Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nizozemští učitelé přestávají učit o holocaustu kvůli vzdoru muslimských studentů

10. 3. 2015, -jg- |  Antisemitismus

HAAG – Stále větší počet škol v Nizozemí upouští od výuky o holocaustu, protože naráží na odpor ze strany muslimských žáků. Ve středu 4. března to přednesli zástupci učitelů v nizozemském parlamentu, kde centristická strana Křesťanská unie organizovala k tomuto tématu kulatý stůl. „Přeživší holocaustu Bloeme Evers se neodváží přijít do některých škol dát přednášku,“ sdělil médiím Arie Slob, parlamentní zástupce strany a bývalý učitel dějepisu. „Jsem zděšen. Je nepřípustné, aby se 70 let po holocaustu v Nizozemsku takto rozrostl antisemitismus,“ dodal. V současné době nizozemská policie řeší případ, kdy se internetový prodejce pokusil prodat mýdlo, u něhož propagoval, že pochází z pozůstatků židovských obětí holocaustu.

Mezi učiteli, kteří se do haagského parlamentu dostavili, byl i Wissam Feriani, učitel společenských věd na středním odborném učilišti v Amsterdamu, kde je muslimská asi polovina studentů. „Učitel řekne Židé – studenti řeknou Gaza. Učitel řekne holocaust – studenti řeknou, že je to celé výmysl,“ popisuje situaci Feriani, který je sám muslim. „Podle některých žáků za všechno můžou Židé,“ popisuje situaci ve třídě Feriani. Údaje o obtížích, kterým učitelé humanitních předmětů na školách čelí, však zatím nejsou podle mediálních zpráv k dispozici.

Ve stejnou dobu řeší policie na severu Nizozemska případ, kdy se internetový prodejce pokusil na aukčním serveru vydražit zubní protézy, kartáčky a brýle údajně patřící obětem holocaustu a dokonce i mýdlo, o němž tvrdil, že obsahuje tuk z těl židovských obětí. Vzorky mýdla byly zaslány na forenzní expertizu.