Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

„Chceme žít.“ Násilí proti demonstrantům v Gaze – tentokrát z řad Hamásu

19. 3. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Bez velkého zájmu médií demonstrují od minulého týdne stovky lidí v Pásmu Gazy s heslem „Chceme žít“. Protestují proti vysokým cenám, nezaměstnanosti, novým daním a výpadkům elektřiny. To vše jsou problémy, které ztěžují všední život lidí v jednom z nejhustěji obydlených míst planety. Hamás se zatím pokusil hnutí potlačit násilím – desítky lidí byly zadrženy a zraněny. Postup Hamásu odsoudil zmocněnec OSN pro Blízký východ, Nikolaj Mladenov. Protesty začaly ve městech Khan Junis a Dér al Baláh. Demonstranti zde pálili pneumatiky a blokovali silnice, jeden demonstrant (32 let) se zapálil. Při zákroku vlády Hamásu byli zbity a uvězněny desítky lidí, včetně novinářů, žen a dětí. V noci na sobotu byl údajně ze svého bydliště unesen Hamásem Rafat al-Kadra, generální ředitel rozhlasové a televizní stanice Gaza Strip Radio. S odvoláním na Palestine TV to uvedly Gulf News (GN).

celý článek

Při teroristickém útoku u Arielu na Západním břehu byli dva Izraelci vážně zraněni a jeden voják zabit

17. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Na Západní břehu probíhá pátrání po pachateli útoku, který se odehrál v neděli 17. března v 9:45 hodin místního času u osady Ariel. Na jeho počátku pravděpodobně palestinský útočník pobodal nožem pracovníka bezpečnosti. Zmocnil se jeho pušky a poté začal střílet na projíždějící vozidla. První zasažené auto patřilo Achiadu Ettingerovi (47), otci 12 dětí osady Eli, který utrpěl kritická zranění. Druhý vůz byl zasažen, ale podařilo se mu ujet a třetí vůz byl zastaven, řidiči se podařilo utéci a terorista se zmocnil vozu a odjel s ním směrem na Tel Aviv. Když se přiblížil ke křižovatce Gitai, zastřelil zde devatenáctiletého vojáka, který byl později identifikován jako Gal Keidan z Beer Ševy. Útočník pak kradeným vozem zamířil do palestinské vesnice Bruqin. U vjezdu do ní auto zanechal a pokračoval do jejího centra pěšky. Od té doby se po něm rozeběhla pátrací akce.

celý článek

Dvě rakety z Gazy nad Tel Avivem zneškodnila Železná kopule, Hamás se připravuje na izraelskou odvetu

14. 3. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Dvě rakety z Gazy byly vypáleny na Tel Aviv ve čtvrtek 14. března v podvečer. Jednu nad izraelskou metropolí zachytil protiraketový systém Železná kupole, druhá spadla do moře a šrapnel jedné z raket dopadl do Cholónu. Jde o první takový incident od války v Gaze v létě 2014 a Operace obranné ostří. Starosta města Ron Chuldai po incidentu nařídil otevřít všechny veřejné protiraketové kryty ve městě. Za dvě rakety typu Fajr se k odpovědnosti nepřihlásila žádná skupina, nicméně blízkovýchodní envoj USA Jason Greenblatt označil hnutí Hamás za toho, kdo nese odpovědnost. Teroristické hnutí, které vládne Gaze, tak začalo vyklízet v pásmu svá stanoviště při čekání na izraelskou odvetnou akci. Tento typ raket má však ve svém arsenálu také palestinský Islámský džihád. Izraelští zdravotníci ošetřili kvůli utrpěnému šoku několik lidí a desetiletého chlapce, který se zranil, když utíkal do krytu. Izrael má tři týdny před parlamentními volbami. Íránská prorežimní a libanonská média stranící Hizballáhu útok na Tel Aviv přivítala.

