Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Sedmadvacetiletý Izraelec brutálně zavražděn v Petrohradě, pravděpodobně z antisemitského motivu

4. 4. 2018, -mk- |  Antisemitismus

PETROHRAD – Michail Verevskoj (27), Izraelec narozený v Rusku, v pondělí 2. dubna podlehl pět dní po brutálním útoku svým zraněním poté, co byl přepaden a zbit před svým domem v Petrohradě. Ruská policie zadržela podezřelého Ahmeda Kharšu (36), který byl později propuštěn na kauci, nesmí však opustit město. Vyšetřovatelé se domnívají, že motiv činu byl antisemitský a že šlo o předem promyšlenou a naplánovanou vraždu; Verevskoj byl po návratu z Izraele do Ruska aktivním členem petrohradské Velké synagogy a zdejší náboženské obce. Zanechal po sobě těhotnou manželku, která je v těchto dnech v porodnici a v nejbližších očekává narození jeho potomka.

K útoku došlo 28. března, kdy se Verevskoj vracel z nákupu domů. Před jeho činžákem se na něj vrhl útočník, který ho brutálně zbil a zkopal. Verevskoj utrpěl vážná zranění mozku, zlomeniny žeber a obličejových kostí. Svým zraněním o pět dní později podlehl, přesně tři dni před svými 28. narozeninami.

Michail Verevskoj se narodil v Rusku a vystudoval v Petrohradě fakultu stavebnictví. Po studiích emigroval do Izraele, kde sloužil v IDF. Žil nějakou dobu v Jeruzalémě a v roce 2012 se vrátil do Ruska, kde se oženil a stal se aktivním členem petrohradské židovské komunity. Rovněž se angažoval v neziskové organizaci ve prospěch zvířat.