Dnes je 17. 1. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Izrael nemá nic společného s Židy ani judaismem. Abbás promluvil na setkání palestinského vedení

15. 1. 2018, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – „Izrael je koloniálním projektem a s Židy nemá nic společného,“ zaznělo z úst palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse během dvouhodinové řeči, kterou pronesl na setkání ústřední rady Organizace pro osvobození Palestiny v neděli 14. ledna. Setkání se uskutečnilo se záměrem formulovat odpověď na Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele Spojenými státy. Abbás dále řekl, že když byl Izrael ustaven, jeho lídrům se nepodařilo přesvědčit Židy, aby do něj emigrovali. Podle Abbáse prý první izraelský premiér David Ben-Gurion neochotně pracoval na tom, aby donutil do Izraele imigrovat Židy z arabských zemí proti jejich vůli poté, co usoudil, že zemi evropskými Židy nenaplní. Raději se prý šest milionů z nich nechalo zavraždit v Evropě nacisty, než by do Izraele odjeli. Byly to přitom úřady britského mandátu, kdo za druhé světové války znemožnil imigraci většiny židovských uprchlíků z Evropy.

celý článek

Na tuniské Djerbě házeli neznámí útočníci zápalné láhve do židovské školy

10. 1. 2018, -jg- |  Svět

DJERBA – Židovská škola na tuniském ostrově Djerba, jež je turistickým letoviskem a zároveň domovem starobylé židovské komunity, byla v úterý 9. ledna napadena. Do její budovy byly vhozeny zápalné láhve. Informovala o tom agentura Reuters. V současnosti se v zemi odehrávají násilné protivládní demonstrace. Na Djerbě se sice žádná demonstrace nekonala, avšak místní tvrdí, že útočníci využili doby protestů, kdy je bezpečnostní opatření židovských objektů na Djerbě oslabeno, neboť policie své síly přesunula do jiných oblastí. Při útoku nedošlo k žádným zraněním, byla však způsobena hmotná škoda, jak řekl lídr místní židovské obce Perez Trabelsi. „Neznámí lidé využili protestů a vhodili do lobby židovské náboženské školy na Djerbě Molotovovy koktejly,“ řekl. Během tohoto útoku se odehrávaly násilné střety asi ve 20 tuniských městech, kde lidé protestují proti zvyšování cen a novým daním platným od 1. ledna 2018.

celý článek

Na Západním břehu byl při střeleckém útoku zabit Izraelec, otec šesti dětí

9. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Střelecký, pravděpodobně teroristický útok, při němž byl zabit otec šesti dětí, se stal v úterý 9. ledna ve večerních hodinách nedaleko města Nábulus. Pětatřicetiletá oběť řídila svůj vůz po silnici 60, což je jedna z hlavních dopravních tepen Západního břehu, když si jej vyhlédl střelec v projíždějícím autě. Oběť byla později identifikována jako Raziel Ševach, obyvatel nedaleké osady Chavat Gilad. Policie a vojsko začali prohledávat okolí místa. Ševach byl v kritickém stavu hospitalizován v nemocnici v Kfar Saba, ještě si však stačil sám zavolat pomoc s tím, že byl postřelen z projíždějícího palestinského auta. V nemocnici při resuscitačním zásahu zraněním podlehl. „Chtěl bych učinit prohlášení k těm zbabělým vrahům, co vystřelili a ujeli: Nemáme strach. Lid Izraele žije a vyhraje,“ prolásil předseda Rady regionu Samařsko Josi Dagan. Raziel Ševach byl rabínem a mohelem osady Chavat Gilad. Působil též jako dobrovolník pro Magen David Adom, izraelskou záchrannou zdravotní službu.

