Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Bývalý izraelský ministr byl za špionáž pro Írán odsouzen na 11 let za mříže

10. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Bývalý izraelský ministr, který se doznal ke špionáži pro Írán, si odsedí ve vězení 11 let. Státní žalobci informovali jeruzalémský okresní soud o dohodě mezi nimi a Gonenem Segevem ve středu 9. ledna a Segev bude oficiálně odsouzen o dva dny později. Gonen Segev byl usvědčen ze špionáže a napomáhání nepříteli v době válečného konfliktu a z předávání informací o izraelském energetickém průmysu, izraelských politických a vojenských činitelích a bezpečnostních místech v zemi. Segev, který vykonával povolání pediatra v Nigérii, byl pro tuto činnost rekrutován roku 2012 tamní íránskou ambasádou, kam byl pozván, aby vyšetřil děti diplomatů a personálu. Sám během výslechů sdělil, že doufal, že se mu podaří obnovit svou reputaci poté, co byl před více jak 10 lety v Izraeli odsouzen za pašování 32 tisíc tablet drogy Extáze z Nizozemska do Izraele a falšování diplomatického pasu. Během dvouletého trestu odnětí svobody mu byla v Izraeli zrušena lékařská licence a tak se po svém propuštění roku 2017 vystěhoval do Nigérie, kde svou praxi provozoval.

celý článek

Nezletilí vrhači kamenů, kteří jsou podezřelí ze zavinění smrti Palestinky, byli zatčeni

9. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Několik izraelských teenagerů, studentů ješivy na Západním břehu, bylo zatčeno v souvislosti s incidentem, který skončil smrtí palestinské matky osmi dětí. Aiša Rabiová (47) jela se svým mužem v polovině loňského října po silnici nedaleko křižovatky Tapuah na Západním břehu, když jí jeden z kamenů, které házeli pachatelé na jejich auto, trefil do hlavy a žena později v nábuluské nemocnici zemřela. Podle prohlášení izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, které bylo vydáno v neděli 6. ledna, jsou všichni zatčení podezřelí nezletilí studenti ješivy Pri Ha-arec v osadě Rechelim. Dva prominentní rabíni osadnického hnutí přitom vyhodnotili vyšetřování Šin Bet jako otázku života a smrti, proto dovolili skupině aktivistů porušit pravidla šabatu a odjet v sobotu ráno, bezprostředně po útoku, z osady Jicchar do ješivy a tam mladíky instruovat, jak vyšetřování bezpečnostních složek zvládnout. Spousta detailů případu, včetně identit pětice nezletilých, nebyla zatím uvolněna ke zveřejnění v médiích. Stejně i jako u dalších případů vyšetřování židovského terorismu se i tentokrát Šin Bet potýká s „trvalou a úmyslnou snahou delegitimizovat bezpečnostní agenturu“.

celý článek

IDF objevila již čtvrtý tunel, který vybudoval Hizballáh z jihu Libanonu do Izraele

17. 12. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská armáda oznámila v neděli 16. prosince nález a přípravu na zničení už čtvrtého tunelu, který pro útok na izraelském území vybudoval z Libanonu Hizballáh. „Tento tunel, stejně jako ostatní, je pod kontrolou IDF a kdokoliv jím bude chtít z libanonské strany vstoupit, ohrožuje svůj život. Za hloubení tunelů z Libanonu je zodpovědná tamní vláda. Jde o závažné porušení Rezoluce 1701 a suverenity státu Izrael,“ stálo v prohlášení izraelské armády. Ta na počátku tohoto měsíce zahájila Operaci severní štít, jejímž cílem je lokalizovat a ničit tunely, které v minulých letech vybudovalo šíitské militantní hnutí Hizballáh, které operuje ze sousedního Libanonu. Už v úterý 4. prosince IDF zveřejnila videa z prvních dvou tunelů a požádala UNFIL, prozatímní, na mír dohlížející, jednotky OSN v Libanonu, aby se s druhým vypořádaly. Podle posledních zpráv IDF je však třeba objevit ještě další tunely.

