Dnes je 17. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Blízký východ

Šéf palestinské policie v Hebronu byl suspendován. Pomohl izraelskému policistovi vyměnit pneumatiku

16. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

HEBRON – Policejní plukovník Ahmed Abú al-Rub z Hebronu se minulou neděli potkal nedaleko vesnice Susíja s izraelskými vojenskými policisty. Měli problém s autem. Stáli kvůli prázdné pneumatice a potřebovali ji vyměnit. Požádali plukovníka al-Ruba o pomoc, a ten jim dal nástroje. Když se jim oprava nedařila, chopil se iniciativy a vyměnil gumu sám. Měl ale smůlu: někdo ho přitom vyfotil a snímek postoval na internetu. Fotografie se během několika hodin virálně rozšířila a na Západním břehu vyvolala pobouření. Palestinci, kteří si je sdíleli, v komentářích nadávali na Palestinskou samosprávu a policii. Snímek je podle řady uživatelů důkazem kolaborace palestinské policie s izraelskými okupačními silami. Ozývaly se hlasy volající po al-Rubově propuštění.

celý článek

Graffiti a vypálené auto. Z trestného činu z nenávisti jsou v palestinské vesnici podezřelí izraelští osadníci

14. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

ZÁPADNÍ BŘEH – „Nezahrávejte si s námi“ – to je vzkaz, který neznámý pachatel či pachatelé nasprejovali na zeď pravděpodobně ve středu 14. listopadu ráno před rozbřeskem ve vesnici Urif na Západním břehu. Nedaleko nápisu bylo zapáleno auto a podle svědků byly po silnicích poházené bodce, které by kolem jedoucím autům propíchly pneumatiky. Jedná se o další v řadě vandalských útoků se společnými rysy: menší palestinská vesnice, nenávistné hebrejské graffiti, útok na auta (od probodání pneumatik přes posprejování po zapálení). Minulý měsíc bylo takto poničeno 28 aut ve vesnici Mazraa a v září deset aut ve vesnici Bejta. V některých případech nápisy odkazují, že se jedná o odvetný čin za některý z útoků, provedených palestinskými radikály.

celý článek

„Bibi běž domů!“ Stovky lidí demonstrovaly na jihu Izraele, ministr obrany Lieberman rezignoval

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Když po jedné z dalších eskalací násilného konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v úterý 13. listopadu večer dostali obyvatelé jihu země zprávy o příměří a o tom, že se mohou z blízkosti protiraketových krytů navrátit ke svým běžným činnostem, a děti do školních lavic, Izraelci i Židé v diaspoře si oddychli. Ne však obyvatelé jižního území Izraele, známého jako „otef Aza“, tedy komunity, které s hranicí Gazy sousedí. „Pane premiére, až do kdy?“ stálo ve středu ráno na první straně středolevicového deníku Jediot Acharonot, nejčtenějších novin v zemi. Večer předtím totiž vyšly stovky obyvatel jihu země do ulic protestovat proti tomu, co vidí jen jako další kolo ve válečném mezičase, kdy od začátku tzv. Velkého pochodu návratu na jaře bylo vysláno z Gazy na Izrael už tisíce raket. Trpí především jih. „Tahle noční můra trvá už 18 let. Nadešel čas, aby se rozhodli, co udělají, protože právě teď je to Hamás, kdo řídí naše životy. A to je neudržitelné,“ řekl listu Nir Kalifa (41), obyvatel Sderot.

