Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Špinavý Žide!“ Neznámí pachatelé v Paříži zbili a okradli muže s Davidovou hvězdou na krku

7. 9. 2018, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Francouzské noviny přinesly zprávu o antisemitském útoku, který se odehrál v noci z neděle na pondělí 3. září. Muž procházel kolem 3. hodiny ranní po mostě Alexandra III, který překlenuje Seinu mezi 7. a 8. pařížským obvodem, nedaleko bulváru Champs Elyssées, když se k němu přiblížil jezdec na skútru. Řidič skútru si povšiml přívěsku na řetízku, který chodec měl na krku – symbol Davidovy hvězdy – a začal na něj křičet „špinavý Žide“. Poté přijel ještě druhý skútr, na němž seděl kromě řidiče i spolujezdec, načež všichni ze svých skútrů sestoupili a všichni tři útočníci se pustili do muže s Davidovou hvězdou na krku. Ten si z útoku odnesl poranění na pažích a kolenou. Dosud neznámí útočníci mu poté vzali i mobilní telefon s peněženkou a odjeli pryč. Jako první o incidentu, který napadený ohlásil na policii, informovalo francouzské rádio France Bleu.

Podle výpovědi oběti se mohlo jednat o původně loupežný útok, který se zvrhl v napadení a loupež s antisemitským motivem. Kromě antisemitských útoků motivovaných výlučně nenávistí proti Židům, francouzští Židé zaznamenali nárůst útoků, které provázela i loupež. Některé oběti loupežných přepadení byly vybrány proto, že se jednalo o Židy, zatímco jindy šlo o náhodná loupežná přepadení, která vyústila v násilné trestné činy poté, co pachatelé zjistili židovskou identitu obětí.

V roce 2014 se tři muži vloupali do domu rodiny, kterou si pro loupež vybrali proto, že se jednalo o Židy. Během přepadení jeden z lupičů znásilnil mladou ženu. Loni se pětice mladíků vloupala do domu pařížského komunitního lídra Rogera Pinto. Později při výslechu doznali, že si dům Pintovy rodiny vybrali za účelem loupeže proto, že šlo o Židy.

Mezi nedávné nenávistné zločiny, které se ve Francii nejvíce vryly do paměti zdejší židovské komunity, jsou vraždy dvou starších dam. Mirelle Knollová, pětaosmdesátiletá přeživší holocaust, byla letos v březnu u sebe doma ubodána k smrti a její byt byl poté zapálen, údajně sousedem a jeho komplicem, kteří si ji vybrali, protože byla Židovka. Pětašedesátiletá lékařka Sarah Halimiová byla v dubnu 2017 útočníkem zbita a vyhozena z okna svého bytu. Francouzský soud později vraždu klasifikoval jako antisemitskou.