Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Židé využívají holocaust...“ Nový průzkum CNN: evropský antisemitismus v číslech

5. 12. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

PRAHA – Tři čtvrtě století po šoa není antisemitismus v Evropě minulostí: staré antisemitské stereotypy (někdy v novém hávu) se často pojí s protiizraelskými postoji. Ukázal to průzkum, který si od agentury ComRes nechala provést CNN. Situaci v České republice a její specifika komentoval pro Český rozhlas 2 tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus. Zatímco ve většině států Evropské unie antisemitismus roste a projevuje se i fyzickými útoky, v Česku je jeho nárůst podle Krause „patrný hlavně na internetu, kde si každý může anonymně vylít svoji frustraci. Ale v porovnání s údaji, které přicházejí ze světa, je to u nás pořád minimální.“ Ze sedmi tisíc respondentů průzkumu v sedmi státech EU jen málokdo řekl, že má Židy rád. Na špičce je Maďarsko a s odstupem za ním Polsko.

Dotazníkový průzkum byl proveden v sedmi zemích EU: Velké Británii, Francii, Německu, Rakousku, Maďarsku, Polsku a Švédsku. V každé zemi bylo podrobně dotazováno 1000 respondentů. Otázky se týkaly vztahu k Židům a souvisejících postojů (např. k jiným menšinám), povědomí o šoa atd. CNN překvapilo procento lidí, kteří odpověděli, že „nikdy neslyšeli o holocaustu“, zdá se, že neznalost je častější u mladší generace. Vysoké je toto procento ve Francii (jeden z pěti lidí mezi 18 a 34 lety), v Rakousku představuje 12 %.

Autoři článku CNN spekulují o tom, že v Evropě dochází k „zapomínání na šoa“. To může být pravda, nabízejí se i jiné možnosti, jako např. existence určitého procenta obyvatel, které tato historická kapitola ve škole i později nějak míjí. Stálo by za to, zkoumat tuto nevědomost v souvislosti s všeobecným přehledem (pokud možno, ne se stupněm formálně dosaženého vzdělání). Vážnější je ale tvrzení části těch, kdo o šoa povědomí mají: Totiž, že Židé anebo stát Izrael využívají šoa ke zlepšení své pozice a dosahování svých cílů. – A to si podle průzkumu myslí třetina Evropanů.

…a co Izrael?

Nejednoznačný je také vztah Evropanů ke státu Izrael. Na 54 % – tedy něco přes polovinu – zastává právo Izraele na existenci jakožto židovského státu. Vzhledem k letošním střetům kolem přesunu ambasád (USA a dalších států) do Jeruzaléma a izraelském zákonu o národním státu, mohla být odpověď ovlivněna negativními emocemi vůči některým projevům izraelské krajní pravice. Přesto však téměř polovina Evropanů se staví k dnešnímu Izraeli negativně. Překvapivě je toto číslo nižší v Polsku, kde Izrael coby židovský stát naopak podporují dvě třetiny respondentů.

Třetina dotazovaných si myslí, že za kritikou Izraele bývají antisemitské motivy. Průzkum ovšem, jako většina podobných průzkumů, nerozlišuje různé roviny této „kritiky“: negativní vnímání samé existence Izraele; kritiku dlouhodobého politického směřování; kritiku konkrétních postupů konkrétní vlády. O tom, že za „kritikou Izraele“ žádný antisemitismus není, je přesvědčen jen jeden z pěti Evropanů.

Proč v průzkumu nebyla ČR?

V rozhovoru pro ČRo2 o průzkumu mluvil tajemník FŽO Tomáš Kraus. Zmínil mimo jiné, že Česká republika bývá z podobných průzkumů vynechávána. V rámci EU totiž představuje určitou anomálii – stabilně nízkou mírou antisemitismu a velkými sympatiemi vůči Izraeli. Zatímco ve většině EU roste antisemitismus, projevující se i fyzickými útoky, v ČR je jeho nárůst podle Krause „patrný hlavně na internetu, kde si každý může anonymně vylít svoji frustraci. Ale v porovnání s údaji, které přicházejí ze světa, je to u nás pořád minimální.“

Sečteno a podtrženo

Jen málo dotazovaných řeklo, že nemají Židy rádi. Na špičce je Maďarsko, kde to byl téměř každý pátý (19 %) a s odstupem Polsko (15 %). To je relativně nízké procento vůči některým jiným menšinám – muslimy nemá rádo 37 % a Romy 39 % Evropanů. Zvláště v Polsku a Maďarsku se ale třetina lidí domnívá, že Židé mají mimořádný vliv ve světové politice, 10 % je přesvědčena o jejich přílišném vlivu v ekonomice a více než čtvrtina jim přisuzuje nadměrný vliv v médiích.

Nejpřekvapivějším je dojem respondentů, že podíl Židů ve světové populaci je víc jak stonásobně vyšší než ve skutečnosti. Čtvrtina Maďarů se například domnívá, že Židé představují 20 % obyvatel Zeměkoule…