Dnes je 26. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Trump v Rijádu vyzval k boji proti terorismu. O Izraeli téměř nemluvil

22. 5. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RIJÁD – Prezident Trump se v neděli 21. května sešel s představiteli muslimských a arabských zemí. V projevu je vyzval, aby „vyhnali“ teroristy a extrémisty: „Vyžeňte je z vašich svatyní, vyžeňte je z vašich komunit, vyžeňte je z vaší svaté země, vyžeňte je z tohoto světa.“ Izraelsko-palestinský spor, který patří ke klíčovým tématům jeho cesty (jako každého prezidenta USA posledních desetiletí) téměř nezmínil. Vyzval pouze k mírovému soužití: „Blízký východ byl po mnoho staletí domovem křesťanů, muslimů a Židů, kteří zde žili vedle sebe. Musíme opět praktikovat vzájemnou toleranci a respekt – a učinit tuto oblast místem, kde se každý muž a každá žena mohou bez ohledu na víru či etnicitu těšit ze života v důstojnosti a naději.“ Odkázal také k budoucím jednáním ohledně Izraele a Palestiny: „Jestliže se tyto tři víry dokáží spojit ke spolupráci, pak bude na tomto světě možné dosáhnout míru – včetně míru mezi Izraelci a Palestinci. Setkám se s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.“

celý článek

„Je třeba zabít Asada,“ reagoval izraelský ministr na zprávy USA o krematoriu u Damašku

17. 5. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAMAŠEK – Syrský prezident Bašár Asad prý „nemá na tomto světě své místo“. V úterý to prohlásil na konferenci v Jeruzalémě izraelský ministr bytové výstavby Joav Galant. „Realita situace v Sýrii je taková, že masově zabíjejí lidi, používají proti nim přímé chemické zbraně a poslední extrém – spalují jejich mrtvá těla. To je něco, co jsme neviděli už 70 let,“ řekl Galant, jinak i bývalý armádní velitel, přičemž odkazoval na zprávy USA, že u věznice Sidnájá nedaleko Damašku zřídil syrský režim krematorium, aby zakryl masové zabíjení vězňů. Údajné krematorium američtí experti v pondělí ukázali novinářům i na leteckých snímcích. Damašek však obvinění kategoricky popřel a nazval je „výplodem fantazie americké administrativy a jejích agentů“ či „hollywoodským scénářem odtrženým od reality“. „Podle mne jsme právě překročili veškerou mez, a Asad by měl být zavražděn,“ řekl na konferenci Galant, který později pro tisk uznal, že cílená politická vražda je z hlediska mezinárodního práva ilegální, ale objasnil, že se nebavil o „praktických aspektech“.

celý článek

Tunisko chce zařadit synagogu El Ghriba na Djerbě do seznamu dědictví UNESCO

16. 5. 2017, -jg- |  Blízký východ

TUNIS – Tuniské ministerstvo kultury minulý týden oznámilo, že hodlá zažádat o uznání poutního židovského místa na ostrově Djerba jako památky na seznamu světového dědictví UNESCO. Ministr Mohamed Zine El-Abidine to sdělil minulou neděli, právě při probíhajícím svátku Lag ba-omer, kdy se do synagogy El Ghriba sjíždějí židovští turisté, především místní Židé z Tuniska a z Izraele. Ministr sice neřekl, kdy země hodlá přihlášku organizaci UNESCO podat, ale zato sdělil, že „přihláška zdůrazní bohaté náboženské dědictví ostrova, kde se nacházejí staletí staré mešity, kostely a synagogy.“ Letos místo navštívilo na 3000 poutníků, za velmi silných bezpečnostních opatření a prohlídek. Přesto izraelské ministerstvo vydalo jak na letošní, tak loňský Lag ba-omer varování pro cestu izraelských turistů do Tuniska. Synagoga El Ghriba u vesnice Hara Seghira se datuje do 6. století před o. l., současná stavba však pochází z 20. století. Někdy se synagoga na Djerbě nazývá „nejstarší synagogou v Africe“.

celý článek

Jordánsko nazvalo smrt svého občana, jenž pobodal policistu v Jeruzalémě, „otřesným zločinem“

