Dnes je 7. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Slovensko přijalo mezinárodní pracovní definici antisemitismu. Myslel to Danko upřímně?

4. 12. 2018, -jg- |  Antisemitismus

BRATISLAVA – Slovenští poslanci minulý týden ve středu schválili přijetí mezinárodní pracovní definice antisemitismu vypracované Mezinárodní aliancí pro připomínání holocaustu (IHRA). Usnesení o schválení Národní radě předložil její šéf a předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. „Žijeme v těžké době, kdy se popírají lidská práva. I v politice máme lidi, kteří popírají holocaust,“ řekl a připomenul, že jde i o závazek, který dal svému izraelskému protějšku Julimu Edelsteinovi na své návštěvě Izraele v létě. „Slovensko je historickým dlužníkem Izraele. Slovensko musí být příkladem v legislativních postupech při přijímání dané normy,“ řekl tehdy. Proti definici se postavila slovenská Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která proti jejímu schválení zorganizovala protestní petici.

Podle definice IHRA, kterou přijala Národní rada Slovenské republiky, je antisemitismus „takové vnímání Židů, které se může projevit jako nenávist Židů. Rétorické a fyzické projevy antisemitismu jsou namířeny proti židovským nebo nežidovským jednotlivcům a/nebo jejich majetku, proti institucím židovské komunity a náboženským institucím.“ Terčem takových projevů se může dle definice stát i Stát Izrael, jako kolektiv Židů. Avšak kritiku Státu Izrael, jaká by byla prokázána kterékoliv jiné zemi, však za antisemitskou považovat nelze.

Slovenský parlament v usnesení doporučil vládě, aby v případě potřeby připravila legislativní návrhy příslušných právních předpisů tak, aby v činnosti a při rozhodování slovenských orgánů byla tato definice respektována. Kabinet má rovněž aktivně přispívat k zajištění bezpečnosti svých židovských občanů a jejich institucí, a to prostřednictvím strukturované konzultace s židovskou obcí, organizacemi občanské společnosti a příslušnými veřejnými institucemi bojujícími proti všem formám diskriminace.

Falešný humanismus?

Jiná kritika, než ta, kterou proti samotnému textu definice měla Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, zazněla ve slovenských médiích. Na paradox v konání Andreje Danka, který o schválení usnesení o přijetí definice IHRA ve slovenském parlamentu usiloval, upozornil ve svém komentáři v Denníku N Roman Pataj. Podle něj by se tak měl Danko nejprve vypořádat s tím, že jedním z jeho poradců je Lukáš Machala, autor následujících výroků: „Vytvorili by tým mocenskú protiváhu sionistickým Spojeným štátom americkým a ich prisluhovačom v Bruseli, ktorých cieľom je jedna globálna rasa, jeden globálny superštát… – teda nový svetový poriadok.“ „Zvrhnutie proruského prezidenta Janukovyča a dosadenie bábkovej sionistickej vlády…“ „Čo také vykonalo Rusko, že je neustále v ohni?… Len chce pre svoj najväčší štát na svete rovnaké práva, aké majú všetky tzv. demokratické štáty sveta, teda štáty ovládané anglo-saskou a sionistickou politickou mocou…“

Kdyby svoje tažení proti antisemitismu myslel Danko vážně, píše Pataj, „už dávno by vyrazil Machalu a spolu s ním i část své strany. Jestli to ale myslí tak vážně, jako svoje studium práva, jen se poletí pochválit do Izraele svým falešným humanismem. Neublíží tak bohužel fašistům, ale jen těm, co to v boji proti nim a antisemitismu myslí upřímně,“ dodal Paták. Andrej Danko používá titul JUDr., ačkoliv není dosud jasné, jak jej získal. Jeho rigorózní práce, jíž měl napsat na Univerzitě Komenského v Bratislavě, totiž na rozdíl od jiných prací není v její knihovně k nalezení.