Dnes je 22. 3. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Palestinská samospráva letos zvýší výplaty teroristům a jejich rodinám o 56 milionů dolarů

21. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Palestinská samospráva opět zvýšila částky, které vyplácí palestinským teroristům drženým v izraelských věznicích, popřípadě rodinám teroristů zabitých při útoku. Tyto renty dostávají teroristé a jejich rodiny doživotně. Za rok 2017 bylo takto vyplaceno 347 milionů dolarů, letos to má být o 56 milionů více – už přes 400 milionů dolarů. Podle palestinského zákona musí jít na tyto platby pravidelně 7 % celkového rozpočtu. „To znamená, že palestinská autonomie nyní zaměstná ještě víc teroristů jako svoje pracovníky – až na to, že teroristé pracující pro palestinskou samosprávu mají tu zvláštnost, že jsou zaměstnáváni jako živí i jako mrtví,“ řekl poslanec Knesetu Avi Dichter z Likudu, který uvedená fakta připomněl na půdě izraelského parlamentu, když doporučoval ke schválení návrh zákona, jenž by měl této běžné praxi zabránit.

celý článek

Polský krajně pravicový poslanec se setkal Hizballáhem. Schůzku označil za „příležitost konfrontovat mýty s realitou“

16. 3. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA/BEJRÚT – Polský poslanec Pawel Skutecki, člen krajně pravicového protisystémového uskupení Kukiz 15, se v pondělí 12. března setkal v Libanonu s Mohamadem Raadem, šéfem parlamentní skupiny, která v libanonské dolní sněmovně reprezentuje šíitské militantní hnutí Hizballáh a převzal od něj ocenění – medaili. Skutecki přitom odmítl hlasy kritiků, že by Hizballáh byl teroristickou organizací s antisemitskou agendou a o Raadovi řekl: „Je to respektovaný zákonodárce, šéf skupiny Hizballáhu, s nímž se setkávají nejdůležitější světoví lídři.“ Kritikům ještě vzkázal, že jsou „loutkami loutek v rukách loutkářů“. Podle Klaudie Klimekové, předsedkyně TSKZ, pobočky židovského kulturního a vzdělávacího centra v Krakově, byla akce Skuteckého a jeho strany, jíž kdysi rakouský deník popsal jako radikálně nacionalistickou, provokací zaměřenou na Izrael a Židy ve světle debaty posledních dní ohledně Polska a zákona o holocaustu.

celý článek

Hamás zachycen na kamerách, jak krade elektřinu určenou školám a nemocnicím

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

GAZA – Koordinátor vládních aktivit na územích generálmajor Joav Mordechaj zveřejnil v sobotu na Facebooku videozáznam nasvědčující tomu, že hnutí Hamás krade dodávky elektřiny určené nemocnicím a školám v pásmu Gazy. Vzhledem ke zhoršení humanitární situace v Gaze – které souvisí s tím, že palestinská samospráva od června loňského roku přestala platit účty za dodávky elektřiny pro Gazu – to znamená, že vládnoucí organizace „okrádá vlastní občany“ a „na obyvatelstvu jí nezáleží, naopak je utiskuje“, napsal Joav Mordechaj do facebookového příspěvku, jímž doprovodil zveřejněný videozáznam. Ten byl pořízen v sobotu okolo 16:30 v oblasti mezi obcemi Maghazi a Chán Júnis. VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU

celý článek

Židé si na Purim pečou cukroví z krve jinověrců, napsal představitel Hamásu, publikovala palestinská agentura Maan

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Pověra o židovské rituální vraždě, která z Evropy po 19. století víceméně vymizela (česká hilsneriáda byla jejím posledním větším projevem), kvete dnes převážně v muslimské části světa. Den před svátkem Purim se to opět potvrdilo, když palestinská tisková agentura Maan bez dalšího komentáře otiskla arabský článek bývalého vysoce postaveného činovníka Hamásu Mustafy al-Lidáwího. Ten zde píše o tom, že Purim byl v Evropě obávaným svátkem, protože Židé měli ve zvyku péct cukroví smíchané s krví nežidovské oběti, „nejčastěji malých chlapců“. Právě to bylo podle Lidáwího důvodem, proč Evropané „toužili, aby Židé odešli“. Lidáwí dále naznačuje paralelu mezi svým podáním historie a současným palestinským bojem za nezávislost a zdůrazňuje: „Tato židovská mentalita a tato jejich pradávná povaha se nezměnila. Svou radost totiž čerpají z krve druhých, jásají a oslavují na úkor vzdechů a sténání obětí, které sami zmučili, a svou radost zakládají na utrpení ostatních.“ Na článek upozornila a z arabštiny jej přeložila organizace MEMRI, monitorující blízkovýchodní média.