13. 5. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/AMMÁN – Jordánsko viní Izrael za smrt svého občana, Mohameda Abdullaha Salima al-Kassjiho (57), který do Jeruzaléma zavítal jako turista. O život přišel v sobotu 13. května, když ve Starém městě u Lví brány opakovaně pobodal izraelského policistu do krku a horní části těla, přičemž mu způsobil středně těžká zranění. Ten na útočníka přesto vystřelil a způsobil mu smrt. Podle mluvčího jordánské vlády Mohammada Momaniho se jedná o „odporný zločin“, ve svém prohlášení však zcela vynechal skutečnost, že se ze strany Jordánce jednalo o útok. Namísto toho sdělil, že „izraelská vláda, která je okupující silou, nese odpovědnost za střelbu na jordánského občana, která vedla k jeho smrti.“ Sedmatřicetiletý policista byl převezen s poraněními krku a hlavy do nemocnice Šaarej Cedek, kde se nachází při vědomí a ve stabilizovaném stavu. Izraelská policie vyšetřuje, zda byl útok nacionalisticky motivovaný, anebo zda se jednalo o mentálně nestabilního jedince. Zatčen byl rovněž majitel jednoho stánku nedaleko Lví brány, který útok viděl a zabránil dalšímu kolemjdoucímu, aby šel policistovi na pomoc.

celý článek

Erdogan: Muslimové musí ochránit Jeruzalém před judaizací!

11. 5. 2017, -rjw- |  Blízký východ

ANKARA – Při návštěvě palestinského premiéra v Istanbulu pronesl turecký prezident Erdogan zásadní větu: Muslimové se musí sjednotit, aby ochránili Jeruzalém před pokusy o judaizaci. Proč se Erdogan náhle zajímá o izraelsko-palestinské vztahy? V pondělí navštívili Turecko palestinský premiér Rámí Ramalláh a ministr pro náboženské záležitosti Jusúf Ideiss. Setkali se s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Stalo se tak u příležitosti Mezinárodního fóra wakfů Al-Kuds. Sjezd islámských nadací, podílejících se na správě muslimského komplexu na Chrámové hoře, je příležitostí, k vyzdvihování významu Jeruzaléma pro muslimské náboženství a upozorňování na situaci Palestinců. Slova tureckého prezidenta – krátce po referendu o změně ústavy – však byla nečekaně silná: Muslimové celého světa by měli konat poutě do Jeruzaléma častěji, přijíždět ve statisícových zástupech a „zaplavit Chrámovou horu“. Zároveň s tím musí „sjednotit síly, aby Jeruzalém bránili před pokusy o jeho judaizaci“.

celý článek

Nevládní organizace kritizuje Hamás, že protiprávně vězní dva mentálně postižené Izraelce

3. 5. 2017, -jg- |  Izrael

GAZA – Lidskoprávní nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) odsoudila ve středu 3. května militantní skupinu Hamás, že v pásmu Gazy protiprávně vězní dva Izraelce. Hišam al-Sajíd a Avraham Mengistu, oba s vyšším stupněm mentálního postižení, překročili hranici do palestinské enklávy v dubnu 2015 a září 2014. Od té doby o nich islamistická skupina, která vládne Gaze od roku 2007, nepodala žádné zprávy, ani jim neumožnila kontakt s rodinou. Hamás tvrdí, že oba Izraelci jsou vojáci, ale podle HRW byl Mengistu do povinné základní vojenské služby odmítnut a al-Sajíd, který patří k beduínské menšině, sice narukoval, ale po třech měsících byl propuštěn. Ještě další Izraelec, Džuma Abu-Ghanima, překročil hranici do Gazy v červnu 2016, ale o něm není jasné, zda jej Hamás uvěznil, anebo zda se ke skupině připojil. Hamás sice nikdy oficiálně neprohlásil, že Mengistu s al-Sajídem vězní, zato ale sdílel na internetu jejich fotky a videa. Podle HRW Hamás požaduje propuštění určitého množství svých militantů z izraelských věznic – výměnou za to, že o obou vězněných zveřejní nějaké informace.

celý článek

Po ranním útoku na sklad zbraní v Damašku Izrael na Golanech sestřelil dron ze Sýrie

