Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Poslanec maďarského Jobbiku odstoupil z funkce ve straně kvůli nahrávce, na níž připouští, že napadl Židovku

3. 12. 2018, -jg- |  Antisemitismus

BUDAPEŠŤ – Místopředseda maďarské krajně pravicové opoziční strany Jobbik István Szávay rezignoval na svůj post poté, co byla zveřejněna nahrávka, jež jej usvědčila z antisemitského útoku na židovskou ženu. Szávay, který se však svého poslaneckého křesla nevzdá, svou rezignaci oznámil ve čtvrtek 29. listopadu. Na nahrávce Szávay připouští, že slovně a pak i fyzicky napadl ženu židovského původu, přičemž dodává, že ona si začala a že ženu fakticky nezranil. „Vykřikovala, že tu smrdí nacisté; Jednu jsem jí vrazil, špinavý Židovce, plesk, právě takhle,“ je slyšet, jak Szávay na nahrávce vypráví. Krajně pravicovou Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko), která má zastoupení v maďarském i Evropském parlamentu, Světový židovský kongres ve svém prohlášení z roku 2015 nazval „extremistickou stranou, která podněcuje nenávist“.

Nejedná se o první antisemitský skandál Jobbiku. Před několika lety jeden ze současných funkcionářů strany Márton Gyöngyösi pronesl v maďarském parlamentu, že by měl být udělán seznam těch maďarských poslanců, kteří mají dvojí, kromě maďarského i izraelské občanství, poněvadž dle jeho názoru tito lidé jsou hrozbou národní bezpečnosti.

Letos v dubnu přitom ten samý Gyöngyösi, který svého času prohlašoval, že „Izrael funguje jako nacistický systém“, sdělil izraelskému listu Times of Israel, že strana již není rasistická a od své minulosti se distancuje. V rozhovoru ještě řekl, že místní Židé by měli přenálepkování strany důvěřovat.

Další člen Jobbiku, Gergely Kulcsár, vyvolal vlnu pohoršení poté, co si roku 2015 demonstrativně odplivl na „Boty na břehu Dunaje“, pomník obětem holocaustu, který se nachází na budapešťském nábřeží řeky.