Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

IDF uspořádala vojenské cvičení u Beerševy, nasadila protiraketovou obranu u Tel Avivu

17. 7. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Po „zhodnocení situace“ nasadila v pondělí 16. července izraelská armáda přídavnou baterii obranného protiraketového systému Železná kopule u středoizraelské metropole Tel Aviv. Ve stejný den byli rovněž k bateriím protiraketového deštníku přivoláni rezervisté, kteří systém ovládají. Situace mezi Izraelem a hnutím Hamás v Gaze se vyostřila minulý týden poté, co na Izrael bylo z Gazy vystřeleno více jak 170 raket a minometných střel. Nejméně čtyři Izraelci byli zraněni, včetně dvou náctiletých dívek, jejichž dům v městě Sderot byl zasažen. Byl zasažen i další objekt v témže městě, ale ten se v době zásahu nacházel prázdný. IDF na rakety odpověděla zasažením 40 vojenských cílů Hamásu. Během neděle IDF zasáhla dvakrát proti jednotkám posílajícím na území Izraele zápalné draky a balony. Ty měly v minulých týdnech za následek požáry tisíců akrů zemědělské i lesní půdy.

celý článek

Izraelci provedli nálet na prorežimní pozice u Aleppa

16. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V noci z neděle na pondělí provedlo izraelské letectvo nálet na leteckou základnu Najráb, kterou ovládají jednotky režimu prezident Bašára Assada a další prorežimní jednotky a její bezprostřední okolí. Při náletu bylo zabito 9 vojáků. Podle deníku Haaretz bylo 6 z nich občany Sýrie, u dalších třech není (zatím) státní příslušnost známa. Podle stejného zdroje se na této základně spolu se syrskými prorežimními jednotkami nacházeli také příslušníci íránských milicí. Útok cílil na skladiště, kde se kromě zbraní patřících prorežimním vojskům nacházeli také příslušníci íránských milicí. Syrská státní agentura SANA citovala nespecifikovaný vojenský zdroj: „Sionistický nepřítel provedl v neděli večer raketový útok na jednu z našich vojenských pozic u letiště Najráb, způsobil jen hmotné škody.“

celý článek

2 Palestinci mrtví, 4 Izraelci zraněni při největší eskalaci konfliktu s Gazou od roku 2014

14. 7. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – Na čtyřicet cílů Hamásu zasáhla IDF v sobotu 14. července poté, co během 24 hodin bylo na Izrael z Gazy vypáleno více jak 90 raket. Šestnáct z nich zachytila izraelská protiraketová obrana Železná kopule a v příhraničních obcích se rozeznělo 140 poplašných sirén. Podle ministerstva zdravotnictví Gazy bylo při náletech zraněno 12 Palestinců, později dva náctiletí svým zraněním podlehli. Ještě předtím byl na izraelské straně raketou zasažen obytný dům, přičemž byli zraněni čtyři Izraelci – byl mezi nimi padesátiletý muž se zraněním hrudi, sedmnáctiletá žena zraněná v obličeji a dvacetiletá žena s poraněními končetin. Ve městě Sderot jedna raketa zasáhla synagogu, která byla v tu dobu prázdná. Premiér Netanjahu po schůzce s ministrem obrany Liebermanem, šéfem generálního štábu Eisenkotem a dalšími vysokými důstojníky oznámil: „Bylo rozhodnuto přijmout tvrdou odpověď na agresi z Gazy. Náš zásah proti Hamásu byl největší od operace Obranné ostří z roku 2014“.

celý článek

Průzkum: Co si o Velkém pochodu návratu myslí Palestinci?

10. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Organizace Palestinian Centre for Policy and Survey Research (PCPSR) zveřejnila minulý týden výsledky průzkumu veřejného mínění, který proběhl mezi 25. červnem až 1. červencem na Západním břehu Jordánu a v Gaze. Pozoruhodné jsou zvláště výsledky týkající se demonstrací v rámci tzn. Velkého pochodu návratu. PCPSR je výzkumná organizace a think tank, zaměřující se na aktuální politické události, týkající se Palestinců na Západním břehu a v Gaze. Sídlí v Ramalláhu. Průzkumy veřejného mínění provádí pravidelně, vždy s přihlédnutím k aktuálnímu politickému a společenskému dění. Z průzkumu například vyplývá, že většina Palestinců považuje spíše než za spontánní protesty Velký pochod návratu za akci Hamásu. Účast na nich by podpořila zhruba polovina dotázaných, ačkoliv 74 % si myslí, že dosáhly jen chabých výsledků.

celý článek

Čtvrtý měsíc protestů v Gaze: 136 mrtvých, spálená země – a žádný posun

8. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Prvním červencovým pátkem vstoupila vlna protestů v rámci tzn. Pochodu Velkého návratu do čtvrtého měsíce. Když demonstrace 30. března začaly, zaznívaly na palestinské straně přísliby návratu do původních arabských vesnic (dnes již často neexistujících) i ramadánové modlitby v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Zatím však jen roste počet mrtvých a raněných Palestinců – a vypálených izraelských území. Když v pátek 6. července podlehl zranění na hrudi dvaadvacetiletý Palestinec, dosáhl počet mrtvých 136 osob. Na pěti místech podél hranice pásma Gazy se shromáždilo asi 3000 lidí, podle gazanského ministerstva zdravotnictví bylo tentokrát při střetech zraněno na 400 osob, z toho 57 ostrými náboji.

celý článek

Hodinky legendárního izraelského špiona Eliho Kohena, jenž byl popraven Syřany, se vrátily z Damašku do Jeruzaléma

