit roku 2015. K útoku se tenkrát přihlásila skupina napojená na Hamás.

celý článek

IDF zatkla čtyři podezřelé z ubodání Dvira Soreka, v souvislosti se svátky se obává dalších možných útoků

10. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Tři podezřelí muži a jedna žena byli v noci z pátka na sobotu zatčeni v souvislosti se zabitím devatenáctiletého studenta vojenské přípravky Dvira Soreka. Devatenáctiletý Sorek byl ubodán k smrti a jeho tělo nalezeno ve čtvrtek 8. srpna u osady Migdal Oz na Západním břehu, kde mladík studoval. Hebrejskojazyčná média, která citovala z palestinských arabských zdrojů, uvedla, že k zatčení čtveřice došlo ve vesnici Beit Kahil na jihu Západního břehu, zabaven byl také jeden osobní vůz. K zatčení došlo poté, co byl jako první zatčen a vyslýchán devětadvacetiletý podezřelý z obce Beit Fadždžar, která se nachází nedaleko Migdal Oz. První zatčený, který byl v pátek propuštěn, má být majitelem auta, o němž si izraelské bezpečnostní služby myslí, že bylo užito během středy k útoku. Izraelská armáda během pátku a soboty žádné zprávy o zatčení nepotvrdila, ve svém prohlášení jen uvedla, že pátrání po teroristech pokračuje.

celý článek

Áronova hrobka v Jordánsku uzavřena. Modlili se tam Židé

5. 8. 2019, -rjw- |  Blízký východ

AMMÁN – Údajná hrobka velekněze Árona, byla 1. srpna uzavřena. Důvodem byl „ilegální vstup“ velké skupiny židovských poutníků, které zde kdosi nafilmoval při modlitbě. Jednalo se především o Izraelce, kteří do Jordánska přijeli legálně jako turisté. Podle jordánského ministra turismu je obava, že si na poutní místo nedaleko slavné Petry začnou dělat nárok sionisté. Podle zpráv doprovázejících od pátku video a fotografie, šířící se arabskými médii, přišlo na místo Džabal Hárún několik set Židů, kteří zde „nelegálně“ prováděli židovské rituály. Na fotografiích zveřejněných agenturou Al-Džazíra, je vidět několik desítek modlících se Židů, převážně mužů, v modlitebních šálech (talit) a s řemínky (tefilin).

celý článek

„Židé v Istanbulu cvičí toulavé psy, aby útočili na muslimy,“ zveřejnil v dopise turecký deník

26. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

ISTANBUL – Turecký populární provládní deník Yeni Akit zveřejnil na svém webu dopis čtenáře, který se týkal problematiky pouličních toulavých psů v zemi. V jeho textu se tvrdí, že „Židé trénují potulné psy, aby napadali v ulicích Turecka muslimy“ a dále v něm zaznívá i tradiční antisemitská pověra, že Židé vraždí křesťanské děti a požívají jejich krev. Autor dopisu konstatuje, že město Istanbul zaznamenalo v poslední době problém s nárůstem divokých psů a to zejména na severu metropole, kde žije židovská populace. Dále tvrdí, že Židé učí psy, aby útočili na muslimy, přičemž „zatím bylo pokousáno sto muslimů“ a tyto útoky jsou podle něj „záměrné“. Někteří čtenáři na webu deníku kritizovali, že Yeni Akin vůbec publikoval takový text. Zatímco jeden ze čtenářů jej nazval „ostudným, přímočarým rasismem“, další podotkl, že je mimo schopnosti psa rozlišit mezi Židem, křesťanem a muslimem a že jej ani není možné k tomuto účelu vycvičit.

celý článek

Židovská obec v Káhiře oznámila úmrtí své prominentní členky. Její členská základna se zúžila na pět osob

10. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Když káhirská židovská obec oznámila minulou sobotu 6. července úmrtí Marcelle Harounové, třiadevadesátileté matky předsedkyně komunity, zúžil se počet členů židovské obce v Káhiře celkem jen na pět žen – její dceru Magdu a čtyři vnučky. Oznámilo to egyptské zpravodajství Watani International. Podle webu byla zesnulá Harounová manželkou Šehaty Harouna, v Egyptě známého židovského antisionisty, právníka, a od 40. let člena Komunistické strany Egypta. Pan Haroun zemřel v roce 2001 ve věku 82 let a až do poslední chvíle zůstával hlasitým kritikem Izraele. Například se vždy považoval výhradně za Egypťana židovského vyznání a trval na tom, aby na jeho pohřbu nebyl přítomen rabín ze sousedního Izraele. Pohřeb se tak odložil o více než týden, dokud nedorazil rabín z Francie. Manželé Harounovi měli tři dcery, z nichž v současnosti už žije jen Magda, která je předsedkyní miniaturní káhirské židovské obce.

celý článek
Zobrazit starší zprávy