celý článek

Televize Hamásu „al-Aksá“ rekrutovala teroristy na Západním břehu, tvrdí Šin Bet

14. 2. 2019, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelská bezpečnostní šlužba Šin Bet ve středu oznámila, že několik pracovníků televizní stanice Palestinské samosprávy – Al-Aksa TV – fungovalo jako agenti Hamásu. Ozbrojenému křídlu tohoto hnutí měli pomáhat v rekrutování Palestinců ze Západního břehu a z Jeruzaléma. Používali přitom sociální sítě, i samotné vysílání, při němž hlasatelé používali dohodnutá znamení a šifry. Zájem je zvláště o mladé muže a ženy s izraelskými doklady. teroristických útoků na izraelském území. Zájemcům o vstup do řad Hamásu měla být dávána znamení prostřednictvím gest, například když se hlasatel v určitou chvíli napil kávy, dále citováním určitého verše z Koránu.

celý článek

Kybernetické tažení proti Íránu: „Dárek“ od Facebooku a Vocativu v podobě zrušení stovek falešných profilů

11. 2. 2019, -rjw- |  Blízký východ

TEHERÁN – V Íránu právě vrcholí oslavy 40. výročí Islámské revoluce. Do pátého desetiletí své existence vstupuje íránský stát s pocitem stále silnějšího tlaku zvenčí, zejména ze strany USA, i sjednocujícím heslem „Pojďme všichni dohromady!“. Na globální úrovni ovšem deset slavnostních dní probíhalo ve znamení zásahů proti íránským kybernetickým aktivitám. Den před začátkem oslav vydal Facebook zprávu, že zrušil stovky falešných profilů z Íránu, jež vedly manipulační kampaň ve více než 20 zemích včetně Izraele. Podle šéfa kybernetické bezpečnosti společnosti Facebook, Nathaniela Gleichera, byly všechny součástí souvislé kampaně. „Operátoři se obvykle vydávali za místní uživatele, často užívali falešné profily a postovali zprávy k aktuálním událostem.“

celý článek

Smrt devatenáctileté Ori šokovala Izrael. Pachatel vyšetřovatelům vraždu na místě činu zrekonstruoval

11. 2. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Arafat Irfaiya, devětadvacetiletý Palestinec z Hebronu, byl zatčen izraelskou bezpečnostní službou Šin Bet v sobotu 10. února. Podle rozvědky zavraždil o dva dny dříve devatenáctiletou Izraelku Ori Ansbacherovou v jeruzalémském lesíku Ejn Jael z nacionalistických důvodů. Ačkoliv kvůli probíhajícímu vyštřování nebyly všechny detaily případu uvolněny do médií, o víkendu Irfaiya průběh vraždy před vyšetřovali na místě činu zrekonstruoval. Irfariya měl Ansbacherovou, která seděla na lavičče, nejprve sexuálně napadnout a potom zabít. Místo činu neslo známky boje. Ori Ansbacherová se narodila v osadě Tekoa na Západním břehu. V současné době si plnila povinnou vojenskou službu na tzv. civilní službě, kde se věnovala práci s dětmi. S postupem času vyšlo najevo, že policií označený pachatel byl zatčen už před dvěma lety, když se s nožem pokusil vkročit do areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě. Tehdy prý vyšetřovatelům řekl, že se chce stát mučedníkem, anebo skončit v izraelském vězení.

celý článek

Ve znamení síly: Írán slaví 40 let od revoluce, stále provolává smrt Americe i Izraeli

4. 2. 2019, -rjw- |  Blízký východ

TEHERÁN – Kulatá státní výročí si žádají náležité oslavy, které se liší podle toho, na jaké stránky klade ten který stát důraz. Nejinak je tomu bylo při 40. výročí „Vítězství Islámské revoluce“, jak se tato historická událost v Íránu oficiálně nazývá. Prvého února se po celé zemi v 9:33 rozezní sirény a kostelní zvony, aby připomněly návrat ajatolláha Rúholláha Chomejního (1902-1989) z francouzského exilu. Ten vedl roku 1979 k vytvoření teokratického islámského státu. Různé slavnostní akce pokračují tradičně až do 11. února. Při letošních oslavách byla z vrtulníků zasypávána symbolická cesta od teheránského letiště k Chomejního hrobu v Behešt-e-Zahrá. Vlajky vlály, v Teheránu se konaly hned dvě vojenské přehlídky (menší v dalších městech budou následovat). Mauzoleum bylo zaplněno lidmi nejrůznějších profesí, někteří školáci byli oblečeni v íránských národních barvách.

