Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Teroristický útok ve Vídni

3. 11. 2020, -rjw- |  Antisemitismus

Centrum Vídně se v pondělí kolem osmé večer stalo dějištěm teroristického útoku. V médiích se již lze dočíst, že se jednalo o útok na vídeňskou synagogu, že úřady vyzvaly přímo Židy, aby zůstali doma a další zkreslené informace. Přinášíme krátké shrnutí informací dostupných v noci na úterek:

Ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP) potvrdil, že se jedná o „zjevný teroristický útok“ a vyzval všechny, kdo se právě nacházejí v centru Vídně, aby neopouštěli byty a pokud se nacházejí v restauracích, barech apod., aby podniky rovněž neopouštěli. – Na sociálních sítích objevila amatérská videa, pořízená lidmi z oken bytů. Policie důrazně vyzývá všechny, kdo taková videa mají, aby je nezveřejňovali, ale okamžitě poskytli policejním složkám.

Především není jasné, zda je útok již u konce, což potvrdil i ministr Nehammer na mimořádné noční konferenci. Minimálně jeden pachatel je na útěku – některá média ovšem spekulují až o deseti.

Ministerstvo vnitra potvrdilo:

- Útok začal kolem osmé v oblasti Seitenstettengasse (několik metrů od sídla židovské obce). – Útočníků je více, minimálně jeden policii uniká. – Ke střelbě došlo na šesti místech. – Policie zastřelila jednoho z útočníků, který byl ozbrojen samopalem. – Jeden z policistů byl při střelbě těžce raněn. – Jeden civilista byl zavražděn.

Vídeňští záchranáři a zdravotníci potvrdili:

- Po útoku zůstali mrtví a ranění. – Na náměstí Triage byli 4 zranění. – V nemocnicích bylo večer ošetřeno 15 raněných.

Židovská obec ve Vídni potvrdila, že první výstřely padly v blízkosti jejího sídla spojeného se synagogou. V době útoku v budově již nikdo nebyl. Poslední zaměstnanec ji opustil zřejmě několik desítek minut před útokem. Místo, kde útok začal je centrem židovského života ve Vídni: kromě synagogy a sídla obce je tu i několik košer podniků. Sama obec je však zdrženlivá: neuvádí, že by šlo o útok na synagogu (jak píší některá média), ani se nevyjadřuje k možnému motivu.

Způsob útoku připomíná útoky džihádistických teroristů, policie však k motivu teroristů nic nezveřejnila. K útoku si vybrali poslední večer před uzavřením restaurací, zároveň šlo o předvečer svátku, a proto mohli předpokládat, že venku bude velké množství lidí.

V centru Vídně jsou nasazeny stovky policistů včetně příslušníků speciálního útvaru Cobra, v ulicích jsou i vojenské posily. I v úterý mají Vídeňané zůstat raději doma. K otázce, zda teroristé mají rukojmí (jak se zdá z jednoho videa), se úřady zatím nevyjádřily.