Dnes je 1. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Po ranním útoku na sklad zbraní v Damašku Izrael na Golanech sestřelil dron ze Sýrie

27. 4. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Bezpilotní letoun, který se inflitroval ze Sýrie, sestřelila na severu země izraelská balistická střela Patriot. Podle prohlášení IDF se tak stalo v prostoru Golanských výšin ve čtvrtek 27. dubna večer. Incident se stal několik hodin poté, co syrská vládní média oznámila, že Izrael zasáhl vojenský objekt u mezinárodního letiště v Damašku. Mělo se jednat o sklad zbraní militantní šíitské skupiny Hizballáh, který byl zasažen ve čtvrtek kolem 3:20 hodin ráno. Sklad schraňoval značné množství zbraní, které Írán, největší spojenec syrského prezidenta Bašára Asada v regionu, posílá Hizballáhu, jehož tisíce militantů bojuje se syrskými rebely, vzdušnou cestou. Podle webové aplikace Flightradar24.com několik hodin před útokem přistála na damašském letišti čtyři nákladní letadla z Teheránu. Obě strany syrského konfliktu přiřkly útok Izraeli. Ministr informací a dopravy Jisrael Katz řekl ve čtvrtek ráno izraelskému rádiu, že útok v Sýrii „byl plně ve shodě s naší politikou zabraňování přesunu zbraní do rukou Hizballáhu.“

celý článek

Abbás je ochoten se sejít s Netanjahuem. Kdykoli

20. 4. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Ve středečním rozhovoru pro japonský deník Asaši Šimbun palestinský prezident Mahmúd Abbás prohlásil: „Jsem připraven kdykoli se sejít s premiérem Netanjahuem ve Washingtonu pod patronátem prezidenta Trumpa.“ Rozhovor, který byl veden s prezidentem palestinské samosprávy korespondenční cestou, se týkal primárně plánované Abbásovy návštěvy USA a jeho hodnocení posledního zasedání Ligy arabských států (LAS). Především setkání s prezidentem Trumpem, které se má uskutečnit ve středu 3. května, je vnímáno jako datum možného posunu v palestinsko-izraelských vztazích. Abbás hodlá při setkání s Trumpem předložit opět projekt Arabské mírové iniciativy. Tento plán vznikl roku 2002, aby byl znovu aktualizován v roce 2007 a naposledy při letošním summitu LAS. Předpokládá dvoustátní řešení a mezinárodní uznání státu Palestina s Jeruzalémem jako hlavním městem.

celý článek

Při útoku automobilem na Západním břehu byl zraněn jeden Izraelec

20. 4. 2017, -jg- |  Izrael

GUŠ ECION – Asi šedesátiletý Izraelec utrpěl ve středu 19. dubna lehká až středně těžká zranění hlavy při pokusu o útok na Západním břehu. Podle zdravotníků, kteří jej odvezli do jeruzalémské nemocnice Šaarej Cedek, byl při vědomí, avšak dezorientován. Zranění mu, coby chodci, způsobil úmyslným nárazem osobního vozu palestinský řidič, kterého později palestinská zpravodajská agentura Maan identifikovala jako jednadvacetiletého Sahíba Musu Mašahraha. I on byl poté, co na něj na místě incidentu přítomní vojáci IDF vystřelili, a poté, co obdržel první pomoc z rukou vojenských paramediků, evakuován do stejné nemocnice v kritickém stavu. Později však byl prohlášen za mrtvého. Podle izraelských médií vojáci IDF našli v autě nůž a pořídili videonahrávku, která zachycuje průběh celého incidentu. Zatím ji však armáda nezveřejnila.