celý článek

Útok nožem v jeruzalémském Starém městě, dopaden střelec z Barkanu. Násilí ze strany Hamásu přibývá

13. 12. 2018, -rjw, jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Dva policejní důstojníci byli dnes v časných ranních hodinách pobodáni při útoku ve Starém městě. K incidentu došlo nedaleko Rakouského hospicu. Žena (19) utrpěla středně těžká zranění a byla převezena do nemocnice Hadasa v Ejn Kerem. Muž (21) byl zraněn jen lehce a léčí se v nemocnici Šaarej cedek. Další důstojníci, kteří byli na místě, pachatele okamžitě zneškodnili a zastřelili. Pachateli byl šestadvacetiletý Majd Matir; narodil se a žil v uprchlickém táboře Kalandíja nedaleko Jeruzaléma. Podle policejních zdrojů (Haaretz) přijel do Jeruzaléma v 5 hodin ráno autobusem a vstoupil do něj Damašskou branou. Nejprve se neúspěšně pokusil pobodat muže-civilistu na ulici Ha-gaj, pak narazil na policisty. Média ani policie zatím neuvedli, zda se hlásil k některé teroristické skupině, ani jaká byla přesně motivace jeho činu. Nabízí se řada variant od teroristického útoku (k níž se přiklání policie) po výsledek osobního zkratu, například v důsledku duševní nemoci (kterou zatím rovněž nevyloučila).

celý článek

Další střelecký útok na Izraelce na Západním břehu: Dva mrtví, dva těžce zranění

13. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Další útok, zřejmě inspirovaný nedělním incidentem, se dnes, ve čtvrtek 13. prosince, odehrál na silnici 60 u autobusové zastávky na Západním břehu. Byli při něm zabiti dva lidé, dva další, muž a žena, byli převezeni do nemocnice v Jeruzalémě a jsou ve vážném stavu. Muž byl postřelen do hlavy a podle mluvčího nemocnice Hadasa je v ohrožení života. Neznámí pachatelé se k Izraelcům přiblížili autem, jeden vystoupil a začal střílet. V procházející skupině byli civilisté i vojáci. Ihned po činu pachatelé z místa ujeli. Podle palestinských zdrojů (citovaných Times of Israel) byl vůz krátce poté nalezen nedaleko opuštěný a střelec i řidič pokračovali v útěku pěšky. Přesné místo čtvrtečního útoku se nachází u osady Givat Asaf na okupovaném Západním břehu, necelé 2 km od Ofry, kde se odehrál nedělní útok, při němž bylo postřeleno několik lidí včetně těhotné matky, jejíž předčasně narozený syn včera zemřel.

celý článek

Podezřelí ze střelby u osady Ofra zadrženi, syn šéfa místní pobočky Hamásu zastřelen

13. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet oznámila, že ve středu 12. prosince byly zatčeny čtyři osoby podezřelé z podílu na teroristickém útoku nedaleko izraelské osady Ofra na Západním břehu. Během zadržení byl jeden z podezřelých zastřelen. Šlo o devětadvacetiletého Saliha Barghoutiho z vesnice Kobar nedaleko Ramalláhu na Západním břehu. Hnutí Hamás nato vydalo zprávu, že Salih Barghouti byl tím, kdo u Ofry z jedoucího automobilu střílel a oslavuje ho jako „hrdinského mučedníka“. Podle palestinských zdrojů (citovaných Times of Israel) byl zabit, když policisté začali ve vesnici Surda střílet na taxi, jímž se pokoušel uprchnout.

