Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Sedmnáctiletá Izraelka zabita při teroristickém útoku, bratr a otec zranění

23. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmnáctiletá Rina Šnerbová ze středoizraelského města Lod byla zabita při útoku pravděpodobně granátem, hozeným z kolem projíždějícího vozu, když byla se svým bratrem a otcem na pěší túře v přírodní rezervaci na Západním břehu. Bratr Dvir (19) utrpěl těžká zranění a otec Eitan (46) lehká. Oba byli převezeni do jeruzalémské nemocnice Hadasa Ein Kerem, kde se Dvir podrobil operaci. Podle lékaře Abeda Khalila je nyní ve stabilizovaném stavu. Informace o pravděpodobném průběhu útoku poskytli pracovníci izraelské záchranné služby Magen David Adom a další svědci. IDF po útoku zajistila oblast kolem pramene Ein Bubin severovýchodně od Ramalláhu, kolem židovské osady Dolev a palestinské vesnice Deir Ibzi. Izraelci místo nazývají „Dannyho pramen“ po izraelském studentu Dannym Gonenovi, který zde bil zabit roku 2015. K útoku se tenkrát přihlásila skupina napojená na Hamás.

celý článek

IDF zatkla čtyři podezřelé z ubodání Dvira Soreka, v souvislosti se svátky se obává dalších možných útoků

10. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Tři podezřelí muži a jedna žena byli v noci z pátka na sobotu zatčeni v souvislosti se zabitím devatenáctiletého studenta vojenské přípravky Dvira Soreka. Devatenáctiletý Sorek byl ubodán k smrti a jeho tělo nalezeno ve čtvrtek 8. srpna u osady Migdal Oz na Západním břehu, kde mladík studoval. Hebrejskojazyčná média, která citovala z palestinských arabských zdrojů, uvedla, že k zatčení čtveřice došlo ve vesnici Beit Kahil na jihu Západního břehu, zabaven byl také jeden osobní vůz. K zatčení došlo poté, co byl jako první zatčen a vyslýchán devětadvacetiletý podezřelý z obce Beit Fadždžar, která se nachází nedaleko Migdal Oz. První zatčený, který byl v pátek propuštěn, má být majitelem auta, o němž si izraelské bezpečnostní služby myslí, že bylo užito během středy k útoku. Izraelská armáda během pátku a soboty žádné zprávy o zatčení nepotvrdila, ve svém prohlášení jen uvedla, že pátrání po teroristech pokračuje.

celý článek

Áronova hrobka v Jordánsku uzavřena. Modlili se tam Židé

5. 8. 2019, -rjw- |  Blízký východ

AMMÁN – Údajná hrobka velekněze Árona, byla 1. srpna uzavřena. Důvodem byl „ilegální vstup“ velké skupiny židovských poutníků, které zde kdosi nafilmoval při modlitbě. Jednalo se především o Izraelce, kteří do Jordánska přijeli legálně jako turisté. Podle jordánského ministra turismu je obava, že si na poutní místo nedaleko slavné Petry začnou dělat nárok sionisté. Podle zpráv doprovázejících od pátku video a fotografie, šířící se arabskými médii, přišlo na místo Džabal Hárún několik set Židů, kteří zde „nelegálně“ prováděli židovské rituály. Na fotografiích zveřejněných agenturou Al-Džazíra, je vidět několik desítek modlících se Židů, převážně mužů, v modlitebních šálech (talit) a s řemínky (tefilin).

celý článek

„Židé v Istanbulu cvičí toulavé psy, aby útočili na muslimy,“ zveřejnil v dopise turecký deník

26. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

ISTANBUL – Turecký populární provládní deník Yeni Akit zveřejnil na svém webu dopis čtenáře, který se týkal problematiky pouličních toulavých psů v zemi. V jeho textu se tvrdí, že „Židé trénují potulné psy, aby napadali v ulicích Turecka muslimy“ a dále v něm zaznívá i tradiční antisemitská pověra, že Židé vraždí křesťanské děti a požívají jejich krev. Autor dopisu konstatuje, že město Istanbul zaznamenalo v poslední době problém s nárůstem divokých psů a to zejména na severu metropole, kde žije židovská populace. Dále tvrdí, že Židé učí psy, aby útočili na muslimy, přičemž „zatím bylo pokousáno sto muslimů“ a tyto útoky jsou podle něj „záměrné“. Někteří čtenáři na webu deníku kritizovali, že Yeni Akin vůbec publikoval takový text. Zatímco jeden ze čtenářů jej nazval „ostudným, přímočarým rasismem“, další podotkl, že je mimo schopnosti psa rozlišit mezi Židem, křesťanem a muslimem a že jej ani není možné k tomuto účelu vycvičit.

celý článek

Židovská obec v Káhiře oznámila úmrtí své prominentní členky. Její členská základna se zúžila na pět osob

10. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Když káhirská židovská obec oznámila minulou sobotu 6. července úmrtí Marcelle Harounové, třiadevadesátileté matky předsedkyně komunity, zúžil se počet členů židovské obce v Káhiře celkem jen na pět žen – její dceru Magdu a čtyři vnučky. Oznámilo to egyptské zpravodajství Watani International. Podle webu byla zesnulá Harounová manželkou Šehaty Harouna, v Egyptě známého židovského antisionisty, právníka, a od 40. let člena Komunistické strany Egypta. Pan Haroun zemřel v roce 2001 ve věku 82 let a až do poslední chvíle zůstával hlasitým kritikem Izraele. Například se vždy považoval výhradně za Egypťana židovského vyznání a trval na tom, aby na jeho pohřbu nebyl přítomen rabín ze sousedního Izraele. Pohřeb se tak odložil o více než týden, dokud nedorazil rabín z Francie. Manželé Harounovi měli tři dcery, z nichž v současnosti už žije jen Magda, která je předsedkyní miniaturní káhirské židovské obce.

celý článek

Během bahrajnské mírové konference se v jediné synagoze emírátu konala židovská bohoslužba. Prvně po mnoha desetiletích

27. 6. 2019, -rjw- |  Blízký východ

MANÁMA – V jediné synagoze v Bahrajnu se ve středu 26. června konala ranní bohoslužba. Byla to mimořádná událost, protože neoznačená budova z konce 40. let bývá zavřená i na Vysoké svátky. Na konci zazněla píseň „Am Jisrael chaj“ (Národ Izraele žije). Neoznačená béžová budova se ztrácí v ulicích průmyslové čtvrti hlavního města. Není stará, přesto má pohnutou historii: Když v roce 1947 začaly demonstranti na protest vůči plánu OSN na rozdělení mandátní Palestiny rabovat židovské domy a strhly starou synagogu, rozhodla se židovská obec postavit novou. V situaci, kdy místní Židé hromadně emigrovali do Velké Británie a USA to mohlo vypadat jako donkichotský počin… a jak šel čas, zdálo se, že synagoga byla skutečně postavena zbytečně.

celý článek

Na horu Hermon byly ze Sýrie vystřeleny rakety. Dle IDF nešlo o mylně zaměřené střely

2. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V sobotu 1. června byly na Horu Hermon na Golanských výšinách vystřeleny ze Sýrie dvě rakety. Izrael v noci na neděli zareagoval útokem na vojenské základny v Sýrii. IDF uvedla, že zasáhla několik vojenských cílů. Údaje o rozsahu škod na syrské straně se liší, není ani veřejně známé, které z ozbrojených skupin základna patřila. Sobotní rakety dopadly nedaleko lyžařské oblasti na hoře Hermon a podle IDF nezpůsobily žádné škody ani zranění. Podle vojenské analýzy se však nejednalo o zbloudilé či mylně zaměřené střely, jaké do oblasti někdy dopadají ze syrské válečné oblasti – byly vystřeleny úmyslně. Podle zdrojů deníku Jerusalem Post byly vystřeleny pravděpodobně z okolí 40 km vzdáleného Damašku, podobně jako rakety, jež na Izrael dopadly ze Sýrie v lednu. Podle IDF šlo zřejmě o „promyšlený“ útok ze strany íránských milicí.

