Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Zpravodajská televize Al Jazeera se omluvila za antisemitský příspěvek na Twitteru

4. 6. 2017, -jg- |  Antisemitismus

DAUHÁ – „Proč byste neměli věřit popíračům změny klimatu,“ tak uvedla na svém Twitteru anglická sekce zpravodajské televize Al Jazeera obrázek karikatury Žida, jak si mne ruce a říká: „He, he, he, to globální oteplování, uh, totiž podvrh se změnou klimatu, perfektně funguje v našem dlouhodobém horizontu talmudického plánu na ovládnutí světa.“ Příspěvek byl evidentně myšlen jako odpověď na zprávu, že americký prezident Donald Trump nepodpoří Pařížskou dohodu, globální inicitativu proti změně klimatu, která chce snížit emise oxidu uhličitého a navázat na tzv. Kjótský protokol. Poté, co na svém twitterovém účtu Al Jazeera English (AJE) tento příspěvek zveřejnila a poté smazala, se katarská televize omluvila za nedopatření. „Nejednalo se o obrázek AJE, nýbrž o odpověď na starší vlákno, které bylo chybně napojeno,“ napsala anglická sekce televize Al Jazeera a dodala: „Omlouváme se za chybu.“ Příspěvek byl smazán, ale někteří uživatelé Twitteru si stihli udělat screenshot.

Kreslená postava u textu, která je zobrazena s velkým zahnutým nosem, jarmulkou a jak si mne ruce, je známa jako „šťastný obchodník“. Podle webu BuzzFeeed jde patrně o nejrozšířenější antisemitský mem internetu.

Později na dotaz The Washington Beacon televize Al Jazeera sdělila, že se po vyšetření incidentu „doufejme, o něm dozvíme více“ a nazvala jej „chybou“. Příspěvek na Twitteru byl pak nahrazen videem s názvem „Reality check: Proč byste neměli důvěřovat popíračům změn klimatu.“