Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Turecko prodalo Íránu zařízení k výrobě jaderných zbraní izraelského výrobce

21. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

ANKARA – Vztahy mezi Tureckem a Izraelem jsou opět napjaté: Poté, co turecký prezident Erdoğan označil 14. května izraelské zásahy proti protestujícím Palestincům v Pásmu Gazy za „genocidu“ a Izrael za „teroristický stát“, následovalo přerušení oficiálních diplomatických styků a razantní omezení obchodu. Dva dny nato turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že Izrael by měl být předvolán před Mezinárodní trestní soud v Haagu. 18. května se pak v Istanbulu sešli představitelé Organizace islámské spolupráce, aby odsoudili přesun velvyslanectví USA do Jeruzaléma a podporu palestinskému lidu. Téhož dne došlo k statisícovým demonstracím solidarity s Palestinci, při nichž byli napadeni dva novináři izraelské stanice Chadašot. Od pátku se v Turecku konají celonárodní sbírky ve prospěch obyvatel poničené Gazy, při dodávkách zdravotnického materiálu do Gazy navázala turecká vláda spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Téměř přitom zapadla zpráva, že Turecko samo je nyní vyšetřováno zvláštní komisí OSN.

celý článek

Kvůli protestu proti ekonomické krizi a vládě se v Gaze pokusil upálit Palestinec

20. 5. 2018, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Dvaadvacetiletý Palestinec z Gazy se v neděli 20. května nad ránem zapálil, pravděpodobně v protestu proti režimu, který palestinské enklávě vládne. Video incidentu se rozšířilo po sociálních sítích a je na něm slyšet, jak se muž zapálí a křičí bolestí. Kolemjdoucí se seběhli uhasit plameny. Podle sociálních médií v Gaze byl Fathi Walid Chareb, otec dvou dětí, odvezen do nemocnice se středně těžkými popáleninami. Chareb byl zaměstnancem palestinské samosprávy v pásmu Gazy a podle zpráv již nedostával plat několik měsíců. Podle svědků před inicidentem proklínal palestinskou vládu a sháněl peníze a jídlo pro své příbuzné. Izraelské úřady již dříve upozorňovaly, že podmínky v Gaze jsou zoufalé: 65 % obyvatel je chudých, téměř 50 % bez zaměstnání. Třetina obyvatel dostává humanitární pomoc od agentur OSN, zatímco další třetina od charit, které řídí Hamás. „Gaza je pod blokádou. Lidé jedí z odpadků a situace se zhoršuje,“ řekl listu Times of Israel gazanský novinář Adnan Abu Uda.

celý článek

Gaza na počátku Ramadánu: Den Nakby, důsledky pondělních střetů a „co s tím“

17. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Den Nakby (15. května) proběhl takříkajíc „dobře“: bylo méně mrtvých než během pondělních protestů vůči přemístění americké ambasády do Jeruzaléma. Světová média mezitím informovala o krveprolití (62 mrtvých, včetně nezletilých) a na výzvu Kuvajtu se sešla Rada bezpečnosti OSN. Úterní protesty narušil de facto vysoký počet pohřbů, s nimiž organizátoři nepočítali. Vedení Hamásu vyzvalo k pomstě zabitých, podle izraelských zdrojů však zároveň Izraeli z pondělka na úterek nabídlo, že může nepokoje „uklidnit“. Další vývoj a průběh možných jednání není z médií jasný, v úterý však byly nepokoje méně prudké – a byli zastřeleni „jen“ dva lidé. Hamás nicméně oznámil, že bude i nadále požadovat právo na návrat uprchlíků: „Naše dnešní zpráva zní, že Pochod návratu a prolamování obklíčení bude pokračovat a že masakr, který izraelská okupace spáchala na naší protestující a vracející se mládeži jen posílí naši vytrvalost, odhodlání a setrvání v požadavku práva na návrat.“

