Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Vyslanec Izraele v OSN: Internetové sociální sítě odstartovaly novou éru antisemitismu

12. 9. 2016, -jg- |  Antisemitismus

NEW YORK – „Žijeme v nové éře antisemitismu. Skupiny, které jsou online, šíří lži a konspirační teorie o Židech a Izraeli milionům lidí po světě a jediné, co k tomu potřebují, je připojení na internet,“ řekl ve středu 7. září Danny Danon, izraelský vyslanec v OSN na fóru o antisemitismu, které organizovalo mezinárodní společenství. Například na Twitteru přes 63 % ze všech antisemitských tweetů volá po násilí vůči Židům, ale jen 10 % z nich je po stížnostech odstraněno. Podle velvyslankyně USA Samanthy Powerové je třeba najít efektivnější metody, jak antisemitismus na sociálních sítích monitorovat a jak mu čelit, ale zároveň je třeba ochránit svobodu slova, a to i „v některých jejích nejvíce nenávistných formách“. „Musíme trvat na striktním rozlišení mezi kritikou Izraele a antisemitismem, protože hranice mezi nimi je často nejasná,“ řekla Powerová a jako příklad uvedla demonstraci proti izraelské politice konanou v říjnu 2015 ve švédském Malmö, kde demonstranti provolávali „vražděte Židy“, ale také několik příkladů z amerických univerzit, včetně Brooklyn College, kde v únoru skupinka studentů přerušila fakultní setkání s tím, že požadovala, aby „všichni sionisté byli z kampusu odstraněni.“

Podle Danona je důležité mladé lidi o antisemitismu na síti vzdělávat, ale nejen to. Danon si myslí, že by internetová média měla uskutečnit preventivní kroky. „Zastavit poskytování platformy pro stránky s nenávistným obsahem. Zabránit snadnému přístupu skrze hledání obsahu a začít s vývojem mechanismů, které by detekovaly a nahlásily rasisitické a antisemitské výsledky hledání,“ vyjmenoval hlavní z nich Danon a zmínil, že nedávno Google odstranil interaktivní program, který na internetu označoval osoby, které měly podle jeho parametrů židovsky znějící jméno anebo veřejně podporovaly Izrael. „Ve chvíli, kdy byl tento program stažen, měl už vytvořenou značně velkou databázi jmen těchto lidí,“ řekl izraelský velvyslanec.

Středečního fóra o antisemitismu, které následovalo po vůbec prvním setkání Rady bezpečnosti OSN na téma antisemitismus, se účastnily USA, Kanada, Izrael a zástupci EU. Rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun zaslal účastníkům videozprávu, na níž označil náboženské předsudky za „jednu z největších hrozeb dneška“.