celý článek

Den Jeruzaléma a konec Ramadánu, střety na Chrámové hoře

2. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Asi 120 Židů se v neděli 2. června rozhodlo oslavit Den Jeruzaléma přítomností na sporném území jeruzalémského Starého města, kde kdysi stál Šalomounův chrám a nyní se zde nachází Skalní dóm a mešita Al-Aksá. Izraelská policie jim přístup umožnila. Vzhledem k tomu, že muslimové vnímali židovskou modlitbu na svých posvátných místech jako provokaci, konající se navíc během posledních dnů postního měsíce Ramadán, došlo ke střetům. Až dosud platilo pravidlo, že během posledních 10 dnů Ramadánu je celý objekt ne-muslimům nepřístupný; vzhledem ke Dni Jeruzaléma letos policie udělala výjimku. Policie umožnila přístup průvodu Židů, kteří se domáhali vstupu na místa, kde před dvěma tisíciletími stával židovský Chrám. Převážně palestinští muslimové toto porušení statu quo vnímali jako provokaci a začali na příchozí házet kameny a další předměty. Nepovolení vstupu by zase jako ukrácení svých práv vnímali náboženští sionisté.

celý článek

Dítě a těhotnou ženu v Gaze zabila palestinská raketa

9. 5. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Nové světlo do smrti čtrnáctiměsíční Sáby a těhotné ženy Falastín Abú Arara vnesly zprávy IDF a údajný únik z Al-Risála News. Zatím je jasné, že za jejich smrtí nestálo izraelské bombardování, ale raketa z Gazy, vypálená možná přímo z domu. A tato zpráva přinesla další otázky a nejasnosti. Situace v sobotu 5. května večer byla nepřehledná: z Pásma Gazy střílely ozbrojené skupiny rakety na Izrael, IDF odpovídala leteckými útoky. Roční Sába byla tou dobou doma, kde ji hlídala těhotná Falastín Abú Arar. Pak přišla rána a oba byli na místě mrtví. Samotná IDF se ještě v neděli domnívala, že příčinou byl chybný zásah a začala případ prošetřovat. Média (včetně zdrojů ZTIS) tehdy neměla jasno o jménu ani pohlaví dítěte. Uváděla také, že mrtvá žena matkou dítěte a bezprostřední příčinou smrti byly střepiny šrapnelu. Jasno v tom nemělo ani ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

celý článek

Eskalace násilí mezi Gazou a Izraelem: Mrtví a zranění na obou stranách

5. 5. 2019, -rjw- |  Izrael

GAZA/JERUZALÉM – Jeden mrtvý Izraelec a šest Palestinců, z toho jedna těhotná žena a její roční dítě. Zraněných Izraelců bylo podle nočních zpráv Magen David Adom (MDA) 58, v Gaze se jedná o cca 40 zraněných. To je prozatímní, a jistě ne konečný výsledek eskalace násilí, k níž došlo na přelomu týdne. Hamás po více než 450 raketách prohlásil, že „tlak ještě zvýší“ a IDF posiluje vojenskou přítomnost na hranici s Pásmem Gazy, včetně tanků. V pátek došlo k dalším masovým demonstracím (dle IDF cca 5200 lidí) podél hraničního plotu Pásma Gazy. Demonstrace předcházely Dni nezávislosti (71. výročí založení Izraele), jež si Palestinci připomínají jako den Nakba („Katastrofa“). Zároveň jde o poslední pátek před muslimským postním měsícem Ramadán. navrch k tomu, v Izraeli se po volbách ustavila staronová vláda a v Tel Avivu zbývá několik dní do zahájení hudební soutěže Eurovize.

celý článek
Zobrazit starší zprávy