celý článek

Výbušniny z Gazy do Izraele se pokusila propašovat pacientka s rakovinou

19. 4. 2017, -jg- |  Blízký východ

EREZ – Izraelská rozvědka Šin Bet zabránila ve středu 19. dubna propašování výbušnin z Gazy do Izraele na hraničním přechodu Erez. Nebezpečný materiál byl uložený v obalech, které měly schraňovat léky pro pacienty bojující s rakovinou a byly ve vlastnictví dvou sester, rezidentek pásma Gazy. Obě dostaly povolení vycestovat do Izraele, neboť jedna z nich je onkologickou pacientkou a s rakovinou se léčí v izraelské nemocnici. Podle Šin Bet byl výbušný materiál „poslán Hamásem, aby byl v blízké budoucnosti použit při útoku v Izraeli.“ Zpravodajská služba označila pokus o propašování výbušnin „pokusem zneužít humanitární a zdravotní pomoc, kterou Izrael poskytuje obyvatelům Gazy s cílem zinscenovat v Izraeli teroristické útoky“. Nebezpečný materiál byl objeven na checkpointu při bezpečnostní prohlídce a předán policejním ženistům k zajištění a pozdějšímu zlikvidování. Obě sestry byly zatčeny.

celý článek

Palestinská samospráva přerušila kontakty s UNRWA. Kvůli učebnicím

14. 4. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Ministr školství Palestinské autonomie (PA) ve čtvrtek oznámil přerušení kontaktů s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Důvodem je plán na změnu osnov a učebnic palestinského školství. Na počátku kauzy jsou nedávné úniky, které se objevily v arabských médiích: Rozšířily se zprávy o tom, že by se v učebnicích měly změnit mapy Palestiny a města na izraelském území by neměla být nadále označována za palestinská. To vyvolává již několik týdnů pobouření jak na Západním břehu, tak v pásmu Gazy. Školy UNRWA na těchto územích navštěvuje přes 312 tisíc žáků. Plánovaná změna měla podporu Izraele, jak naznačuje březnová zpráva COGAT, agentury izraelského ministerstva obrany pro civilní záležitosti na Západním břehu. Součástí reformovaných osnov UNRWA má být „vyrovnané představení Jeruzaléma jako města důležitého pro tři hlavní monoteistická náboženství (islám, křesťanství a judaismus) a zmiňující, že muslimští věřící mají přístup k posvátným místům“.

celý článek

V pesachový předvečer zasáhla jih Izraele raketa ze Sinaje

11. 4. 2017, -jg- |  Izrael

EŠKOL – V předvečer svátku Pesach, v pondělí 10. dubna kolem 11:30, vystřelili militanti Islámského státu (ISIS) ze Sinajského poloostrova raketu na Izrael. Ta skončila v pěstitelském skleníku v jedné z místních židovských komunit při hranici Izraele s Egyptem a s Gazou. Při útoku nebyl nikdo zraněn, jedna osoba byla hospitalizována kvůli utrpěnému šoku. K útoku se přihlásila skupina ISIS. S ní spřízněná zpravodajská agentura Amaq zanedlouho po útoku oznámila, že militanti skupiny odpálili raketu typu Grad na „židovský region Eškol“. Jen krátce před útokem téhož dne Izrael uzavřel svůj hraniční přechod s Egyptem v Tabě, který se nachází v blízkosti turistické destinace Eilat na jihu země. Izraelcům nebude až do konce svátků, který je 18. dubna, dovoleno opustit Izrael směrem na Sinaj, ale navrátit se do Izraele z Egypta ano. Izraelci, kteří se už na Sinaji nacházejí jsou vyzváni, aby se vrátili domů. Cizím státním příslušníkům však bude umožněno přecházet hranici bez omezení.

celý článek

Netanjahu prý žádá USA a Rusko o nárazníkové zóny na syrské hranici

7. 4. 2017, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu údajně lobuje pro vytvoření nárazníkových zón na izraelské a jordánské hranici se Sýrií. Podle pátečních informací deníku Haaretz vyjednává jak s USA, tak s Ruskem a dalšími mocnostmi. Podle dostupných informací je cílem především vyloučit přístup Íránem podporovaného šíitského hnutí Hizballáh. Izraelské bezpečnostní síly již dlouho upozorňují, že toto hnutí společně s některými protiizraelskými skupinami libanonských Drúzů vytváří na Golanských výšinách přípravy na protiizraelskou frontu. Írán zároveň podporuje nynější režim prezidenta Bašára Asada, na který v pátek nad ránem zaútočily 59 raketami Tomahawk Spojené státy. Stalo se tak v odvetu za chemický útok na civilisty v Idlíbu. Cílem byla základna, z níž pocházely chemické zbraně.

