Dnes je 22. 7. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Druhý útok v Jeruzalémě během několika hodin: mezi lehce zraněnými i dvouměsíční miminko

16. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Na Olivové hoře ve východním Jeruzalémě došlo v pátek (14.7.) k dalšímu teroristickému útoku, tentokrát zápalnou lahví. Lehce zraněni při něm byli tři lidé, mezi nimi i dvouměsíční holčička. K útoku došlo jen pár hodin poté, co teroristé u vstupu na Chrámovou horu zahájili střelbu a usmrtili dva izraelské vojáky drúzského původu, Haiela Sitaweho (30) a Kamila Shnaana (22). Dva dospělí a miminko projížděli v komunitním voze vesnicí Silwán ve východním Jeruzalémě, když na ně útočník hodil Molotovův koktejl. Nadýchali se kouře a dvouměsíční děvčátko bylo poté převezeno do jeruzalémské nemocnice Hadasa-Ejn Kerem k ošetření. Policie zahájila ihned pátrání po útočníkovi.

celý článek

Historická dohoda mezi Izraelem a Palestinou o dodávkách elektřiny stvrzena

12. 7. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Izraelští a palestinští vysocí představitelé stvrdili v pondělí (10.7.) svými podpisy zásadní dohodu o pravidlech dodávek elektřiny na území palestinské samosprávy. Poprvé v historii se tu určují jasné podmínky dodávek energie, které kvůli miliardovým dluhům v minulosti Izrael často přerušoval. Dohoda byla podepsána v sousedství nové rozvodovny, která má Palestincům zajistit nezávislý zdroj energie. Palestinci tak budou poprvé kontrolovat distribuci elektřiny do svých měst a obcí. Rozvodovna umožní Izraeli posílat na Západní břeh až o 135 megawattů více, třebaže dohoda jej zavazuje jen k 60 megawattům navíc. Tím se dostane tolik potřebné navýšení dodávek do oblastí okolo Dženínu, která nejvíce v minulosti trpěla výpadky proudu. Obě strany, izraelská i palestinská, kvitovaly dohodu jako „historický milník“ a pochvalovaly si vynikající vzájemnou spolupráci.

celý článek

Egyptská vláda opraví poslední funkční synagogu v zemi, kdysi největší na Blízkém východě

9. 7. 2017, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Egyptská vláda se podle místního anglofonního zpravodajství The Egypt Independent rozhodla ve středu 5. července věnovat na opravu jediné dosud funkční synagogy v Alexandrii částku 22 milionů amerických dolarů. Stalo se tak poté, co se u před 160 lety postavené synagogy Proroka Elijáše probořil před pár měsíci strop a musela být uzavřena. Podle al-Sajída Helmy Ezzata, vedoucího oddělení islámských a koptských památek na egyptském ministerstvu kultury, zaplatí za celý projekt renovace a revitalizace synagogy Elijahu ha-navi egyptská vláda, a to ačkoliv by podle egyptských zákonů měla za opravu stavby zaplatit sama komunita. Počet členů židovské komunity v celém Egyptě je dnes méně než 50. Alexandrijská synagoga byla roku 1885 postavena tak, aby dokázala pojmout 700 lidí, přičemž svého času byla největší synagogou Blízkého východu. Sama Alexandrie byla domovem 50 tisícům Židů.