celý článek

Protesty v Gaze platí Írán, tvrdí izraelská rozvědka Šin Bet

14. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet dnes oznámila, že zadržela dva teroristy z řad Hamásu, jimž se podařilo proniknout do Izraele. Při výslechu údajně přiznali, že protesty konané v rámci hnutí „Velký pochod návratu“ jsou financované přímo z Íránu. Oba pachatelé, Jahjá Eile (19) a Salím Abú Dahír (21), měli být zatčeni na konci dubna, když poškodili hraniční plot a pronikli do Izraele. Při výslechu uvedli, že měli za úkol odstranit bezpečnostní kameru na plotě a že stejné instrukce mají další skupiny teroristů, které mají zaútočit během úterý 15. května, na výročí Nakby, palestinské„katastrofy“. Podle téhož zdroje je to právě Írán, kdo platí civilnímu obyvatelstvu pneumatiky, hořící draky a balónky vypouštěné na izraelské území (respektive zápalné látky do nich). „Samotní agenti Hamásu mají zákaz chodit k hranici, aby nebyli zabiti nebo zajati jednotkami IDF,” stojí v prohlášení Šin Bet.

celý článek

Ambasáda v Jeruzalémě a Velký pochod návratu v Gaze. Desítky mrtvých, stovky zraněných

14. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Přes deset tisíc lidí vyšlo dnes protestovat proti přesunu velvyslanectví USA do Jeruzaléma. Demonstrace probíhají na 12 místech v Gaze a počet demonstrantů roste, k protestům jsou vyzýváni i Palestinci na Západním břehu. Roste i počet zraněných a mrtvých u hranice s Gazou. Izraelské letectvo zaútočilo na základnu Hamásu. V Gaze v pondělí 14. května od rána demonstrovaly v rámci tzn. Velkého pochodu návratu desetitisíce lidí. IDF jejich počet odhaduje na 50 000 a očekává, že jejich počet může vyrůst až na 60 000. Podle posledních zpráv stanice Al-Džazíra bylo během dneška zastřeleno na 41 osob, dalších 918 bylo postřeleno ostrými náboji (podle deníku Haaretz 772) a celkový počet zraněných se pohybuje kolem 1600 lidí (Haaretz), přičemž kolem 39 je v kritickém stavu (Al-Džazíra).

celý článek

Pochod návratu pokračuje: IDF zničila v Gaze tunel Hamásu, podruhé hořel hraniční přechod Keren Šalom

13. 5. 2018, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Palestinští demonstrující v Gaze v pátek 11. května zdemolovali vlastní připojení na plyn, naftu a elektřinu z Izraele již podruhé během týdne. Jak tento, tak minulý pátek zapálili palestinskou stranu hraničního přechodu Keren Šalom, přičemž škoda na infrastruktuře je odhadována na víc jak 30 milionů NIS (asi 180 milionů Kč). Na izraelské straně, konkrétně v lese u kibucu Beeri a Kfar Aza zas bojovali hasiči s rozsáhlými požáry, jež zapříčinily létající draci z Gazy, nesoucí zápalné léhve. Během pátku IDF zatkla rovněž tři Izraelce, kteří chtěli podobného zápalného draka vyslat do Gazy a ještě si to nafilmovali. „Existují extremisté a existují idioti. A nejhorší je kombinace obojího,“ prohlásil o nich na Twitteru poslanec Amir Perez (Sionistický tábor). Drak spadl u kibucu Nachal Oz, kde zapálil okolní porost. V sobotu IDF zneškodnila tunel Hamásu, který ústil jen několik metrů od izraelského území u pěšího hraničního přechodu Erez. Jde o už devátý zničený tunel za poslední rok.

celý článek

Íránské síly vypálily na Izrael 20 raket. Některé zachytil protiraketový systém

10. 5. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V noci na čtvrtek 10. května se na severu Izraele rozezněly sirény. Z íránských pozic v oblasti Kuneitra bylo na Izrael vypáleno 20 raket. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn. IDF okamžitě provedla odvetný úder na vojenskou základnu blízko města Baath v oblasti Kuneitra, kde jsou rozmístěny jednotky syrského režimu. Už ve středu varoval velitel generálního štábu IDF Gadi Eizenkot, že k útoku z íránských pozic může dojít kdykoli a naléhal na představitele severoizraelských měst, aby byli ve stavu vysoké pohotovosti. Během dne pak situace vypadala klidněji, v obcích probíhal až na připravené kryty běžný život a fungovaly i školy. Během tohoto týdne byla n sever přemístěna rovněž část zařízení protiraketového systému Železná kupole. V odpovědi na íránský útok IDF nad ránem zasáhla padesátku různých vojenských cílů v Sýrii.

