Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Vodicí pes Netanjahu a slepý Trump s kipou. New York Times se omluvil za vytištění karikatury

27. 4. 2019, -jg- |  Antisemitismus

NEW YORK – Slepého amerického prezidenta Donalda Trumpa vodí židovský pes Netanjahu s Davidovou hvězdou na obojku. Trump má přitom nasazenu jarmulku. Tak vypadala karikatura, kterou vybrali editoři pro tištěnou mezinárodní edici amerického liberálního deníku New York Times, jež vyšla ve čtvrtek 25. dubna. Jelikož se jedná o jedny z nejprestižnějších novin vůbec, pokládali někteří uživatelé sociálních sítí tuto zprávu nejprve za „fake news“. Karikatura se ve vydání novin objevila vedle sloupku předního politického komentátora novin Thomase Friedmana, který se týkal migrační krize. O dva dny později, v sobotu, se deník výslovně přímo neomluvil, ale připustil problematičnost takového výběru a na svém twitterovém účtu napsal, že karikatura obsahovala „antisemitské tropy“ a že „ilustrace byla urážlivá a bylo chybným úsudkem ji zveřejnit“. Omluva má vyjít tiskem v pondělí. Izraelský televizní program 13 přinesl zprávu, že v USA se novinám s protestem proti karikatuře ozval izraelský konzul Danny Dayan.

Nejde zdaleka o první novinovou karikaturu zobrazující současného izraelského premiéra Netanjahua, kvůli níž přišlo na protest. Letos podala brazilská židovská komunita policejní stížnost na autora karikatury s přezdívkou Aroeira, která vyšla v brazilském deníku O Dia, na níž je zobrazen Benjamin Netanjahu s novopečeným brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem v objetí, které je ve tvaru svastiky.

V srpnu 2018 zas protestoval izraelský velvyslanec v Norsku proti karikatuře v deníku Dagbladet, kde měl Netanjahu zobrazené tělo ve tvaru svastiky a pěstí odstrkoval člena drúzské komunity z lavičky, na níž oba seděli. Ilustraci doprovázel nápis v angličtině „whites only“ – jen pro bílé. Karikatura měla evidentně reflektoval to, že Izrael přijal legislativu, která jej definovala jako stát židovského lidu.

Pozn.: Editoři New York Times se v úterý 30. dubna omluvili na stránkách deníku podruhé. Zmínili například vlastní selhání v minulosti, konkrétně ve 30. a 40. letech 20. století, kdy noviny „převážně mlčely, když se antisemitismus vzedmul, a vykoupal svět v krvi. Toto selhání tyto noviny stále pronásleduje,” napsali v omluvě. Dále pojmenovali i stav současnosti: „Antisionismus může jasně sloužit jako krytí pro antisemitismus. Leckterá kritika Izraele, jak ukázala publikovaná karikatura, se ukazuje jako otevřeně antisemitská.” Ve sloupku stálo, že New York Times se za karikaturu, kterou nazvali „nepřijatelnou”, „hluboce omlouvají”.