Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

San Diego: Po střelbě na pesachové bohoslužbě zůstala mrtvá žena a 3 zranění, včetně osmiletého děvčátka

28. 4. 2019, -jg- |  Antisemitismus

SAN DIEGO – Střelba v synagoze v městečku Poway nedaleko San Diega v Kalifornii si na poslední den židovského svátku Pesach vyžádala jednu mrtvou a tři zraněné, mezi nimiž je mladá izraelská dívka se svým strýcem a rabín synagogy, která náleží chasidskému hnutí Chabad, Jisroel Goldstein. Později policie zatkla podezřelého, devatenáctiletého Johna T. Earnesta, který před útokem, jenž se odehrál v sobotu 27. dubna dopoledních hodinách, zanechal dopis. Úřady i americký prezident Trump útok později označili za trestný čin z nenávisti. „Moje nejhlubší soustrast je s těmi, které to zasáhlo, rodinami a jejich blízkými. Náš národ oplakává ztrátu lidského života a stojí v solidaritě s židovskou komunitou. Odsuzujeme zákeřný antisemitismus, který musí být poražen,“ sdělil v sobotu na předvolební rallye v Green Bay Trump. Útok se stal jen 6 měsíců po největším antisemitském útoku v dějinách USA, kdy bylo v synagoze Tree of Life v Pittsburghu zastřeleno 11 modlících se lidí.

Obětí sobotního útoku byla šedesátiletá Lori Gilbert Kaye. Zůstali po ní manžel a jejich dvaadvacetiletá dcera. Podle zpráv při střelbě na pesachové bohoslužbě Kaye skočila před rabína, čímž mu patrně zachránila život. Rabín Goldstein (57), který v tu dobu vedl modlitbu, byl postřelen do obou rukou. V březnu Goldstein na svém Facebooku lamentoval nad střelbou v mešitě na Novém Zélandu. „Útočit na nevinné lidi je odporné. Bylo to odporné, když se to stalo v synagoze v Pittsburghu a je to odporné, když jde o mešitu na Novém Zélandu,“ napsal tehdy. Dalšími zraněnými jsou osmiletá Noa Dahanová z izraelského města Sderot a její strýc Amos Peretz (31), který byl postřelen do nohy, když pomáhal dětem z hracího koutku přemístit se rychle do bezpečí. Podle členky komunity Audrey Jacobsové se rodina přestěhovala ze Sderot v jižním Izraeli do San Diega kvůli terorismu a neustálým útokům na jejich obec.

Podle vyšetřovatelů útočník Earnest zanechal před spácháním útoku online dopis, nebo spíše nacionalistický a antisemitský manifest. Jeho autenticita je však stále předmětem šetření. Policie jej zajala, když opouštěl po střelbě synagogu a telefonoval, aby nahlásil, že se stal útok.

Sobotnímu útok odsoudila řada osobností politického a náboženského života v USA. „Znovu se terčem nesmyslného násilí stává svatostánek. Antisemitismus je v této zemi skutečný a my k němu nesmíme mlčet. Co je dost, je příliš,“ sdělila kalifornská senátorka Kamala Harrisová. „Židovská komunita je znovu zničena. Je srdcervoucí vidět další tragédii o šabatu, na Pesach, přesně 6 měsíců poté, co se to stalo v Tree of Life,“ řekl Jonathan Greenblat z Ligy proti hanobení (ADL). Ke kondolencím se připojila i Federace židovských obcí v ČR. „Odsuzujeme další nenávistný čin, jejichž motivy a provedení se opakují. Útok na každého nevinného člověka je i útok na naši společnost. Je třeba se postavit všem projevům nenávisti již v počátku. Vyjadřujeme upřímnou soustrast pozůstalým a brzké uzdravení zraněným,“ zveřejnila organizace na svém Facebooku.