Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Nejsem antisemita.“ Německý protiizraelský aktivista předstíral, že je Žid

16. 10. 2016, -jg- |  Antisemitismus

BERLÍN – Aby získal větší legitimitu pro sbírání podpisů na petici z roku 2013, která požadovala kompletní návrat všech palestinských uprchlíků a jejich potomků do Izraele, učitel z Dolního Saska předstíral, že je Žid. Petice s názvem „Židé pro palestinské právo návratu“ byla dostupná i online a mimo jiné konstatovala, že „sionistický režim oficiálně popírá nakbu, což je ekvivalent popírání holocaustu“. Podle Efrajima Zuroffa z Centra Simona Wiesenthala samotný fakt, že učitel Christoph Glanz z Oldenburgu předstíral židovskou identitu, ukazuje, jak fanaticky je oddán propagaci své antisemitské agendy. Glanz je předním aktivistou německé odnože na Izrael zaměřeného hnutí BDS (Bojkot, stažení investic, sankce) a pod falešným jménem Christoph ben Kushka pronášel po celém Německu bojkot podporující proslovy. Podle židovské komunity v Oldenburgu užívá Glanz židovsky znějící jméno proto, aby se zbavil nařčení z antisemitismu. Sám Glanz zveřejnil v září na americkém protisionistickém webu vyjádření, že „pseudonym Ben Kushka přijal proto, aby si uchránil možnost navštívit Palestinu.“ Není ovšem prvním z protiizraelských aktivistů, kteří předstírali, že jsou Židé.

Například v roce 2010 Němka Edith Lutzová, která se na katamaránu Irene pokoušela prolomit izraelskou námořní blokádu Gazy, prohlásila, že konvertovala k židovství. Německá média sice později odhalila, že Lutzová k judaismu nikdy nekonvertovala, ale její plavidlo, které mělo na palubě ještě pár Židů, dostalo mediální nálepku „židovská loď“ a jejímu aktivismu se dostalo světové mediání pozornosti. Jedním z prvních a dosud nejslavnějších aktivistů na flotilách do Gazy, kteří předstírali, že jsou Židé, byl Gabriel Schivone, přispěvatel webu Electronic Intifada a regionální koordinátor organizace JVP (Jewish voice for Peace). Roku 2011 pro deník Haaretz, který jej tehdy představil jako Žida účastnícího se flotily do Gazy, prohlásil: „Jsem jedním z mnoha mladých amerických Židů, kteří jsou odhodláni setřást domnělé – a široce předpokládané – pojítko s Izraelem.” Později vyšlo najevo, že Schivone nemá žádné židovské předky, ani nikde k judaismu formálně nekonvertoval.

Dále byla v roce 2012 usvědčena německá básnířka a protiizraelská aktivistka Irena Wachendorffová, že si vymyslela svou údajnou účast v izraelské armádě během první libanonské války. „Řekla jsem, že jsem byla v IDF, ale byla to lež,“ řekla deníku Jerusalem Post Wachendorffová. Proizraelské aktivisty nazvala „neonacistickými jednotkami mezi Židy“ a vyslovila podporu pro Hamás v pásmu Gazy. „Jsem Židovka, členka židovské liberální komunity a nejsem antisemitka,“ tvrdila tehdy o sobě Wachendorffová, která byla ve svém protiizraelském aktivismu podporována některými německými politiky, například Ruprechtem Polenzem, poslancem Bundestagu za CDU. Polenz spolu s Wachendorffovou přivedli do německého parlamentu například íránské právníky, kteří rozvíjeli teorii o tom, jak Izrael odstranit z mapy. Dále tvrdila, že její židovský otec uprchl před nacisty roku 1936 do Anglie a její matka přežila Osvětim. Ve skutečnosti však byl její otec za Třetí říše ve wehrmachtu a její matka v žádném koncentračním táboře nebyla. Důkazy, které usvědčily Wachendorffovou z toho, že lhala o své židovské identitě, přinesla mnichovská novinářka Jennifer Pykaová.