27. 4. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Bezpilotní letoun, který se inflitroval ze Sýrie, sestřelila na severu země izraelská balistická střela Patriot. Podle prohlášení IDF se tak stalo v prostoru Golanských výšin ve čtvrtek 27. dubna večer. Incident se stal několik hodin poté, co syrská vládní média oznámila, že Izrael zasáhl vojenský objekt u mezinárodního letiště v Damašku. Mělo se jednat o sklad zbraní militantní šíitské skupiny Hizballáh, který byl zasažen ve čtvrtek kolem 3:20 hodin ráno. Sklad schraňoval značné množství zbraní, které Írán, největší spojenec syrského prezidenta Bašára Asada v regionu, posílá Hizballáhu, jehož tisíce militantů bojuje se syrskými rebely, vzdušnou cestou. Podle webové aplikace Flightradar24.com několik hodin před útokem přistála na damašském letišti čtyři nákladní letadla z Teheránu. Obě strany syrského konfliktu přiřkly útok Izraeli. Ministr informací a dopravy Jisrael Katz řekl ve čtvrtek ráno izraelskému rádiu, že útok v Sýrii „byl plně ve shodě s naší politikou zabraňování přesunu zbraní do rukou Hizballáhu.“

celý článek

Abbás je ochoten se sejít s Netanjahuem. Kdykoli

20. 4. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Ve středečním rozhovoru pro japonský deník Asaši Šimbun palestinský prezident Mahmúd Abbás prohlásil: „Jsem připraven kdykoli se sejít s premiérem Netanjahuem ve Washingtonu pod patronátem prezidenta Trumpa.“ Rozhovor, který byl veden s prezidentem palestinské samosprávy korespondenční cestou, se týkal primárně plánované Abbásovy návštěvy USA a jeho hodnocení posledního zasedání Ligy arabských států (LAS). Především setkání s prezidentem Trumpem, které se má uskutečnit ve středu 3. května, je vnímáno jako datum možného posunu v palestinsko-izraelských vztazích. Abbás hodlá při setkání s Trumpem předložit opět projekt Arabské mírové iniciativy. Tento plán vznikl roku 2002, aby byl znovu aktualizován v roce 2007 a naposledy při letošním summitu LAS. Předpokládá dvoustátní řešení a mezinárodní uznání státu Palestina s Jeruzalémem jako hlavním městem.

celý článek

Při útoku automobilem na Západním břehu byl zraněn jeden Izraelec

20. 4. 2017, -jg- |  Izrael

GUŠ ECION – Asi šedesátiletý Izraelec utrpěl ve středu 19. dubna lehká až středně těžká zranění hlavy při pokusu o útok na Západním břehu. Podle zdravotníků, kteří jej odvezli do jeruzalémské nemocnice Šaarej Cedek, byl při vědomí, avšak dezorientován. Zranění mu, coby chodci, způsobil úmyslným nárazem osobního vozu palestinský řidič, kterého později palestinská zpravodajská agentura Maan identifikovala jako jednadvacetiletého Sahíba Musu Mašahraha. I on byl poté, co na něj na místě incidentu přítomní vojáci IDF vystřelili, a poté, co obdržel první pomoc z rukou vojenských paramediků, evakuován do stejné nemocnice v kritickém stavu. Později však byl prohlášen za mrtvého. Podle izraelských médií vojáci IDF našli v autě nůž a pořídili videonahrávku, která zachycuje průběh celého incidentu. Zatím ji však armáda nezveřejnila.

celý článek

Výbušniny z Gazy do Izraele se pokusila propašovat pacientka s rakovinou

19. 4. 2017, -jg- |  Blízký východ

EREZ – Izraelská rozvědka Šin Bet zabránila ve středu 19. dubna propašování výbušnin z Gazy do Izraele na hraničním přechodu Erez. Nebezpečný materiál byl uložený v obalech, které měly schraňovat léky pro pacienty bojující s rakovinou a byly ve vlastnictví dvou sester, rezidentek pásma Gazy. Obě dostaly povolení vycestovat do Izraele, neboť jedna z nich je onkologickou pacientkou a s rakovinou se léčí v izraelské nemocnici. Podle Šin Bet byl výbušný materiál „poslán Hamásem, aby byl v blízké budoucnosti použit při útoku v Izraeli.“ Zpravodajská služba označila pokus o propašování výbušnin „pokusem zneužít humanitární a zdravotní pomoc, kterou Izrael poskytuje obyvatelům Gazy s cílem zinscenovat v Izraeli teroristické útoky“. Nebezpečný materiál byl objeven na checkpointu při bezpečnostní prohlídce a předán policejním ženistům k zajištění a pozdějšímu zlikvidování. Obě sestry byly zatčeny.

celý článek
Zobrazit starší zprávy