celý článek

Eskalace násilí mezi Hamásem a Izraelem si vyžádala desítky zraněných i mrtvé

13. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – V noci na pondělí provedla IDF v Gaze útok, při němž zabila sedm operativců Hamásu, včetně dvou velitelů; jedním z nich byl Núr Baraka z brigád al-Kasám. Během operace byl zabit také jeden izraelský voják. Hamás jako odvetu začal pálit na obydlená území Izraele rakety: poslední údaje mluví o 300 raketách. Asi 60 jich zachytil izraelský protiraketový systém Železná kupole, další dopadly na volná prostranství a nejméně dva domy v Aškelonu a autobus. Podle pozdějších zpráv byl v noci na úterý v troskách domu v Aškelonu nalezen jeden mrtvý, podle listu Haaretz má jít o Palestince z Hebronu. Z trosek byly v kritickém stavu vyproštěny i tři ženy. Vážně byla zraněna také seniorka a devatenáctiletý voják základní služby. IDF zaútočila na oplátku na 70 cílů v Pásmu Gazy. Ty si podle arabské stanice Al Džazíra vyžádaly tři životy.

celý článek

V Tunisku byl jmenován členem vlády židovský byznysmen. René Trabelsi je ministrem turismu

7. 11. 2018, -jg- |  Svět

TUNIS – Tunisko má ve své vládě prvního ministra židovského původu za poslední desítky let a celkově třetího od roku 1956, kdy země získala nezávislost. Na post ministra pro turismus byl v pondělí 5. listopadu jmenován René Trabelsi, syn lídra tuniských Židů Pereze Trabelsiho, který předsedá synagoze El Griba na tuniském ostrově Džerba. Právě novopečený ministr pro turismus sbíral zkušenosti tím, že na Džerbě organizoval každoroční poutě židovských návštěvníků na svátek Lag ba-omer. Například letos v květnu navštívilo židovské poutní místo víc jak 3 tisíce turistů, většina z nich z Izraele. Dnes je většinově muslimská země, která má více jak jedenáctimilionovou populaci, domovem zhruba dvou tisícovek Židů. Většina z nich žije právě na Džerbě.

celý článek

Írán připustil, že byl zasažen kyberútokem silnějším, než byl před osmi lety vir Stuxnet

3. 11. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM / TEHERÁN – Podle izraelské televize zasáhl v posledních několika dnech íránské strategické průmyslové systémy počítačový virus ještě ničivější, než byl Stuxnet, který zasáhl Írán roku 2011. Ve čtvrtek 1. listopadu to připustil i íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf, když napsal na svůj Twitter: „Neuvěřitelná série náhod, anebo jednoduše chronologický krok za krokem plánu Mossadu, jak zabít jadernou dohodu z roku 2015.“ Zprávy o zasažení íránských sítí přišly ve středu 31. října jen několik hodin poté, co izraelská tajná služba Mossad zmařila íránský pokus o zabití íránského protirežimního disidenta v Dánsku a dva dny poté, co Írán oznámil, že telefon jejich prezidenta Hassana Rúháního byl napaden neznámými hackery. Podle agentury Reuters šéf íránské civilní obrany Gholamreza Jalali minulou neděli uvedl, že Teherán neutralizoval novou verzi Stuxnetu. Írán nicméně neuved rozsah škody a Izrael se k událostem odmítl vyjádřit.

celý článek

Islámský džihád vypálil z Gazy na Izrael 30 raket, podle IDF to bylo na popud iránských revolučních gard

27. 10. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Za pět raket, které byly vystřeleny z Gazy na Izrael během noci z pátka na sobotu 27. října převzala odpovědnosti militantní skupina Islámský džihád. Čtyři z nich zachytil izraelský protiraketový systém Železná kopule. Tentokrát IDF neobvinila z podílení se na útoku Hamás, ačkoliv jej jako správce Gazy činí odpovědným za vše, co se v palestinské enklávě děje. Izraelská armáda nařkla Islámský džihád, že uskutečnil raketový útok v zájmu Íránu a Sýrie. „Za tvůrce incidentu považujeme rovněž na syrský režim a íránské síly Al-Kuds,“ nechal se slyšet armádní mluvčí Ronen Manolis s poukázáním na elitní oddíl íránských Islámských revolučních gard. Hodinu poté, co Železná kopule zničila čtyři rakety z Gazy provedly izraelské stíhačky nálety na tři cíle Islámského džihádu, včetně manufaktury zbraní a místa, kde se vyrábí části pro stavbu podzemních tunelů. Celkově pak bylo během noci vystřeleno na Izrael 30 raket, z čehož 10 zachytil protiraketový systém, dvě dopadly do Gazy a ostatní na izraelská volná prostranství.

