Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Sionistická špíno, vrať se do Tel Avivu“. Žluté vesty v Paříži verbálně útočily na francouzského filosofa

17. 2. 2019, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Francouzský židovský filosof Alain Finkielkraut se stal v sobotu 16. února večer terčem antisemitského útoku. Byl napaden protestujícími tzv. Žlutých vest, kteří se v minulých měsících vydali do francouzské hlavní metropole demonstrovat proti zdražování paliv v zemi. „Špinavý Žide“, bylo slyšet na videonahrávce dokumentující incident, „jsi nepřítel, zemřeš, půjdeš do pekla“, volali někteří, zatímco jiní zas křičeli „běž domů“, „Palestina” a „vrať se do Tel Avivu”. Na jiném videu zas demonstrující pokřikovali „špinavé sionistické ho*no“. Ještě v sobotu v noci útok na filosofa odsoudil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Tyto antisemitské urážky jsou přesným opakem toho, co nás činí velkým národem. A nebudeme je tolerovat,“ tweetnul. Mluvčí vlády Benjamin Griveaux rovněž útok na Finkielkrauta na Twitteru odsoudil. „Nenávist je špinavá bestie číhající v ulicích Paříže,“ napsal. Minulý týden francouzský ministr vnitra ohlásil 74% vzestup antisemitských útoků v zemi za poslední rok.

Jedním z posledních takových útoků byl vandalský čin zaměřený na pomník Ilana Halimiho, židovského třiadvacetiletého mladíka, který byl roku 2006 unesen, surově mučen a zabit gangem z antisemitských pohnutek. V pondělí pracovníci radnice objevili, že strom na pařížském předměstí, jež byl na počest Ilana Halimiho zasazen, byl rozsekán. Téhož dne byly plakáty s podobiznou přeživší holocaustu a někdejší političky Simone Veilové, které vytvořil francouzský umělec Christian Guemy k výročí pohřbu Veilové roku 2018 v Panthéonu, pomalovány svastikami. O den dříve, v neděli, zas podal Gilles Abecasis, spoluzakladatel francouzského řetězce pekařství Bagelstein, na policii stížnost – někdo na výlohu jednoho jeho podniku v centru Paříže napsal žlutou barvou německé slovo „Juden“, Židé.

Od roku 2016 bylo ve Francii při antisemitských útocích zavražděno 11 lidí. Naposledy v břenu 2018 byla ve svém pařížském bytě zabita pětaosmdesátiletá přeživší holocaustu Mirelle Knollová. O rok předtím brutálně zabil rovněž v jejím bytě pětašedesátiletou židovskou lékařku Sarah Halimiovou její soused, její tělo pak vyhodil z balkónu bytu ven na ulici. Čtyři lidé byli zabiti a dalších 15 vzato jako rukojmí při útoku na košer lahůdkářství v Paříži v roce 2015. Šlo o útok spojený s útokem radikálních islamistů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. O tři roky dříve byly tři děti a jejich učitel zastřeleni Mohamedem Merahem před židovskou školou v Toulouse.

Nedávná studie americké zpravodajské stanice CNN, jež byla provedena v různých státech v Evropě, poukázala, že antisemitské stereotypy jsou ve Francii rozšířené. Například čtvrtina respondentů sdělila, že Židé mají příliš velký vliv v politice a finančnictví. Studie rovněž poukázala na ignoranci panující ohledně holocaustu, převážně u mladých Evropanů. Jeden z pěti Francouzů ve věku od 18 do 34 let sdělil, že o něm nikdy neslyšel.