celý článek

Šin Bet odhalil na Západním břehu teroristickou buňku s vazbami na Írán

9. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelské tajné služby odhalily tříčlennou teroristickou buňku plánující útoky proti izraelským cílům, v jejichž pozadí stáli íránští agenti. Ti podle zjištění Šin Bet kontaktovali hlavní osobu buňky, devětadvacetiletého studenta informatiky Muhammada Maharma, prostřednictvím jeho příbuzných v Jihoafrické republice a naverbovali ho, aby chystal teroristické útoky proti Izraeli a současně pomohl íránským tajným službám proniknout do oblasti a vybudovat si zde síť. Maharmeh poté zrekrutoval dva další Palestince a spolu s nimi plnil úkoly, které od Íránců dostal. Buňku se podařilo odhalit včas, dříve než mohla mít na svědomí životy nevinných lidí.

celý článek

USA: Zastavíme finanční pomoc Palestincům, pokud nezasednou k jednacímu stolu

4. 1. 2018, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Spojené státy budou chtít podmínit finanční pomoc Palestincům jejich ochotou vrátit se k mírovým jednáním. Alespoň tak to vyplynulo ze slov americké velvyslankyně při OSN, jež hovořila o možnosti, že USA přestanou posílat vysokou finanční částku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Spojené státy jsou přitom největším dárcem pro tuto agenturu OSN a ročně jí pošlou více než 350 milionů dolarů. Vztahy mezi USA a palestinskou samosprávou se ochladily bezprostředně poté, co americký prezident Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Palestinský prezident Mahmúd Abbás se tehdy nechal slyšet, že Spojené státy opouštějí svou roli prostředníka v mírovém procesu. Také z Austrálie se ozvaly hlasy volající po ukončení finanční pomoci – bývalý australský premiér Tony Abbot v novinovém komentáři napsal, že peníze posílají palestinské úřady „teroristům a jejich rodinám“, a vyzval také k tomu, aby i Austrálie po vzoru USA a dalších států zvážila přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

celý článek

Izrael přijal úpravu zákona o Jeruzalémě. Zpřísnil podmínky pro územní ústupky ve prospěch Palestinců

3. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nové znění zákona o Jeruzalému přijali izraelští zákonodárci v úterý 2. ledna nad ránem. Podle nového znění bude ke stažení se z jakékoliv části Jeruzaléma ve prospěch Palestinců v rámci budoucí mírové dohody zapotřebí speciální dvoutřetinová většina. To znamená 80 poslaneckých hlasů ze 120. V původní verzi zákona k tomu stačila prostá většina. Změna zákona o Jeruzalému, jež byla navržena poslankyní strany Židovský domov Šuli Moalem-Rafaeliovou, prošla Knesetem s 64 hlasy pro, 51 proti a jedním zdržením se. Základní zákon o Jeruzalému Izrael přijal už v roce 1980 a roku 2000 jej pozměnil. Tato nejnovější změna však již byla připravována v létě 2017. „Cílem této úpravy zákona je zabránit ústupkům jako části diplomatických dohod,“ řekla tehdy Rafaeliová. Nový zákon kritizoval Nachman Šaj z opozičního Sionistického tábora.„Nepotřebujeme teď nové zákony o Jeruzalému, viděli jsme, co se dělo na Chrámové hoře,“ řekl v narážce na násilí, jež vypuklo v létě poté, co Izrael na místě zpřísnil bezpečnost potom, co se zde stal vražedný útok.

celý článek

Libanonský ministr zahraničí řekl, že Izrael má právo na bezpečí. Doma ho zkritizovali

2. 1. 2018, -jg- |  Blízký východ

BEJRÚT – Pod ostrou kritiku politiků v Libanonu se dostal zdejší ministr zahraničí Džibrán Bassil. Behěm velkého rozhovoru na libanonské televizní stanici al-Mayadin totiž minulý týden v úterý podotkl, že Libanon nemá žádný ideologický problém s Izraelem a že Izrael má právo na svoji bezpečnost. Na to konto jej jeden bývalý ministr libanonské vlády vyzval k odstoupení z funkce a velké kritiky se mu dostalo rovněž od četných členů parlamentu. Bassil se tak poté ohradil, že jeho slova byla televizí vytržena z kontextu během editování rozhovoru, aniž by vysvětlil, jak by se to mohlo stát. „Nejsme proti tomu, aby Izrael žil v bezpečí,“ byl Bassil zachycen, jak říká v krátkém klipu, který se rozšířil po sociálních sítích. Izrael nemá se svým severním sousedem žádné diplomatické vztahy a tenze mezi ním a v Libanonu usazeným militantním hnutím Hizballáh, s nímž Izrael bojoval již v několika válkách, v minulém roce narostly.