celý článek

Robi Friedman: Když si začnete klást otázky, budou vás považovat za zrádce

25. 10. 2018, -rjw- |  Komentáře a analýzy

PRAHA – Na mezinárodní mezioborové konferenci Rafael Institutu „Osudy velkých lidských skupin 1918-2018” vystoupil psychoanalytik a terapeut Robi Friedman. Během své návštěvy v Praze poskytl Revue Prostor rozhovor na téma názorových a zkušenostních rozdělení ve společnosti i možností porozumění. Přinášíme jej i našim čtenářům. Izraelský psycholog Robi Friedman je jedním z předních odborníků na tzv. skupinovou terapii a analýzu lidského skupinového chování. Poznatky této disciplíny plynou mimo jiné také z historických přelomových okamžiků, důležitých pro velké lidské skupiny. A právě „Osudy velkých lidských skupin 1918-2018“ byly tématem mezinárodní mezioborové konference pořádané ve dnech 17. – 21. října institutem Rafael, zaměřené na význam stoletého výročí novodobé státnosti Čechů a Slováků a na hlubokou proměnu naší společnosti i celé Evropy.

celý článek

Při autonehodě způsobené osadníky vrhajícími kameny byla zabita Palestinka

17. 10. 2018, -rjw- |  Blízký východ

ZÁPADNÍ BŘEH – Na křižovatce Tapuach na Západním břehu došlo v pátek k incidentu, jemuž padl za oběť jeden lidský život. Skupina osadníků zaútočila kameny na vůz palestinské rodiny. Tříkilový kámen rozbil přední sklo a zasáhl do hlavy Aišu Rabi, sedmačtyřicetiletou Palestinku sedící na místě spolujezdce. Její manžel a dcera okamžitě volali krizovou linku a odvezli ji do nemocnice v Nábulusu. Nejpozději po převozu však sedmačtyřicetiletá žena zemřela. Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet případ vyšetřuje, konkrétně její oddělení pro vyšetřování nacionalisticky motivovaných zločinů v Judeji a Samaří (tj. na Západním břehu). Čin odsoudil také zvláštní vyslanec USA pro Blízký východ Jason Greenblatt.

celý článek

Raketa delšího doletu vystřelená z Gazy zasáhla dům v Beerševě. Hamás a Islámský džihád odmítají, že by byli za útokem

17. 10. 2018, -jg- |  Izrael

BEERŠEVA – Raketa odpálená z Gazy zasáhla ve středu 17. října brzy ráno dům v Beerševě, dopadla na jeho předzahrádku. Způsobila přitom značné materiální škody, nikdo však nebyl zraněn. Sirény a následně silný výbuch a otřes vzbudily obyvatele Beerševy ve 3:40 ráno. Pět lidí bylo ošetřeno kvůli utrpěnému šoku, mezi nimi i matka a tři děti, co spaly v zasaženém domě. Matka byla ošetřena v nemocnici s poraněním hlavy, jež si způsobila, když s dětmi utíkaly do krytu. I když izraelský protiraketový systém Železná kopule měl být aktivován, tuto raketu nezastavil. Armáda vyšetřuje proč. Raketové útoky na 40 km od Gazy vzdálenou Beerševu jsou řídké a většinou znamenají eskalovaný konflikt. Druhá středeční raketa dopadla do moře v oblasti Tel Avivu. Incident se stal den poté, co izraelský ministr obrany Lieberman pohrozil zásahem v Gaze kvůli už víc jak 5 měsíců trvajícím násilným střetům na hranicích Izraele a pásma Gazy. V Beerševě se dnes děti nevypravily do škol, které zůstaly zavřené.

celý článek
Zobrazit starší zprávy