Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Židovská obec v Káhiře oznámila úmrtí své prominentní členky. Její členská základna se zúžila na pět osob

10. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Když káhirská židovská obec oznámila minulou sobotu 6. července úmrtí Marcelle Harounové, třiadevadesátileté matky předsedkyně komunity, zúžil se počet členů židovské obce v Káhiře celkem jen na pět žen – její dceru Magdu a čtyři vnučky. Oznámilo to egyptské zpravodajství Watani International. Podle webu byla zesnulá Harounová manželkou Šehaty Harouna, v Egyptě známého židovského antisionisty, právníka, a od 40. let člena Komunistické strany Egypta. Pan Haroun zemřel v roce 2001 ve věku 82 let a až do poslední chvíle zůstával hlasitým kritikem Izraele. Například se vždy považoval výhradně za Egypťana židovského vyznání a trval na tom, aby na jeho pohřbu nebyl přítomen rabín ze sousedního Izraele. Pohřeb se tak odložil o více než týden, dokud nedorazil rabín z Francie. Manželé Harounovi měli tři dcery, z nichž v současnosti už žije jen Magda, která je předsedkyní miniaturní káhirské židovské obce.

celý článek

Během bahrajnské mírové konference se v jediné synagoze emírátu konala židovská bohoslužba. Prvně po mnoha desetiletích

27. 6. 2019, -rjw- |  Blízký východ

MANÁMA – V jediné synagoze v Bahrajnu se ve středu 26. června konala ranní bohoslužba. Byla to mimořádná událost, protože neoznačená budova z konce 40. let bývá zavřená i na Vysoké svátky. Na konci zazněla píseň „Am Jisrael chaj“ (Národ Izraele žije). Neoznačená béžová budova se ztrácí v ulicích průmyslové čtvrti hlavního města. Není stará, přesto má pohnutou historii: Když v roce 1947 začaly demonstranti na protest vůči plánu OSN na rozdělení mandátní Palestiny rabovat židovské domy a strhly starou synagogu, rozhodla se židovská obec postavit novou. V situaci, kdy místní Židé hromadně emigrovali do Velké Británie a USA to mohlo vypadat jako donkichotský počin… a jak šel čas, zdálo se, že synagoga byla skutečně postavena zbytečně.

celý článek

Na horu Hermon byly ze Sýrie vystřeleny rakety. Dle IDF nešlo o mylně zaměřené střely

2. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V sobotu 1. června byly na Horu Hermon na Golanských výšinách vystřeleny ze Sýrie dvě rakety. Izrael v noci na neděli zareagoval útokem na vojenské základny v Sýrii. IDF uvedla, že zasáhla několik vojenských cílů. Údaje o rozsahu škod na syrské straně se liší, není ani veřejně známé, které z ozbrojených skupin základna patřila. Sobotní rakety dopadly nedaleko lyžařské oblasti na hoře Hermon a podle IDF nezpůsobily žádné škody ani zranění. Podle vojenské analýzy se však nejednalo o zbloudilé či mylně zaměřené střely, jaké do oblasti někdy dopadají ze syrské válečné oblasti – byly vystřeleny úmyslně. Podle zdrojů deníku Jerusalem Post byly vystřeleny pravděpodobně z okolí 40 km vzdáleného Damašku, podobně jako rakety, jež na Izrael dopadly ze Sýrie v lednu. Podle IDF šlo zřejmě o „promyšlený“ útok ze strany íránských milicí.

celý článek

Den Jeruzaléma a konec Ramadánu, střety na Chrámové hoře

2. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Asi 120 Židů se v neděli 2. června rozhodlo oslavit Den Jeruzaléma přítomností na sporném území jeruzalémského Starého města, kde kdysi stál Šalomounův chrám a nyní se zde nachází Skalní dóm a mešita Al-Aksá. Izraelská policie jim přístup umožnila. Vzhledem k tomu, že muslimové vnímali židovskou modlitbu na svých posvátných místech jako provokaci, konající se navíc během posledních dnů postního měsíce Ramadán, došlo ke střetům. Až dosud platilo pravidlo, že během posledních 10 dnů Ramadánu je celý objekt ne-muslimům nepřístupný; vzhledem ke Dni Jeruzaléma letos policie udělala výjimku. Policie umožnila přístup průvodu Židů, kteří se domáhali vstupu na místa, kde před dvěma tisíciletími stával židovský Chrám. Převážně palestinští muslimové toto porušení statu quo vnímali jako provokaci a začali na příchozí házet kameny a další předměty. Nepovolení vstupu by zase jako ukrácení svých práv vnímali náboženští sionisté.

celý článek

Dítě a těhotnou ženu v Gaze zabila palestinská raketa

9. 5. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Nové světlo do smrti čtrnáctiměsíční Sáby a těhotné ženy Falastín Abú Arara vnesly zprávy IDF a údajný únik z Al-Risála News. Zatím je jasné, že za jejich smrtí nestálo izraelské bombardování, ale raketa z Gazy, vypálená možná přímo z domu. A tato zpráva přinesla další otázky a nejasnosti. Situace v sobotu 5. května večer byla nepřehledná: z Pásma Gazy střílely ozbrojené skupiny rakety na Izrael, IDF odpovídala leteckými útoky. Roční Sába byla tou dobou doma, kde ji hlídala těhotná Falastín Abú Arar. Pak přišla rána a oba byli na místě mrtví. Samotná IDF se ještě v neděli domnívala, že příčinou byl chybný zásah a začala případ prošetřovat. Média (včetně zdrojů ZTIS) tehdy neměla jasno o jménu ani pohlaví dítěte. Uváděla také, že mrtvá žena matkou dítěte a bezprostřední příčinou smrti byly střepiny šrapnelu. Jasno v tom nemělo ani ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

