Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Španělská levicová strana pod ostrou kritikou za antisemitskou karikaturu s Obamou

10. 7. 2016, -jg- |  Antisemitismus

MADRID – Federace židovských obcí ve Španělsku (FCJE) odsoudila karikaturu na letáku španělské strany Sjednocená levice (Izquierda unida, IU), která měla být vyjádřením protestu proti návštěvě prezidenta Spojených států amerických v zemi. Je na ní vyobrazen americký prezident Barack Obama, jak se tlustými rty tiskne na postavu Žida s pejzy a jarmulkou s Davidovou hvězdou, která nápadně připomíná izraelskou vlajku. Postavy stojí nad vyobrazením ohnivých výbuchů s tím, že Obama do kapsy Židova obleku dává, anebo z ní vyjímá, balík peněz. Karikatura je doplněna hashtagem #obamagohome, čili „Obamo, běž domů“. Levicová strana UI, která má ve španělském parlamentu 8 poslaneckých křesel z 350, již dříve zveřejnila na sociální síti Twitter fotografii izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštěvě u obětí teroristických útoků spolu s titulkem, který přirovnával vojáky IDF k bojovníkům ISIS. V krajně levicových kruzích v západní Evropě není srovnávání Izraele, anebo naznačování jeho spolupráce s hnutím, které si říká Islámský stát, ničím zcela výjimečným.

„Sjednocená levice propaguje tímto vyobrazením ty nejpřízemnější antisemitské stereotypy,“ nechali se v pátek 8. července slyšet zástupci španělské židovské komunity. „Stejně jako v nacistických novinách Der Sturmer, tak i zde se UI snaží karikovat a zesměšňovat nepodloženými a urážlivými mýty jak černochy, tak Židy, a stejně tak i stabilní demokracie jako jsou Spojené státy americké a jejich spojenec Izrael,“ stálo dále v prohlášení FCJE. Zareagovala i izraelská ambasáda ve Španělsku, podle níž „nic nemůže ospravedlnit použití protižidovských karikatur, přičemž odpovědí na flagrantní projev antisemitismu by nemělo být ticho.“

Nezávisle na této události španělský soud na začátku letošního července pozastavil legislativu v obci Barberá del Valles v autonomním Katalánsku, která by měla zajistit bojkot Izraele. V souladu s dřívějším rozhodnutím správního soudu v Barceloně nařídil obcí přijatou legislativu zmrazit s tím, že se jí riskuje podněcování k diskriminaci.