Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zpráva Kantorova centra TAU: Antisemitských útoků ubylo, přibývá urážek

30. 4. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

TEL AVIV – Pravidelná „General Analysis“, analýza Kantorova centra, zpracovává údaje o antisemitismu v Evropě, zemích bývalého SSSR, USA a Jihoafrické republice. Evropská bilance zní: méně útoků, více slovních urážek. Situace v ČR je stále specifická. Jednoznačně dobrou zprávou je, že v roce 2017 v Evropě celkově ubylo antisemitských útoků jako je hanobení hřbitovů, fyzické útoky na skupiny a jednotlivce atd. Autoři to vesměs připisují třem vlivům: 1) zvýšením bezpečnostních opatření, 2) veřejné osvětě a boji proti předsudkům a 3) tomu, že Židé přestávají veřejně dávat najevo své vyznání a původ (např. přestávají veřejně nosit tradiční oděvy, ubylo i návštěvnosti synagog). Antisemitismus, respektive jeho projevy, se přesunuly do verbální oblasti.

V některých zemích (Francie, Německo) se slovo „Žid“ po letech znovu objevuje jako nadávka. Přibývá slovních útoků ve školách, na hřištích a na pracovištích. Svébytným tématem jsou demonstrace, například protesty vůči rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa přesunout velvyslanectví USA do Jeruzaléma.

Zleva, zprava

Analýzy z jednotlivých zemí uvádějí, že v době vzestupu identitárního a nacionalistického cítění po celé Evropě dochází k obnovování krajně pravicových hnutí. Ta sice primárně útočí na imigranty a muslimy, ale v různých obměnách opakují „klasický“ antisemitismus. Někdy se objevuje v nových kulisách, například když finančník George Soros je považován za strůjce migrační krize (zvl. Maďarsko) a Židé hrají roli v novodobých konspiračních teoriích. Ze strany krajní pravice bývají Židé vnímáni jako podporovatelé či přímo strůjci (negativně vnímaného) multikulturalismu.

Na levici se objevuje jiný fenomén: kritika konkrétních představitelů Izraele a jejich kroků se často mísí s kritikou Izraele a popírání jeho práva na existenci; to někdy přerůstá ve spojování Židů se státem Izrael a sionismem (přičemž obojí je hodnoceno krajně negativně) a případně až v protižidovská hesla a urážky. Antisemitské postoje někdy (nikoli nutně) vykazují členové pro-palestinských hnutí a iniciativ.

Česká republika

Analýzu situace v ČR zpracoval Zbyněk Tarant z Katedry blízkovýchodních studií ZU. Ve své zprávě upozornil zvláště na „fake news“ a proruská média typu Aeronet, Czech Free Press, Protiproud, NWOO či Parlamentní listy. Antisemitismus se podle jeho slov často pojí s proruskými postoji, konspiračními teoriemi a komerční ezoterikou. Česká republika zůstává jednou s nejbezpečnějších zemí světa, k čemuž patří také malý výskyt antisemitismu.