Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Vandalové na Ukrajině chtěli zapálit hrob chasidského světce

27. 7. 2016, -mk- |  Antisemitismus

ŠPOLA/TERNOPIL – Ke dvěma nezávislým antisemitským incidentům došlo v posledních dnech na Ukrajině. V neděli (24.7.) večer se neznámí útočníci pokusili pomocí zápalných lahví poškodit stavbu v blízkosti hrobu význačného chasidského učence Arieho Leiba, který zemřel v roce 1811 a byl žákem jednoho ze zakladatelů chasidského proudu judaismu Dova Bera z Meziřiče. Informoval o tom ředitel Ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinsky. Mimoto se objevila i zpráva z města Ternopil na západě Ukrajiny, kde už asi dvě stě lidí podepsalo petici žádající o změnu městského erbu. Na něm je vedle dalších motivů také šesticípá hvězda, která sice kromě základního tvaru Davidovu hvězdu nijak nepřipomíná, avšak podepsaní se domnívají, že „souvisí se symbolem antikrista“, a požadují její nahrazení „tradiční ukrajinskou osmicípou hvězdou“.

Na erbu města Ternopil je vidět pevnost, pod níž se objevují dva symboly – hvězda složená ze dvanácti malých trojúhelníků, střídavě bílých a šedozelených, a ležící půlměsíc, rovněž rozdělený na dvě barevné plochy. Celý erb je završen ukrajinským trojzubcem, který je hlavním symbolem Ukrajiny.

Petice požaduje, aby „židovská Davidova hvězda byla nahrazena tradičním ukrajinským oktagonem“ a dále aby byly „hvězda a půlměsíc doplněny křesťanským křížem, který se musí vrátit zpátky na vrchol trojzubce“. Citován je zde také jistý ukrajinský křesťanský fundamentalista, který prohlásil, že Davidova hvězda je „spojována se symbolem antikrista“.