celý článek

70 % Izraelců si přeje pokračování pravicové vlády. Situaci hodnotí optimisticky

5. 4. 2017, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli se mluví o předčasných volbách. Kdyby se konaly teď, většina by dala hlas pravici či pravicovému středu. Izraelský demokratický institut a Telavivská univerzita v úterý zveřejnily výsledky průzkumu veřejného mínění The Peace Index (PI). Otázky PI, pokládané 500 židovským a 100 arabských občanů, se týkají nejen voličských preferencí, ale i názorů na aktuální mezinárodní vztahy. Jak tedy židovští a arabští občané Izraele vidí svět? Volby by měly být raději dříve než později, přejí si je spíše Židé (69 %) než Arabové (48 %). Naprostá většina Izraelců si také přeje pokračování pravicové politiky, s mírným příklonem ke středu.

celý článek

Izraelští politici ostře odsoudili chemický útok v Sýrii, vyzývají svět k intervenci

4. 4. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře odsoudil útok chemickými zbraněmi v sousední Sýrii a vyzval mezinárodní společenství, aby splnilo svůj závazek z roku 2013 a odstranilo ze Sýrie všechny chemické zbraně. „Strašlivé obrázky ze Sýrie by měly hluboce otřást každým člověkem,” řekl Netanjahu na setkání k upomínce bývalého izraelského prezidenta Chajima Herzoga v úterý 4. dubna. Podle britské monitorovací organizace Syrian Observatory for Human Rights chemický útok v Idlibu, severozápadní provincii země, která je držena rebely, provedl buď syrský vládní režim nebo ruské stíhačky a zemřelo při něm 58 lidí včetně 11 dětí. Izraelský ministr školství a předseda strany Židovský domov Naftali Benet naléhal na Netanjahua, aby kvůli chemickému útoku v Sýrii a jeho možném důsledku pro region a pro Izrael svolal bezpečnostní kabinet. Užití chemických zbraní proti civilistům v Sýrii podle Beneta vyžaduje, aby izraelský bezpečnosti kabinet „přehodnotil svůj postoj.“

celý článek

Himmler blahopřál jeruzalémskému muftímu k boji proti „židovským vetřelcům“, ukázal telegram

1. 4. 2017, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelská národní knihovna zveřejnila dne 29. března telegram, který zaslal říšský vůdce SS, velitel gestapa a organizátor konečného řešení židovské otázky Heinrich Himmler jeruzalémskému muftímu. Himmler v něm slibuje Hadži Aminu al-Husejnímu, že Třetí říše bude stát za palestinskými Araby a bude podporovat jejich boj proti „židovským vetřelcům“. Telegram je psaný v němčině a nese datum 2. listopadu 1943. Jak zmiňuje samotný jeho text, byl záměrně poslán na 26. výročí Balfourovy deklarace, dokumentu, který ustavil židovskou domovinu v Britském mandátu Palestina. Chen Malul z Izraelské národní knihovny vysvětlil, že telegram se z Německa, kde jeruzalémský muftí během 2. světové války žil, nedostal do Izraele náhodou. V Německu jej zkonfiskovali američtí vojáci, pak se dostal do rukou předstátních izraelských obranných sil Hagana a posléze byl věnován archivu knihovny. Teprve před několika týdny byl dokument překategorizován, poněvadž pracovníci knihovny hledali k nadcházejícímu 100. výročí vydání Balfourovy deklarace archiválie, které jsou s ní spojené.

celý článek
Zobrazit starší zprávy