celý článek

Íránské židovské babičce hrozí v Íránu trest smrti. V Holandsku žije jako nelegální uprchlík

25. 2. 2018, -jg- |  Svět

AMSTERDAM – Pár dní před letošním svátkem Purim přinesl zpravodajský web Jewish Telegraphic Agency (JTA) příběh uprchlické rodiny, která doufá v záchranu v Nizozemsku. Jedná o židovskou rodinu z Íránu, nebo alespoň její část. Šedesátiletá Cipora se pokouší získat azyl v Holandsku, kam prchla ze svého domovského Íránu už v roce 2012. O rok později nad ní v její nepřítomnosti vyřkla íránská justice trest smrti veřejným popravením za „porušení islámských pravidel Islámské revoluce“ a „protirežimní aktivitu“. A její skutečný prohřešek? Založila a vedla organizaci, která pomáhala ženám týraným svými manžely, kterým nebylo umožněno se rozvést. Se svou dcerou Rebekou, která v Holandsku získala azyl už roku 2010, pak společně začaly točit snímek o boji za demokracii v Íránu. A tak Cipora (což není její pravé jméno, ale novinář JTA jej zná) žije v Utrechtu, kde se realizuje v dobrovolnické práci pro hnutí Chabad, kde připravuje tradiční perská, šafránem a jiným exotickým kořením ochucená jídla, na oslavu svátku Purim. V Evropě žije nelegálně.

celý článek

Navzdory napětí u hranic izraelští zdravotníci dál pomáhají obětem syrské občanské války

22. 2. 2018, -mk- |  Izrael

SAFED – Navzdory rostoucímu napětí a incidentům v izraelsko-syrském pohraničí pomáhá izraelská armáda i v těchto dnech zraněným Syřanům, zejména dětem, dostat se do Zivovy nemocnice na severu Izraele, aby jim mohl zdejší zdravotnický personál podat nezbytné ošetření. Za posledních pět let se do péče izraelských lékařů dostalo už přes čtyři tisíce Syřanů. Nejčastěji jsou zachraňovány děti, jen za loňský rok jich ošetřili v Zivově nemocnici tisíc. Většina těch, co se do Izraele vydají vyhledat pomoc, pochází ze syrské části Golan, zejména z jejich centrální části, která nepodléhá kontrole ISIS ani Asadových vojáků. V poslední době se však vydali k izraelským hranicím v naději na lékařskou péči zranění Syřané dokonce až z Damašku. Po nedávných incidentech, které začaly vniknutím íránského dronu na izraelské území a pokračovaly izraelským odvetným útokem a sestřelením izraelského letounu, je ovšem možné, že program pomoci Syřanům bude omezen na případy ohrožení života.

celý článek

Ománský ministr zahraničí zavítal do jeruzalémské mešity Al-Aksá, vyzval všechny Araby k návštěvě místa

17. 2. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Ománská vládní delegace vedená ministrem zahraničí navštívila ve čtvrtek 15. února mešitu Al-Aksá v Jeruzalémě. Ománský ministr zahraničí Jusuf Al-Aláwí přitom navštívil i Západní břeh a setkal se s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Návštěvy arabských delegací na Chrámové hoře, která se nachází ve východním Jeruzalémě, jsou spíše výjimečné, protože návštěva musí být koordinována s Izraelem, který většina arabských států bojkotuje. Rovněž ze Západního břehu do Jeruzaléma musela ománská delegace projít izraelským check-pointem, a izraelská strana odmítla okomentovat, zda byla spravena předem o ománském záměru navštívit jeruzalémskou mešitu z 8. století. Během svého proslovu v Ramalláhu ománský ministr Aláwí sdělil: „Zveme všechny Araby odkudkoliv, aby zavítali do Palestiny, protože, jak jsem řekl, slyšet není totéž, co vidět. Co je teď pro ně důležité, je vidět Palestince.“

celý článek

Dva izraelští vojáci jen zázrakem unikli lynči. Zachránili je palestinští policisté