celý článek

Izrael zničil sklad zbraní na letišti v Damašku, Írán vystřelil na Golany raketu země-země

24. 1. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Syrský vyslanec při OSN Bašar Džafárí v úterý 22. ledna vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby učinila přítrž izraelským náletům v Sýrii. Pokud budou pokračovat, provede jeho země odvetný útok na Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. Stalo se tak poté, co Izrael zničil při leteckém útoku sklad zbraní a radarový systém na mezinárodním letišti v Damašku. Také ruské ministerstvo zahraničí ve středu prohlásilo, že „svévolné izraelské nálety musí přestat“. V Sýrii zmítané občanskou válkou operují jednotky Íránu a jeho spojence, šíitského hnutí Hizballáh. Izrael v posledních letech provádí opakované letecké útoky vůči pozicím íránských jednotek a Hizballáhu. Jejich přítomnost u severní hranice považuje za vážnou hrozbu pro bezpečnost země a jejích obyvatel. Sýrie to ze své strany považuje za jednostranný projev agrese.

celý článek

Bývalý izraelský ministr byl za špionáž pro Írán odsouzen na 11 let za mříže

10. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Bývalý izraelský ministr, který se doznal ke špionáži pro Írán, si odsedí ve vězení 11 let. Státní žalobci informovali jeruzalémský okresní soud o dohodě mezi nimi a Gonenem Segevem ve středu 9. ledna a Segev bude oficiálně odsouzen o dva dny později. Gonen Segev byl usvědčen ze špionáže a napomáhání nepříteli v době válečného konfliktu a z předávání informací o izraelském energetickém průmysu, izraelských politických a vojenských činitelích a bezpečnostních místech v zemi. Segev, který vykonával povolání pediatra v Nigérii, byl pro tuto činnost rekrutován roku 2012 tamní íránskou ambasádou, kam byl pozván, aby vyšetřil děti diplomatů a personálu. Sám během výslechů sdělil, že doufal, že se mu podaří obnovit svou reputaci poté, co byl před více jak 10 lety v Izraeli odsouzen za pašování 32 tisíc tablet drogy Extáze z Nizozemska do Izraele a falšování diplomatického pasu. Během dvouletého trestu odnětí svobody mu byla v Izraeli zrušena lékařská licence a tak se po svém propuštění roku 2017 vystěhoval do Nigérie, kde svou praxi provozoval.

celý článek

Nezletilí vrhači kamenů, kteří jsou podezřelí ze zavinění smrti Palestinky, byli zatčeni

9. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Několik izraelských teenagerů, studentů ješivy na Západním břehu, bylo zatčeno v souvislosti s incidentem, který skončil smrtí palestinské matky osmi dětí. Aiša Rabiová (47) jela se svým mužem v polovině loňského října po silnici nedaleko křižovatky Tapuah na Západním břehu, když jí jeden z kamenů, které házeli pachatelé na jejich auto, trefil do hlavy a žena později v nábuluské nemocnici zemřela. Podle prohlášení izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, které bylo vydáno v neděli 6. ledna, jsou všichni zatčení podezřelí nezletilí studenti ješivy Pri Ha-arec v osadě Rechelim. Dva prominentní rabíni osadnického hnutí přitom vyhodnotili vyšetřování Šin Bet jako otázku života a smrti, proto dovolili skupině aktivistů porušit pravidla šabatu a odjet v sobotu ráno, bezprostředně po útoku, z osady Jicchar do ješivy a tam mladíky instruovat, jak vyšetřování bezpečnostních složek zvládnout. Spousta detailů případu, včetně identit pětice nezletilých, nebyla zatím uvolněna ke zveřejnění v médiích. Stejně i jako u dalších případů vyšetřování židovského terorismu se i tentokrát Šin Bet potýká s „trvalou a úmyslnou snahou delegitimizovat bezpečnostní agenturu“.

celý článek
Zobrazit starší zprávy