celý článek

Abbás hájí vyplácení dávek rodinám teroristů: je to prý sociální odpovědnost

26. 6. 2017, -mk- |  Izrael

HERZLIJA/RAMALLÁH – V příspěvku prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, který přečetl na výroční bezpečnostní konverenci v Herzliji jeho jménem jeho zahraničněpolitický poradce Nabíl Šaath, zazněla obhajoba sociálních dávek, které palestinská samospráva vyplácí rodinám uvězněných či zabitých teroristů. Je to podle jeho slov jen „záminka, aby se Netanjahu vyhnul diskusi o klíčových tématech“. Prezident Abbás dále ve svém příspěvku vyzval k obnovení tripartitní izraelsko-palestinsko-americké komise, která po dohodách z Osla až do vypuknutí druhé intifády v roce 2000 řešila případy podněcování k nenávisti a násilí. Izrael pokládá vyplácení těchto dávek rodinám odsouzených teroristů a „mučedníků“, jak Palestinci nazývají teroristy zabité při pokusu o útok, za svého druhu oslavu a propagaci násilí. Proto také v izraelském Knesetu prošel prvním čtením návrh zákona, podle něhož Izrael ukrátí palestinskou samosprávu o její daně ve výši jedné miliardy šekelů, což je částka, již palestinské úřady vyplatili rodinám vězněných či zabitých teroristů v roce 2016.

celý článek

Napětí u hranic se Sýrií pokračuje druhý den v řadě, Izrael reaguje na střelbu z Kunejtry

26. 6. 2017, -mk- |  Blízký východ

KUNEJTRA – Dva dny za sebou trvá napětí na izraelsko-syrské hranici v oblasti Golanských výšin. Při sobotním (24.6.) leteckém útoku Izraele na Sýrii, který byl odpovědí na zřejmě nezáměrné ostřelování izraelského území, zahynuli podle syrských zdrojů dva lidé. V reakci na deset projektilů vystřelených na izraelské území zaútočilo izraelské letectvo na syrské vojenské cíle a zničilo dva tanky. V neděli (25.6.) se situace opakovala a izraelské vzdušné síly zaútočily na syrské dělostřelecké pozice a na vůz transportující střelivo. Bezprostředně po této druhé sérii útoků nebyla hlášena zranění ani oběti na životech. „Opět jsme dali jasně najevo svůj postoj: nedopustíme, aby se z jakékoli fronty přelila zóna, kde se střílí, na naše území. Na jakékoli ostřelování odpovíme vojenskou silou,“ prohlásil v souvislosti se sobotním útokem izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

celý článek

Vysoký palestinský představitel věnoval finanční dar nemocnici v Haifě, aby pomohl „budování míru skrze medicínu“

23. 6. 2017, -mk- |  Izrael

RAMALLÁH/HAIFA – Dar o výši několika desítek tisíc šekelů, které budou využity pro hernu v dětském onkologickém oddělení nemocnice, věnoval Rambamově nemocnici v Haifě vysoce postavený člen palestinské autonomie, který si nepřál být jmenován. On sám byl v téže nemocnici hospitalizován a léčen s rakovinou a pohnulo jím, když viděl dětské oddělení plné izraelských, palestinských i syrských dětí, kterým tamní lékaři zachraňují životy. „Medicína je mostem mezi národy a já doufám, že i díky tomuto daru a dalším podobným nás čeká světlejší budoucnost,“ prohlásil palestinský představitel. Rambamova nemocnice je jedním ze špičkových pracovišť v Izraeli a podobně jako některé další izraelské nemocnice je známá jako vzor koexistence v praxi: na jejích chodbách můžete potkat vedle sebe ortodoxně oblečené Židy i zahalené muslimky. V roce 2015 tvořily polovinu pacientů zdejší dětské onkologie děti z Gazy a ze Západního břehu.

celý článek

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky nalezl v Gaze pod budovou školy tunely Hamásu

13. 6. 2017, -red- |  Izrael

GAZA – V pátek 9. června oznámila Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), že při stavebních úpravách chlapecké základní a střední školy v uprchlickém táboře Maghazi v Gaze objevil existenci tunelu, který zde vystavěl Hamás. Takovéto tunely mohou složit i k pašování zbraní, materiálů k výrobě raket či k unášení izraelských vojáků a civilistů. Úřad existenci tunelu příkře kritizoval a požaduje od Hamásu, aby jej uzavřel. Podle izraelského vyslance při OSN Dannyho Danona jen důkazem praktik Hamásu, který se nerozpakuje užít i děti jako lidské štíty. „Místo aby byly školy zřizované OSN centrem studia a vzdělávání, Hamás z nich dělá základny teroru pro své útoky proti Izraeli,“ řekl Danon. Existenci tunelu, který vedl pod budovou školy, avšak neměl v areálu žádný východ, Hamás popřel.