celý článek

Eskalace násilí mezi Gazou a Izraelem: Mrtví a zranění na obou stranách

5. 5. 2019, -rjw- |  Izrael

GAZA/JERUZALÉM – Jeden mrtvý Izraelec a šest Palestinců, z toho jedna těhotná žena a její roční dítě. Zraněných Izraelců bylo podle nočních zpráv Magen David Adom (MDA) 58, v Gaze se jedná o cca 40 zraněných. To je prozatímní, a jistě ne konečný výsledek eskalace násilí, k níž došlo na přelomu týdne. Hamás po více než 450 raketách prohlásil, že „tlak ještě zvýší“ a IDF posiluje vojenskou přítomnost na hranici s Pásmem Gazy, včetně tanků. V pátek došlo k dalším masovým demonstracím (dle IDF cca 5200 lidí) podél hraničního plotu Pásma Gazy. Demonstrace předcházely Dni nezávislosti (71. výročí založení Izraele), jež si Palestinci připomínají jako den Nakba („Katastrofa“). Zároveň jde o poslední pátek před muslimským postním měsícem Ramadán. navrch k tomu, v Izraeli se po volbách ustavila staronová vláda a v Tel Avivu zbývá několik dní do zahájení hudební soutěže Eurovize.

celý článek

V době požáru Notre-Dame hořelo i na Chrámové hoře

16. 4. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V tutéž dobu, kdy západní svět sledoval největší požár Chrámu Matky Boží v Paříži, propukl oheň i na Chrámové hoře. Informovala o tom palestinská Wafa News Agency (WNA) a zprávu potvrdila izraelská policie. K požáru došlo v prostorách ochranky na střeše modlitebny Al-Marwání. Al Marwání, v židovsko-křesťanském prostředí známá jako „Stáje Šalomounovy“, se nachází v jihovýchodním rohu celého komplexu. Nešlo tedy přímo o součást Skalního dómu, proslulého zlatou kupolí. Hasičům z Al-Aksá se podařilo oheň brzy uhasit. Příčinu zatím šetří izraelská policie a nadace Al-Aksá (wakf). Šejch Azzam al-Chatib, předseda wakfu Jeruzaléma (Kuds) a mešity Al-Aksá, řekl jordánské agentuře Al-Mamlaka, že jej pravděpodobně způsobily děti.

celý článek

Národní – a sefardský – hrdina: Tělo Eliho Kohena se možná vrací do Izraele

16. 4. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Ze Sýrie do Izraele údajně zamířila ruská delegace, převážející rakev s ostatky legendárního izraelského špiona Eliho Kohena (1964-1965). Zprávu přinesl v noci na úterý server Jerusalem Online. Pokud se zpráva potvrdí, bude to další triumfální „návrat“ ikonické postavy moderního Izraele. Počátkem dubna se takto – opět díky ruské pomoci – vrátily ostatky Zacharyho Baumela, zabitého během první války s Libanonem. Návrat ostatků Eliho Kohena je ještě důležitější. Kohen pod jménem Alí Amín Thábit infiltroval do nejvyšších kruhů strany Baas i syrské armády. V roce 1965 byl odhalen a popraven, jeho informace však o dva roky později dopomohly izraelskému vítězství v šestidenní válce. Důležitost návratu Kohenových ostatků asi nelze přecenit: Byl to první izraelský agent, odhalený a popravený coby Izraelec.

celý článek

Vracet syny domů: Po 37 letech byly ostaky Zacharyho Baumela pohřbeny na Herzelově hoře

5. 4. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Je tomu 37 let, co během první války s Libanonem zmizel během bitvy u Sultán Jakúbu jednadvacetiletý Zachary Baumel. Spolu s ním se ztratili i Jehuda Katz a Cvi Feldman. Jeho tělo získal Izrael při tajné vojenské operaci „Hořkosladká píseň“ (Zemer nuge), při níž IDF pomohly ruské speciální jednotky. O tuto pomoc podle svých slov premiér Netanjahu osobně požádal ruského prezidenta Putina. Na vojenském pohřbu se s příbuznými, přáteli a někdejšími spolubojovníky sešli i čelní představitelé armády a politici. Šlo o celospolečenskou událost, demonstrující rozhodnutí IDF dostat domů všechny vojáky – včetně těch padlých. „Zachary, před sedmatřiceti lety, několik dní před bitvou, v níž jsi padl, jsi napsal rodičům: ‚Nebojte se, všecko je v pořádku, ale vypadá to, že se domů hned tak nedostanu.‘

celý článek

Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů: „Nemít vztahy s Izraelem bylo velmi, velmi špatné rozhodnutí...“

1. 4. 2019, -rjw- |  Blízký východ

ABÚ ZABÍ – Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Muhammad Gargaš volá po „změně strategie“ v izraelsko-arabských vztazích. Vyjádření přišlo v rámci velkého rozhovoru pro deník „The National“, zaměřeného na celkové hodnocení mezinárodních vztahů. Jeden z nejmocnějších lidí SAE se v něm zabýval tématy jako vztah k USA, politický islám nebo válka v Jemenu. Nynější řád světa je podle něj „velmi tekutý“ a pokud v něm Arabové chtějí prosperovat, musí vzít jeho proměny na vědomí. – Tak by se dalo shrnout poselství ministra zahraničí A. M. Gargaše. Politolog, který studoval na univerzitě G. Washingtona a doktorát získal na Cambridge, zastává ve vládě SAE dvě pozice: je ministrem federální národní rady SAE a ministrem zahraničí.

celý článek
Zobrazit starší zprávy