Dnes je 20. 11. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Pětatřicetiletý Izraelec bojuje o život po teroristickém útoku autem nedaleko Hebronu

19. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmnáctiletý palestinský řidič seděl za volantem auta, kterým záměrně srazil na silnici nedaleko Hebronu na jih od Jeruzaléma dva lidi. Pětatřicetiletý Even Ezer Holaring, otec pěti dětí, který se do Izraele přistěhoval před více než deseti lety z Indie a patřil ke komunitě Bnej Menaše, byl vážně zraněn a podroben operaci hlavy, která utrpěla hlavní náraz. Dýchá však dále na přístrojích a jeho stav zůstává kritický. Lehce zraněn byl při teroristickém útoku sedmdesátiletý David Ramati, který stejně jako Holaring žije v osadě Kirjat Arba nedaleko Hebronu. Sedmnáctiletý terorista se poté pokusil na útěku pobodat vojáky, ti jej však postřelili a útočník byl převezen do nemocnice.

celý článek

Generál IDF a vrchní velitel NATO jednali v Bruselu o íránské přítomnosti v Sýrii

12. 11. 2017, -jg- |  Svět

BRUSEL – Šéf izraelských obranných sil (IDF) Gadi Eizenkot se přes víkend setkal v belgickém hlavním městě s vrchním velitelem sil NATO a amerických jednotek v Evropě Curtisem Scaparrottim. Oba generálové spolu jednali již před dvěma týdny a skutečnost, že Eizenkot náhle odletěl do Bruselu na další schůzku, naznačuje rychlý rozvoj situace, kterou bylo potřeba řešit. Tématem schůzky, po níž se izraelský generál odebral zpět do Izraele, byla přítomnost Íránu a jeho armády v Sýrii. Podle zdroje britské televizní stanice BBC si Írán v současnosti staví v Sýrii stálou vojenskou základnu. A stavba měla podle všeho značně pokročit, což mohlo být i důsledkem nedávných úspěchů vojsk syrského prezidenta Bašára al-Asada. Zdroj BBC uvádí, že již bylo postaveno 20 nízkopodlažních budov pro íránské vojáky a vozidla. Důvod stavby tohoto místa však zatím není zcela ověřen. Vojenský komplex se nachází asi 14 km jižně od Damašku a jen asi 50 km od izraelské hranice na Golanských výšinách.

celý článek

Hitler, Saddám Husajn, Carter nebo Netanjahu: Palestinci rádi dávají svým dětem slavná jména

5. 11. 2017, -jg- |  Blízký východ

HEBRON/HAIFA – Někteří palestinští Arabové dávají svým dětem jména po slavných osobnostech. Často jsou to lidé, k nimž vzhlíží jako k hrdinům a kteří symbolizují jejich světonázor či podporu jejich kauze. Tak se dá potkat na Západním břehu či v Gaze Hitler, Saddám Husajn, Chavez, Guevara nebo Castro, ale zcela nečekaně i Begin nebo Netanjahu mezi izraelskými Araby. Jak však podotýkají nositelé těchto jmen, rozhodnutí rodičů, jak svého potomka pojmenovat, nezůstává bez následků. Jejich jména jim prý v životě způsobila „psychické i fyzické újmy“. Například Hitler Abu Hamad, učitel z Hebronu, řekl agentuře AFP, že není hrdý na to, že nosí jméno muže, který je zodpovědný za vyvraždění milionů lidí. „Jsem proti zabíjení, násilí a porušování lidských práv, ale už se stalo součástí mojí osobnosti a zvykl jsem si,“ řekl Hitler Abu Hamad. Když se roku 1976 narodil, rozhodl se jeho otec jej takto pojmenovat, aby protestoval proti izraelské okupaci tím nejurážlivějším způsobem.

celý článek

Dva Palestinci obviněni z teroristicky motivované vraždy Izraelce. Chtěli se pomstít za smrt kamaráda

3. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet obvinila dva Palestince ve věku 19 a 20 let, že ilegálně vstoupili na izraelské území a zavraždili Reuvena Schmerlinga (69) jako pomstu za smrt svého kamaráda, palestinského teroristy, který byl zastřelen při pokusu spáchat útok nožem. Šin Bet odtajnil detaily případu, na který bylo uvaleno informační embargo po dobu vyšetřování. To bylo zahájeno počátkem října, kdy bylo nalezeno Schmerlingovo mrtvé tělo. Oba Palestinci byli zaměstnání ve Schmerlingově podniku na skladování uhlí a vybrali si ho údajně i kvůli osobním antipatiím, od počátku je však vedl nacionalistický motiv, uvedl Šin Bet. Den před začátkem svátku Sukot (4.10.) v dopoledních hodinách jej nalákali do svého pokoje a zabili ho mnohočetnými ranami nožem.

celý článek

Sorry za Balfoura: Britský umělec Banksy uspořádal omluvnou párty pro Palestince

2. 11. 2017, -jg- |  Blízký východ

BETLÉM – Na párty, kterou uspořádal Banksy ve středu 1. listopadu v Betlémě, přišly hlavně palestinské děti z okolních uprchlických táborů. Na hlavách přitom měly vojenské helmy s vyobrazením britské vlajky a dírami imitujícími otvory po střelách. Herečka, převlečená za královnu Alžbětu II., děti vítala a přitom odhalila nápis „Er.. sorry“ na bezpečnostní zdi oddělující okupovaný Západní břeh od vnitřního Izraele. Letos 2. listopadu uplyne 100 let od vydání tzv. Balfourovy deklarace, jíž britská vláda vyjádřila podporu pro vznik židovské domoviny na území britského mandátu Palestina, který vznikl rozpadem Osmanské říše po 1. světové válce. To, co Židé vnímají jako úspěch jejich diplomacie, vidí Arabové, na rozdíl od ostatního parcelování Blízkého východu, jako historickou nespravedlnost. Současná britská vláda oznámila, že výročí „zaznamená s hrdostí“ a na čtvrtek pořádá v Londýně formální hostinu, jíž se zúčastní premiérka Theresa Mayová i její izraelský protějšek Benjamin Netanjahu.

celý článek

Po kurdských demonstracích za nezávislost irácký parlament odhlasoval zákaz izraelské vlajky v zemi

1. 11. 2017, -jg- |  Blízký východ

BAGDÁD – Irácký parlament v úterý 31. října odhlasoval zákaz zobrazení izraelské vlajky v zemi poté, co jí mávali Kurdové během demonstrací na podporu samostatnosti kurdského regionu, které se konaly v Iráku i v Evropě kolem doby referenda minulý měsíc. „Sněmovna reprezentantů se rozhodla kriminalizovat každého, kdo bude vlát vlajku sionistické entity na veřejnosti,“ sdělil parlamentní zdroj iráckému zpravodajství AlSumaria. Izrael byl v podstatě jedinou zemí, kdo myšlenku kurdské nezávislosti nahlas podpořil. I proto předáci mnoha arabských a muslimských zemí neváhali označit kurdské referendum za sionistické spiknutí. Proti referendu ostře vystoupilo Turecko, které hrozilo sankcemi a také Írán a centrální irácká vláda v Bagdádu. „Chápu, že ti, kdo podporují Hamás, chtějí vidět Mossad na každém nepohodlném místě, ale Izrael nemá na kurdském referendu žádný podíl, kromě hlubokých, přirozených a dlouhodobých sympatií,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v říjnu.

celý článek

Nejméně sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, zemřelo v ilegálním tunelu z Gazy odpáleném IDF

31. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

GAZA/JERUZALÉM – Napětí mezi Izraelem a Gazou vystoupalo poté, co izraelská armáda odhalila tajný tunel vedoucí z pásma Gazy na izraelské území a vyhodila ho do povětří. Při operaci či po ní zemřelo přinejmenším sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, kteří se zřejmě snažili proniknout na izraelské území, a dalších dvanáct Palestinců bylo zraněno. Tunel vedl z gazského města Chán Júnis až do blízkosti kibucu Kisufim, který se nachází nedaleko hranic s Gazou. Vzápětí po incidentu, který byl nejkrvavější od skončení konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014, se v Gaze sešly špičky tamních teroristických organizací, aby projednaly možnou odpověď. Podle médií volal Islámský džihád po okamžité koordinované vojenské reakci, zatímco Hamás se přikláněl k větší opatrnosti a součinnosti s Egyptem, aby se neohrozilo křehké dojednání palestinské jednoty mezi frakcemi Hamás a Fatah. Izrael v očekávání odvetného útoku raketami rozmístil do oblasti protiraketový systém Železná kupole a uzavřel vojenskou zónu u hranic s Gazou.

celý článek

Izraelští džudisté vyhráli v Abú Zabí zlato i bronz. Hymnu i vlajku jim však odepřeli

26. 10. 2017, -jg- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Grandslamový turnaj, který se konal 26. až 28. října ve Spojených arabských emirátech, už má své vítěze. Z Izraelců se na zlaté příčce v kategorii do 66 kg umístil Tal Flicker a bronz si ve své kategorii do 52 kg odnesla Gili Cohenová. Avšak ani na předávání medailí pořadatel nedovolil, aby na počest vítězů zazněla izraelská hymna. Mezi ostatními vlajkami nevlála ta izraelská, bez níž se po celou dobu turnaje museli izraelští sportovci obejít. Když tedy ohlašovatel na stadionu oznamoval zahrání národních skladeb jednotlivých států, v případě izraelských vítězů své „a nyní zazní národní hymna..“ hned s ironií v hlase opravil na „hymna mezinárodní federace juda“. Ti, kdo znají slova izraelské národní hymny Ha-Tikva, však na videozáznamech mohou vidět, jak si ji na stupni vítězů Tal Flicker prozpěvuje. Dvojité vítězství izraelského národního týmu tak jen podtrhlo diskriminační podmínky, které organizátoři v Abú Zabí na izraelské sportovce uvalili ještě před soutěží, ve snaze je od účasti odradit.

celý článek

Palestinské město vztyčilo pomník „mistrovi mučedníků“ Saddámu Husajnovi

23. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

ZÁPADNÍ BŘEH – Palestinské město Kalkilija na Západním břehu Jordánu se rozhodlo uctít postavu někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna tím, že po něm pojmenovalo jednu ulici a vztyčilo pomník s jeho podobiznou. Pomník odhalený minulý týden ve středu 18. října za přítomnosti starosty města Rafiho Rawajby a dalších palestinských představitelů nese nápis „Saddám Husajn – mistr mučedníků naší doby“ a také slogan „arabská Palestina od řeky k moři“. Jde o slogan, který razil právě irácký diktátor a který odkazuje na snahu o zničení Izraele a vytvoření palestinského státu na celém jeho území. Z jedné strany pomníku je Saddám Husajn vyobrazen, jak zdraví lid, zatímco z druhé strany je vidět, jak drží v ruce zbraň.

celý článek

Izrael stanovil podmínky dalšího jednání s vládou palestinské národní jednoty

19. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Poté co tento týden palestinští představitelé oznámili podepsání dohody o smíření znepřátelených frakcí Fatahu vládnoucího na Západním břehu a Hamásu panujícího v Gaze, se izraelský kabinet shodl na podmínkách, které si bude klást, aby zasedl za jednací stůl nejen s Fatahem, ale i se svým zapřisáhlým nepřítelem v podobě radikálního teroristického hnutí Hamás. Bezpečnostní kabinet izraelské vlády požaduje uznání Izraele a zastavení veškerých teroristických aktivit tak, jak to stanovují pravidla blízkovýchodního kvartetu, dále odzbrojení militantního křídla Hamásu a konečně navrácení těl padlých izraelských vojáků a propuštění civilistů, kteří jsou zadržováni v Gaze jako rukojmí.

celý článek
Zobrazit starší zprávy