Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židé mají zahnuté nosy a mohou za války na Blízkém východě, řekl britské veřejnoprávní televizi malajský premiér

4. 10. 2018, -jg- |  Antisemitismus

KUALA LUMPUR – Židé mají ohnutý orlí nos a mohou za všechny problémy na Blízkém východě. Tak by se dala shrnout vyjádření malajského premiéra Mahathira Mohamada, která učinil na adresu židovského národa v úterý 2. října na britské veřejnoprávní televizi BBC, v pořadu „Hard Talk“. „Pokud budete chtít být upřímní, problémy na Blízkém východě začaly vytvořením Izraele. Je to stará pravda, ale já ji nemohu vyslovit,“ řekl. Moderátorka pořadu Zeinab Badawiová jej pak vyzvala ke komentování výroků z knihy „Malajské dilema“, kterou vydal roku 1970 a kde popsal Židy jako „se zahnutým nosem, ale instinktivně rozumějící penězům“. „Na světě je mnoho ras a já jsem o nich řekl ošklivé věci, ale nikdo mne nenařkl z něčeho anti,“ prohlásil v narážce na antisemitismus. „Spousty lidí říkají špatné věci o nás, Malajsijcích, že jsme líní nebo máme tlustý nos, ale nikdy jsme to nepoužili proti nim a nešli jsme kvůli tomu do války,“ dodal třiadevadesátiletý premiér.

Mahathir Mohamad se stal premiérem Malajsie letos v květnu už podruhé. Poprvé jím byl v letech 1981 – 2003. Má přitom za sebou velké množství výroků a prohlášení, kvůli nimž byl po desetiletí označován za zaujatého proti Židům. Ty zas on viní ze zavinění humanitární krize na palestinských teritoriích.

V úterním rozhovoru pro BBC Izraelce označil za „zvláštní“ a zpochybnil počet 6 milionů Židů zavražděných při holocaustu a prohlásil, že reálné číslo byly 4 miliony.

Minulý týden, když premiér převážně muslimské Malajsie hovořil k valnému shromáždění OSN, řekl, že svět „odměňuje“ Izrael za porušování mezinárodního práva a páchání teroristických útoků proti Palestincům.