celý článek

Dítě ženy postřelené při teroristickém útoku na Západním břehu zemřelo

12. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Chlapeček, přivedený na svět císařským řezem poté, co jeho matka byla v neděli, v poslední den židovského svátku Chanuka, postřelena při teroristickém útoku, dnes zemřel. Stav matky, jednadvacetileté Širy i jejího manžela Amichaje Iš-Rana je podle lékařů „stabilizovaný“. K útoku došlo v neděli 9. prosince v pozdně odpoledních hodinách, když skupina civilistů čekala na autobusové zastávce nedaleko izraelské osady Ofra. Rodiče dítěte, kteří jsou manželi necelý rok, pocházejí z osady Elon More. Matka byla zasažena do spodní části břicha. Chlapec proto musel být přiveden na svět v sedmém měsíci a zamřel dříve, než mohl podle tradice dostat jméno. Otec byl zasažen „pouze“ do nohy.

celý článek

Útočníci stříleli z auta do Izraelců na autobusové zastávce. Těhotná žena v ohrožení života, šest dalších zraněno

10. 12. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Lékaři jeruzalémské nemocnice Šaarej Cedek přivedli v neděli 9. prosince večer na svět císařským řezem miminko, jehož jednadvacetiletá matka byla postřelena při útoku, který se stal na autobusové zastávce v osadě Ofra na Západním břehu. Matka byla ve 30. týdnu těhotenství. V noci se podrobila operaci a nyní podle personálu nemocnice „bojuje o život“, stejně jako její dítě. Spolu s matkou byl do nemocnice přivezen i stejně starý muž se středně těžkými zraněními a dva další lidé s lehkými. Dvaadvacetiletý muž se středně těžkými zraněními a dvě šestnáctileté dívky byly z místa útoku převezeny s lehkými zraněními do nemocnice Hadasa. Bezpečnostní kamera zachytila bílý vůz s dvěma pasažéry, jak projíždí kolem zastávky a výstřely z něj, před nimiž se dav na zastávce snaží skrýt. USA útok nazvaly „absolutně nechutným“ a apelovaly na palestinskou samosprávu, aby jej též odsoudila a zastavila platby teroristům. Hamás jej označil za „hrdinský“.

celý článek

Putinův návrh: Zmírnění sankcí za odchod Íránců ze Sýrie

23. 11. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin prý nabídl USA a Izraeli obchod: Jestliže USA zmírní sankce vůči Íránu, postará se Rusko o to, že íránské jednotky opustí území Sýrie. Podle izraelské stanice Channel 10 to v pondělí řekl premiér Benjamin Netanjahu na uzavřeném setkání zahraničního a bezpečnostního výboru Knesetu. Komentátor deníku Haaretz Zvi Bar’el ve čtvrtek uvedl, že mezinárodní na vyřešení otázky moci v Sýrii může odchod íránských sil urychlit. Návrh z tohoto týdne je totiž možností, aby Írán opustil Sýrii dohodou a jeho vláda mohla podávat výsledek jako (alespoň částečný) úspěch. Prezident Putin tento návrh učinil premiéru Netanjahuovi na Pařížském mírovém fóru, spojeném s oslavami konce 1. světové války.

celý článek

Podle egyptského ministra školství studenty v zemi ohrožují informace o Izraeli, Židech a homosexuálech – a Erasmus

21. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

KÁHIRA – Kancelář egyptského ministra školství Mahmúda Abu al-Nasra zaslala rektorovi nejmenované egyptské univerzity dopis, označený jako „důvěrný, důležitý a vysoce naléhavý“. Stojí v něm mimo jiné, že nebezpečím pro egyptské vysokoškoláky na výměnném studijním pobytu „Erasmus“, v jehož rámci vysokoškolští studentu stráví vždy určitý počet semestrů na škole v cizí zemi, je výuka o „přijímání jinakosti“, homosexualitě, Židech a Izraelcích. Deník Haaretz nedávno část dopisu zveřejnil spolu s analýzou svého komentátora Zviho Bar’ela. Ten dopis získal zřejmě od zaměstnance některé z egyptských univerzit a zveřejnit jej směl pouze pod záminkou anonymity.

celý článek
Zobrazit starší zprávy