celý článek

Izraelci a Palestinci se shodli na záchraně Kidrónského údolí

13. 6. 2017, -red- |  Izrael

JERUZALÉM – Po dlouhých letech, kdy se ekologická situace Kidrónského údolí na území Izraele a palestinské samosprávy dlouhodobě zhoršovala, nyní dospěly úřady obou stran k dohodě, jež by měla zabránit dalšímu znečišťování. Údolím, které začíná v Jeruzalémě a vine se judskou pouští až k Mrtvému moři, protéká říčka, do níž ústilo velké množství odpadních vod. V budoucnu by mělo až 36 tisíc metrů krychlových odpadních vod zamířit místo do Kidrónu do chystaného potrubí, které odvede splašky do čističky odpadních vod – řešení, které bylo na stole už delší čas, dosud ho ale komplikovala skutečnost, že potrubí by muselo zčásti vést i přes území palestinské samosprávy. Koordinátor vládních aktivit na Západním břehu, generálmajor Joav Mordechaj, však nyní oznámil, že dosáhl průlomu ve vyjednávání a výstavba potrubí může začít.

celý článek

Tunisko a další státy zakázaly projekci Wonder Woman, v němž má titulní roli izraelská hvězda

13. 6. 2017, -jg- |  Blízký východ

TUNIS – Po vzoru Libanonu, který 31. května zakázal americký film Wonder Woman z produkce Warners Brothers pod záštitou zákona, který bojkotuje vše izraelské, i Tunisko rozhodlo dočasně zakázat promítání filmu s izraelskou herečkou v titulní roli. Přes původní plán tuniského ministerstva kultury film v zemi uvést, tuniský soud vyhověl minulý týden petici tamní Strany lidového hnutí, která nazvala herečku Gal Gadotovou „partnerem poslední izraelské agrese v pásmu Gazy.“ Libanonský zákaz rovněž ovlivnil Alžírsko, kde byla vytvořena petice s názvem „Non! Pas en Algerie“ (Ne, ne v Alžírsku). Film byl skutečně stažen z alžírského filmového festivalu, ale Amine Idjer, mluvčí MD Cine, uvedl jako důvod „administrativní potíže spojené s promítacími právy.“ Kino Palestine Tower Cinema v Ramalláhu se rozhodlo snímek neuvést „kvůli politickým důvodům vztahujícím se k okupaci a skutečnosti, že ve filmu hraje izraelská herečka“, jak citoval deník al-Hadath.

celý článek

Katarská krize: vláda v Dauhá vyhostila ze země představitele Hamásu, strůjce teroristických útoků na Západním břehu

7. 6. 2017, -red- |  Blízký východ

DAUHÁ – V souvislosti s diplomatickou krizí v Kataru se vláda pod nátlakem koalice arabských velmocí v čele s Egyptem a Saúdskou Arábií odhodlala v pondělí 5. června vyhostit ze země několik vrcholných představitelů Hamásu. Mezi vyhoštěnými je i Saleh al-Arúrí, který je podle izraelských tajných služeb strůjcem únosu a vraždy tří židovských chlapců ze Západního břehu v roce 2014, které předcházely eskalaci konfliktu s Gazou a vojenské operaci Obranné ostří. Vyhoštění lídrů Hamásu uvítal mimo jiné izraelský ministr obrany Avigdor Liberman. Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn obviňují Katar, ropnou velmoc v Perském zálivu, že podporuje terorismus a militantní režim v Íránu, který ohrožuje stabilitu v regionu, a povstaleckou vládu v Jemenu. Jedná se o nejzávažnější diplomatickou krizi mezi významnými arabskými státy za poslední roky.

celý článek
Zobrazit starší zprávy