Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Video antisemitského verbálního útoku na izraelského restauratéra v Berlíně se šíří po sociálních sítích

26. 12. 2017, -jg- |  Antisemitismus

BERLÍN – „Zajímají vás jen peníze. A za to za pět, za deset let zaplatíte. Celá rodina, celý váš klan. Co tady ještě po 1945 pohledáváte? Poté, co vás bylo šest milionů zabito? Co tu ještě chcete? Jste na tomhle světě nic, do Palestiny jste se pozvali a v Německu jste hosty. Jediné vaše místo je plynová komora.” Šestiminutové video plné antisemitských urážek, jimiž zčastoval asi šedesátiletý muž Izraelce Joraje Feinberga, který v berlínské čtvrti Schöneberg vlastní restauraci, jenž nese jeho jméno, se v úterý 19. prosince rozšířilo na sociálních sítích. Ještě v týž den, než jej Facebook dočasně zablokoval, mělo přes 600 tisíc zhlédnutí. Muž začal na restauratéra křičet poté, co uviděl v okně jeho podniku menoru. Feinberg řekl médiím, že se v Německu setkává na ulici s antisemitismem často a měsíčně obdrží v průměru dva nenávistné maily. Tentokrát byl při incidentu přítomen Feinbergův známý, který událost natočil na svůj telefon. Muž je nyní policejně vyšetřován za podněcování k nenávisti.

Když k verbálnímu útoku došlo, snažil se Feinberg v tichosti agresora zbavit. Když uviděl, že nedaleko právě projel policejní vůz, rozběhl se a máváním se snažil přivolat policistu. To ovšem agresora neodradilo: „Nikdo vás neochrání… můžete se vrátit zpátky do plynových komor. Buď se vraťte, odkud jste přišli, anebo do těch zatracených plynových komor s vámi,” pokračoval přitom. Přivolaná policie trvala na tom, aby bylo natáčení incidentu zastaveno. Podle pozdějších svědectví se pachatel policejnímu zadržení bránil, stejně jako krevním testům na omamné látky.

Předseda Centrální židovské rady v Německu Josef Schuster sdělil německým médiím, že tento „nechutný útok jen ukazuje, že antisemitismus dosáhl ve společnosti mainstreamu, přičemž je vyjadřován přímo a otevřeně. Mnoho Židů se strachuje, zda je pro ně žít v Německu bezpečné,” dodal. Mezitím se omluvili zástupci sociální sítě Facebook za to, že video a rovněž účet Feinbergova známého, který jej nasdílel, byly původně zablokovány. Náprava již byla zjednána.