Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na židovský Nový rok byl zapálen památník holocaustu na Babím jaru v Kyjevě

22. 9. 2015, -jg- |  Antisemitismus

KYJEV – Na první den svátku Roš ha-šana, židovského Nového roku, byla zapálena menora, sloužící jako památník a připomínka událostí, které se v době holocaustu udály na Babím jaru v hlavním městě dnešní Ukrajiny, Kyjevě. Vandalové zde v noci z neděle 13. na pondělí 14. září obložili menoru pneumatikami, polili hořlavinou a zapálili. Jen za letošek se tak jedná už o šestý vandalský útok na toto pamětní místo, kde bylo v roce 1941 během dvoudenního masakru povražděno a v přilehlé rokli zakopáno 33 771 Židů. Podle Euroasijského židovského kongresu, který židovský život na Ukrajině monitoruje, měl novoroční útok podobné provedení jako zvandalizování memoriálu holocaustu v městě Melitopol minulý měsíc.

Incident z neděle 13. září však byl zatím „ten nejhorší“. Alespoň tak jej označil Eduard Dolinsky z Ukrajinské židovské rady a vyzval „všechny židovské organizace, aby vypracovaly a podaly jednotnou odpověď.“ Zástupci židovských spolků a organizací na Ukrajině se shodly na tom, že památník postrádá dostatečnou policejní ochranu. V minulých případech vandalismu téhož místa sice bylo zahájeno policejní šetření, ale bylo záhy uzavřeno pro nedostatek důkazů. Nyní židovské komunity požadují „okamžité a rázné prošetření těchto zločinů, stejně tak jako pravidelné policejní hlídky a umístění bezpečnostních kamer“.

Podle statistik Euroasijského židovského kongresu byli antisemitské útoky na Ukrajině v porovnání se západní Evropou velmi řídké . Jejich výskyt však povážlivě vzrostl během posledního roku. Památník holocaustu na Babím jaru zůstává nejčastějším terčem útoků vandalů, avšak i synagogy v Záporoží, Simferopolu, Mikolajivu, Kyjevu a Chustu se staly cílem žhářských útoků. Podle Josefa Zissela z Ukrajinské židovské rady je možné, že se jedná o provokace ve snaze zdiskreditovat Ukrajinu v rámci probíhajícího ozbrojeného konfliktu s Ruskem.