Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Počet antisemitských incidentů v USA za loňský rok opět stoupl, dokládají statistiky FBI

14. 11. 2017, -mk- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Podle nejobsáhlejší statistiky takzvaných „zločinů z nenávisti“, kterou ve své výroční zprávě zveřejňuje americká tajná služba FBI, stoupl počet antisemitských činů ve Spojených státech asi o půl procenta ve srovnání s rokem předešlým. To se zdá málo ve srovnání se statistikami Ligy proti hanobení (ADL), která zaznamenala strmý nárůst antisemitských incidentů o třetinu oproti roku 2015, a tento nárůst navíc dále pokračoval i v prvních měsících letošního roku. To může být dáno tím, že statistiky FBI vycházejí z dat dobrovolně poskytnutých policejními úřady po celých Spojených státech, a jak upozornila právě ADL, asi devadesát amerických měst s počtem obyvatel nad 100.000 buďto FBI nahlásilo nulový počet zločinů z nenávisti, nebo na výzvu dodat statistiky vůbec nezareagovalo. Celkově se ve zprávě FBI píše o 1273 antisemitských incidentech – je to více než polovina (53 %) případů zločinů namířených proti příslušníkům náboženských menšin. Druhou nejčastěji napadanou náboženskou skupinou jsou muslimové, na něž cílilo podle statistik 307 útoků.

Celkem se ve zprávě FBI hovoří o více než 6100 útocích z nenávisti za rok 2016, což je asi o 5 % více ve srovnání s rokem 2015. Nejčastěji se jednalo o útoky proti černochům, kteří byli obětí 4229 zločinů z nenávisti.

Liga proti hanobení zveřejnila už v dubnu letošního roku statistiku, v níž zaznamenává 1266 antisemitských incidentů za totéž období, což představuje oproti roku předtím nárůst o 35 %. Za prvních devět měsíců letošního roku pak podle jiné zprávy ADL narostl počet antisemitských incidentů dokonce o 67 %, a to zřejmě zejména v souvislosti s prezidentskou volební kampaní.