8. 7. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Tento týden ve čtvrtek rozeslala kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua novinářům v mailu fotografie a zprávu, že během tajné operace Mosadu byly z Damašku do Izraele přineseny hodinky izraelského špiona Eliho Kohena. Kohen, jehož práce tajného agenta, kterou sehrál v Sýrii, byla později klíčová pro události šestidenní války roku 1967, byl 18. května 1965 popraven syrskou vládou. Jeho tělo však nikdy nebylo Izraeli navráceno. Hodinky, které sehrály svou roli při vytvoření Kohenovy fiktivní arabské identity, jsou nyní vystaveny na velitelství Mosadu jako vzpomínka na význačného kolegu, budou na podzim po židovském novém roce, svátku Roš ha-šana, předány Kohenově rodině. Eli Kohen je izraelským národním hrdinou. Vykonali ale agenti Mosadu misi do Sýrie jen proto, aby našli jeho hodinky? Částečně.

celý článek

Izrael posílá pomoc na syrskou hranici. Do sporu se vměšovat nebude

7. 7. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská armáda posiluje od neděle minulého týdne jednotky na hranici se Sýrií, podle oficiální zprávy se však do sporu vměšovat nehodlá. Tanky a další obrněná technika, která je nyní na Golanských výšinách je tedy určená pouze k případné obraně. Souvisí to samozřejmě s pátečním rozhodnutím RB OSN, stáhnout z území oddělujícího syrské a izraelské vojenské síly vlastní jednotky, rozmístěné zde od roku 1974. Zároveň IDF poskytuje humanitární pomoc běžencům, jichž se několik set shromáždilo na severní hranici Izraele. Lékaři a další specialisté tu pro ně budou k dispozici na místě, azyl Izrael Syřanům poskytnout nehodlá „Pokud jde o jižní Sýrii, budeme i nadále chránit svoje hranice,“ řekl k tomu premiér Netanjahu. „Nedovolíme nikomu vstup na naše území a budeme požadovat dodržování dohody z roku 1974.“

celý článek

Austrálie zastavila přímou pomoc Palestinské autonomii. Peníze prý končí u teroristů

3. 7. 2018, -rjw- |  Svět

CANBERRA – Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová oznámila v pondělí 2. června, že její země ukončuje příspěvky do svěřeneckého fondu u Světové banky. Je to reakce na květnový dopis, požadující ujištění, že peníze z fondu nejsou poskytovány teroristům. „Jsem přesvědčena, že předchozí australské příspěvky byly použity ve shodě se záměrem [tedy jako humanitární pomoc]. Jsem však znepokojena, že poskytováním takovéto pomoci dostává Palestinská samospráva (PA) možnost používat vlastní fondy k aktivitám, které by Austrálie nikdy nepodpořila,“ vysvětlila to Bishopová. Jako příklady uvedla uvolnění peněz pro rodiny lidí zabitých při útocích na Izraelce nebo uvězněných pro teroristickou činnost. „Jakákoli pomoc, kterou PA poskytuje těm, kdo jsou usvědčeni z politicky motivovaného násilí je urážkou australských hodnot,“ řekla k tomu.

celý článek

Syrská fronta se přiblížila k Izraeli. U hranic se shromažďují uprchlíci

29. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V jižní Sýrii eskalují boje mezi Assadovým režimem a syrskými rebely. Z oblasti Daraa, která je cílem těžkých leteckých náletů syrské a ruské armády, prchají tisíce lidí. Většina míří do Jordánska, několik stovek rozbíjí provizorní tábory v syrské části Golanských výšin. Třebaže armáda nepředpokládá, že by střety zasáhly přímo Izrael, jednotky na severní hranici jsou v pohotovosti. Šéf generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot odletěl ve čtvrtek 28. června večer do USA na mimořádnou bezpečnostní schůzku s generálem Josephem Dunfordem. Schůzka byla plánována jen několik dní dopředu a netýká se pouze Sýrie, ale společným snahám zabránit vojenským aktivitám Íránu v oblasti Sýrie a Libanonu. Podle zpráv Izrael nepřipustí narušení úmluv z jomkipurové války (1974). IDF připravuje pro uprchlíky humanitární pomoc. Předpokládá se, že k hranici dorazí během pátku.

celý článek

Rodina malé Lajly měla lhát o příčině dívčiny smrti a za obvinění Izraele dostat od Hamásu peníze

22. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Smrt osmiměsíční Lajly al-Ghandourové, která zemřela v době demonstrací proti přesunu ambasády USA do Jeruzaléma (14. 5. 2018), měla prý přirozenou příčinu. Během výslechů v izraelském vězení to řekl bratranec zesnulé, Mahmúd Omar. Ten je zadržován od chvíle, kdy byl chycen při pokusu zapálit nespecifikovanou stanici IDF. Podle jeho výpovědi zaplatil Hamás za nepravdivou informaci rodině zemřelé 2 200 $ (necelých 50 tisíc korun). V pondělí 14. května proběhla mezi zprávami o masových demonstracích v rámci tzv. Velkého pochodu návratu zpráva o smrti osmiměsíčního děvčátka. Příčinou smrti mělo být údajně nadýchání slzným plynem. Od samého počátku však případ doprovázely nesrovnalosti. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze zprávu delší čas nepotvrzovalo a také katarská televize al-Džazíra zprávu o smrti dítěte v pondělí odpoledne stáhla, aby ji na druhý den zas vrátila.

celý článek
Zobrazit starší zprávy