celý článek

Napětí mezi Izraelem a Íránem roste, Golanské výšiny jsou v pohotovosti

10. 5. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – V úterý 9. května prezident Donald Trump vypověděl jadernou smlouvu s Íránem. Bezprostřední příčinu poskytl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když slavnostně předvedl dokumentaci íránského jaderného projektu. Tu ukořistili letos v lednu agenti Mosadu. „Izrael plně podporuje dnešní odvážné rozhodnutí prezidenta Trumpa odstoupit od nešťastné jaderné smlouvy s teroristickým režimem v Teheránu,“ zareagoval na to premiér Netanjahu. Naprostou podporu rozhodnutí vyjádřil na Twitteru také Khalid bin Salman, saúdský velvyslanec v USA. Američtí politici by ovšem rádi věděli, co bude dál. Trump sice řekl, že je otevřený „plánu B“, nijak blíže jej ale nespecifikoval. Z jeho věty „uvalíme nejvyšší stupeň ekonomických sankcí“ vyplývá, že není právě nakloněn kompromisu.

celý článek

Draci a požár hraničního přechodu: Nepokoje v Gaze jsou čím dál záhadnější

7. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Nevydařený let draků, požár na přechodu pro humanitární pomoc a dva izraelské drony sestřelené z praků. Naštěstí žádní mrtví. A poštovní holubi mířící s mírovými zprávami do Izraele. Tak lze shrnout další „Pochod návratu“, který se konal v pátek 4. května. Novou zbraní v nepokojích letošního jara jsou létající draci s hořícími ocasy. Protestující v Gaze je pravidelně posílají po větru do zemědělských oblastí Izraele. Zbraně připomínající dětské hračky a jsou někdy vyzdobené barvami Palestiny, jindy hákovým křížem a s rostoucím suchem jsou čím dál nebezpečnější. Izraelské úřady již zařadili pouštění zápalných draků mezi teroristické akce a vojáci smějí na pachatele vystřelit. Tento pátek se ale v Burejdži v centrální Gaze doslova obrátil vítr a draci zamířili naopak na území Gazy. Tentýž vítr posílil slzný plyn, který vypustili příslušníci IDF.

celý článek

Gazané přes hranici vypustili poštovní holuby, nesli mírové zprávy Izraelcům

7. 5. 2018, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Kromě násilných protestů, které se v současnosti odehrávají u hranic Izraele s Gazou, se v pátek 4. května skupina Palestinců z Gazy shromáždila s tím, že pošle na izraelskou stranu na papírcích napsané zprávy o míru. Papírky pak poslali po holubech směrem k hranici s úmyslem, že ptáci jejich zprávy donesou do Izraele. „Věřím, že pokud budou lidé více sympatizovat s těmi, kdo posílají po holubech zprávy míru než s těmi, kdo přes hranici posílají Molotovovy koktejly na létajících dracích se svastikami, nebo s těmi, kdo střílí ostrou municí opačným směrem, dočkáme se míru,“ řekl izraelský aktivista a sloupkař listu Jerusalem Post Geršon Baskin. „Netvrdím, že kontraproduktivní chování obou stran je srovnatelné, jen, že čím více podpory míru všude existuje, tím je pravděpodobnější, že nastane,“ dodal. Baskin rovněž nedávno utvořil společně s Azizem Abu-Sara, předsedou Izraelsko-palestinského kruhu truchlících rodin, společnou arabsko-židovskou kandidátku pro nadcházející komunální volby v Jeruzalémě, které se budou konat v listopadu.

celý článek
Zobrazit starší zprávy