13. 2. 2018, -mk- |  Blízký východ

ZÁPADNÍ BŘEH – Dva příslušníci IDF, voják a vojačka, se ocitli v nebezpečné situaci, když nedopatřením vjeli autem do města Dženín na Západním břehu. Armádní vůz obestoupil shluk mladých Palestinců a zaútočil na ně kameny, které rozbily okno auta a vojáky zranily. Útočníkům se dokonce podařilo sebrat jednomu z nich zbraň. Od rozzuřeného davu nakonec vojáky zachránili příslušníci palestinských pořádkových sil, kteří srocení rozehnali a stříleli výstražně do vzduchu. Nakonec vojákům pomohli dostat se do bezpečí na kontrolní stanoviště u města Džamale. Vojačka utrpěla lehká a středně těžká zranění na nohou a na hlavě, záběry z incidentu ji ukazují se zakrvácenou tváří a slyšet je na nich její zděšený křik. Zraněná byla dopravena na ošetření do nemocnice v Afule.

celý článek

Izrael sestřelil nad svým územím íránský dron, dva piloti IDF zraněni, letiště Ben Gurion pozastavilo provoz

10. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Během časného sobotního rána 10. února byl nad izraelským územím sestřelen íránský bezpilotní letoun. Izraelský vrtulník jej sestřelil v oblasti Bejt Šeanu a IDF následně bombardovala místo na syrském území, z něhož byl dron vypuštěn. Syrské protiletecké baterie SA-5 a SA-17 však izraelské stíhačky F-16 zasáhly a dva piloti se museli katapultovat. V té době se na severu Izraele už poněkolikáté rozezněly poplašné sirény, mezinárodní letiště Ben Gurion na čas pozastavilo provoz. Na incident Izrael odpověděl bombardováním 12 provládních vojenských základen v Sýrii, z čehož 4 patří Íránu. Syrská televize o tom informovala jako o „izraelské agresi“. Izraelští představitelé prohlásili, že na ranní událost na svých hranicích pohlížejí jako na „závažný incident narušení izraelské suverenity“. Podle Damašku bylo sestřelení izraelských stíhaček „strategickým rozhodnutím“, avšak Sýrie o propuknutí aktivní války nemá zájem. Írán a v Libanonu usazené šíitské militantní hnutí Hizballáh Izrael varovalo, že „příští izraelská agrese bude mít za následek krutou odezvu.“

celý článek

Na Západním břehu u Arielu byl při teroristickém útoku zabit Izraelec

5. 2. 2018, -jg- |  Izrael

ARIEL – Devětadvacetiletý Izraelec byl v ponděli 5. února odpoledne zabit nedaleko osady Ariel na Západním břehu. Itamar Ben-Gal, otec čtyř dětí z nedaleké osady Har Bracha, byl útočníkem několikrát pobodán do hrudníku. Videonahrávka z místa útoku ukazuje, jak Ben-Gal čeká na zastávce na autobus, když se k němu z protějšího kraje silnice přiblížil útočník a začal jej bodat. Ben-Gal se dal před ním na útěk a palestinský útočník jej následoval. IDF pachatele útoku identifikovala a dokonce i zastavila jeho vůz, avšak útočníkovi se podařilo utéci. Nyní po něm pátrá. Paramedici se snažili Ben-Gala oživit a poslali jej do nemocnice Beinlinson v Petah Tikva, zde však svým zraněním podlehl. Pohřben bude v úterý v 10 hodin ráno ve své osadě Ben Bracha. Itamar Ben-Gal je tak druhým Izraelcem, který byl na Západním břehu zavražděn v rozsahu 1 měsíce. Dne 9. ledna byl nedaleko Nábulusu zastřelen Raziel Ševach, otec šesti dětí a rabín ilegální osady Chavat Gilad. Tu hodlá izraelská vláda po incidentu zpětně legalizovat.

celý článek
Zobrazit starší zprávy