celý článek

„Pryč ze Sýrie, ne Gaza nebo Libanon, smrt Hizballáhu.“ Z propuknutí protivládních protestů viní Írán USA a Izrael

30. 12. 2017, -jg- |  Blízký východ

TEHERÁN – „Smrt Hizballáhu“, „Pryč ze Sýrie, starejte se o nás“, „Ne Gaza nebo Libanon, naše životy patří Íránu“ nebo „Smrt diktátorovi“. Taková a další hesla provolávají účastníci protivládních protestů v Íránu, které začaly ve čtvrtek 28. prosince v městě Mašhad a rozšířily se do dalších měst po celé zemi, včetně hlavní metropole Teheránu anebo města Qom, v němž se nachází nejvíce náboženských institucí. Protestující především kritizovali aktivní účast Íránu v ozbrojených konfliktech v cizích zemích, a to na úkor svých vlastních občanů. Někteří kritizovali i podporu Íránu Palestincům a dalším hnutím na Blízkém východě, namísto aby se jeho vláda zabývala problémy doma. Írán v Sýrii podporuje prezidenta Asada, v Libanonu usazené hnutí Hizballáh, Hamás v Gaze a húsíje v Jemenu. Zároveň vyzbrojuje milice v Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. V sobotu, třetí den trvání největších protirežimních protestů po osmi letech, íránská státní média obvinila americké, britské a izraelské „agenty“ z rozdmýchávání nepokojů s cílem poškodit islámskou republiku.

celý článek

Izraelští šachisté nedostali víza na turnaj v Saudské Arábii. Požadují kompenzaci

29. 12. 2017, -mk- |  Sport

RIJÁD – Ačkoli se Saudská Arábie při uchazečství o to stát se hostitelskou zemí světového šampionátu v bleskovém a rapid šachu zavázala dodržet pravidlo Mezinárodní šachové federace (FIDE), že žádnému hráči nebude znemožněno soutěžit, izraelští šachisté mohou na účast v turnaji zapomenout. Země jim totiž odmítla vydat vstupní víza. Stejný problém se zprvu týkal i hráčů z Íránu a Kataru, ti však po intervenci FIDE víza získali. Izraelští šachisté nikoli, na Twitteru se pouze objevil komentář mluvčí saudského velvyslanectví v USA, že Rijád „s jistou konkrétní zemí nemá diplomatické styky a této politické linie se drží“. Izrael nyní od Saudů požaduje peněžitou kompenzaci finančních a profesionálních ztrát pro sedm hráčů, kteří se na účast v turnaji chystali.

celý článek

Íránský parlament jednohlasně uznal Jeruzalém za hlavní město Palestiny „navždy“

28. 12. 2017, -jg- |  Blízký východ

TEHERÁN – Íránský parlament ve středu 27. prosince jednohlasně, s poměrem 207 hlasů pro, 0 zdržení se hlasování a 0 proti, přijal zákon, který doporučuje íránské vládě, aby uznala Jeruzalém za hlavní město Palestiny „navždy“. Informovala o tom íránská polostátní agentura Fars. V íránském parlamentu, zvaném též madžlis, přitom zasedá 290 zákonodárců. Jeho středeční volba měla být odpovědí na nedávné oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Podle turecké agentury Andalou News řekl mluvčí parlamentu Ali Laridjani, že Trump učinil své prohlášení „v naději, že tím zasáhne muslimy“. Palestinci si totiž nárokují východní část metropole jako hlavní město svého budoucího státu. Jak Chrámová hora, tak Západní zeď, nejsvětější místa judaismu, spadají právě do území tzv. Východního Jeruzaléma.

celý článek
Zobrazit starší zprávy