Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Vlna antisemitských útoků v USA pokračuje

2. 1. 2020, rjw |  Antisemitismus

NEW YORK – V Brooklynu došlo k dalšímu antisemitskému útoku, a to dvou žen na jednoho chasida. Ačkoli při incidentu nedošlo k vážnějšímu zranění, jedná se o důkaz, že vlna protižidovsky motivovaných útoků v oblasti New Jersey – New York zatím neskončila. Útoky jsou různé, pachatelé nepředstavují jednu skupinu, ani jeden typ. Jsou to jednotlivci i skupiny, muži i ženy různého věku a různých etnických skupin. Podobné jsou si ale oběti: výrazně „židovsky“ oblečení charedim. Dvě ženy ve věku 22 a 34 let slovně zaútočily na 22letého chasida. Vulgární věty jako „F***ing Jew!“ nebo „I will kill you Jews!“ („Zabiju vás, Židi!“). Když si začal jejich projevy natáčet na mobilní telefon, přešly k pěstnímu útoku a srazily ho k zemi. K incidentu došlo na Nový rok kolem 1 hodiny po poledni v brooklynské části Williamsburg.

„Pustily se do něj, srazily ho na zem, pak mu rozbily telefon a mrskly mu s ním na hlavu,“ popsal situaci očitý svědek Moses Weiser pro CBS. Podle téhož zdroje se muži s pomocí dalších lidí podařilo zavolat policisty, kteří promptně zareagovali a obě pachatelky zatkly před nedalekou samoobsluhou.

Silvestrovská loupež

O den předtím došlo k antisemitsky-loupežnému útoku na 15letého židovského žáka, vracejícího se autobusem ze školy. Zaútočili na něj dva muži ozbrojení nožem, srazili mu z hlavy jarmulku a chrániče uší. I zde padly antisemitské poznámky (např. „Hey, Jew boy“). Ačkoli se pachatelé snažili chlapce z autobusu vytlačit, nakonec jej opustili sami.

Různí pachatelé, podobné oběti

Útoků jen v oblasti New Yorku bylo v době publikace tohoto článku 13 (ale není jisté, že během následujících hodin nebude oznámen další). Mají různý charakter a okolnosti: v případě mačetového útoku na skupinu chasidů v Monsey se jednalo o jednotlivce, vedeného zřejmě příklonem k nacistické ideologii; další dva útoky v Crown Heights má možná na svědomí jedna a táž skupina chuligánů, jimž se zatím daří unikat spravedlnosti.

Některé útoky byly zjevně předem připravené, jiné mohou být jen náhodným „setkáním“. Někdy je ve hře pravděpodobně i duševní nemoc. Mívají různou intenzitu, ale též určité společné jmenovatele: pachatelé pouličních útoků bývají vůči obětem obvykle v početní převaze a fyzický útok následuje po antisemitských nadávkách (nezřídka jako reakce na to, že oběť použije kameru mobilního telefonu). – Zde však podobnosti mezi pachateli asi končí. Podobné jsou si však oběti: jde bez výjimky o zřetelně „židovsky“ oblečené osoby, tedy muže v jarmulkách či kloboucích, ženy v šátcích; bývají příslušníky různých charedi skupin, nejčastěji však jde o chasidy.