Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Svět si připomínal holocaust, ve Finsku jej nacisté popírali a pálili přitom izraelskou vlajku

30. 1. 2020, -jg- |  Antisemitismus

HELSINKY – Když si v pondělí 27. ledna mezinárodní komunita připomnínala Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, byla na synagoze ve finském městě Turku nalezena nastříkána červená barva. I když nebyly na synagoze nalezeny žádné nenávistné symboly či hesla, někteří se domnívají, že by mohlo jít o antisemitský incident. Prezident země Sauli Niinisto jej nazval „velmi znepokojujícím“. Finská policie rovněž vyšetřuje události v městě Tampere, kde se na vlakovém nádraží sešli ve stejný den neonacisté. Bylo zde čteno prohlášení o holocaustu, kde se mj. tvrdilo, že „neexistují přesvědčivé důkazy, které by podpořily nařčení z genocidy“, nebo že „žádné tělo mrtvého Žida otráveného plynem nebylo nalezeno“. Zaznělo i tvrzení, že němečtí lékaři zachraňovali za války Židům životy a očitá svědectví z vyhlazovacích táborů nejsou ničím jiným než propagandou. Nakonec byla spálena izraelská vlajka.

Finsko má jen malou židovskou komunitu, která čítá několik stovek členů. Antisemitské incidenty jsou tu velice řídké. V polovině ledna však byla z antisemitismu nařčena sama Ústřední rada židovských obcí Finska a komunita v Helsinkách. Levicová poslankyně finského parlamentu Anna Kotula se den předtím demonstrativně pokusila s několika aktivisty porušit obrannou bariéru mezi Pásmem Gaza a Izraelem a z Gazy na izraelské území proniknout. Byla přitom však zatčena izraelskými složkami a poslána zpět do své domovské země. Židovská komunita ve Finsku tehdy vyjádřila obavy nad zlomyslným záměrem a dvojím standadem, který Kotula vůči Izraeli uplatňuje. Poslankyně na to tehdy odpověděla, že „kterákoliv skupina či instituce staví na stejnou roveň Izrael a judaismus je ve své podstatě antisemitská“.

Finských Židů se zastal Evropský židovský kongres. „Zatímco kritika Izraele stejně jako kteréhokoliv jiného státu, je legitimní, aplikování dvojího standardu tím, že se od Izraele očekává chování, které se nepožaduje po žádném jiném státu, antisemitismus je,“ stálo mimo jiné v prohlášení.