Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

USA má po dvou letech zmocněnce pro antisemitismus, Trump jmenoval Elana Carra

5. 2. 2019, -rjw- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Dvouleté období, kdy na ministerstvu zahraničí USA nebyl obsazen post zmocněnce pro záležitosti antisemitismu je u konce. Prezident Donald Trump v úterý jmenoval do této funkce Elana Carra. Představitelé velkých zastřešujících židovských organizací tento krok ocenili. Neobsazení postu totiž v některých amerických Židech vyvolávalo obavu, že nynější prezident nevěnuje agendě potírání antisemitismu (v celosvětovém i domácím měřítku) dostatečnou pozornost. „Na spolupráci s Carrem se nedočkavě těšíme, protože jeho úřad bojuje s narůstajícím antisemitismem, vyvolávaným jak na krajní pravici i krajní levici, tak ze strany islamistických extremistů, a podporovaný povahou všudypřítomných sociálních sítí,“ prohlásil David Harris, ředitel American Jewish Committee.

Republikán Elan Carr (*1968) je státní zástupce z Los Angeles, známý především v případech pouličních gangů a sexuálně motivovaných zločinů. Sloužil v právních složkách americké armády (JAG Corps), je veteránem války v Iráku. Byl tam vyslán i proto, že plynně ovládá iráckou arabštinu. Pochází totiž ze smíšené, irácko-aškenázské rodiny a je potomkem představeného bagdádské ješivy, rabína Abdalláha Ovadji Somekha (1813-1889). Když během irácké mise rozsvěcel v chanukiji v dobytém paláci Saddáma Husajna, vnímal to jako „symbol svobody“.

Je zajímavostí, že v letech 2012-2014 byl Carr prezidentem židovského bratrstva Alpha Epsilon Pi, jehož členem se stal během studií práv na Berkeleyově univerzitě. To je jedním z mnoha iniciačních bratrstev (ženskou obdobou jsou sesterstva), do nichž lidé vstupují během univerzitních studií a která někdy utvářejí důležité vazby, přetrvávající po desítky let. Někdy bývají mylně zaměňována se svobodným zednářstvím, jehož obřady a strukturou se někdy inspirují. Úřad, který bude Carr zastávat, dostal navíc minulý měsíc větší vážnost. Dolní sněmovna Kongresu odhlasovala, že bude mít napříště úroveň ambasadora.