Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na veletrhu ve Frankfurtu byla k vidění i antisemitská literatura

14. 10. 2014, -mk- |  Antisemitismus

FRANKFURT – Dětská literatura velebící džihád a očerňující Židy, adaptace Protokolů siónských mudrců, knihy zpochybňující holocaust či nabízející různé verze konspiračních teorií se objevily hned na několika místech největšího světového knižního veletrhu, který se koná každý rok v říjnu v německém Frankfurtu nad Mohanem. Nabízely je především stánky Kataru, Egypta, Íránu a také jedno palestinské nakladatelství. Vyplynulo to ze zprávy Centra Simona Wiesenthala, které frankfurtský veletrh pravidelně monitoruje.

Knižní veletrh ve Frankfurtu přiláká každoročně až čtvrt milionu návštěvníků z řad odborného světa i veřejnosti. Tak jako každoročně i letos zde Centrum Simona Wiesenthala našlo řadu publikací podněcujících nenávist proti Židům, oslavujících terorismus či popírajících holocaust. Mezi nejhorší vystavovatele v tomto směru patřily Katar, Írán a Egypt. Naopak Turecko se podle reportu Centra Simona Wiesenthala třetí rok v řadě obešlo bez podobné štvavé literatury. V téže zprávě organizace vyzvala organizátory veletrhu, aby urážlivé publikace zabavili a dotyčné vystavovatele, kteří porušují evropské i německé zákony, napříště zařadili na černou listinu a zakázali jim příští rok na veletrhu vystavovat.

Tak například na stánku Kataru bylo možno vidět tři knihy popisující různé teorie o „židovském spiknutí“. Jednou z nich byla kniha pro děti s názvem Mohammedovy bitvy, která nyní vyšla také anglicky. „Tato brožura začíná vyprávěním o tom, jak Židé snovali pikle zaměřené proti Prorokovi, pokračuje líčením jejich pobití v bitvě u Chajbaru a poté vypravováním o tom, jak se jeden z přeživších později pokusil Mohameda otrávit. Takovýto příklad koncentrované nenávisti si vyžaduje zakročení a Katar by se měl zaručit, že příští rok nebude nabízet texty tohoto druhu, jinak mu bude účast na veletrhu v roce 2015 zakázána,“ vyzývá zpráva Centra Simona Wiesenthala.

Na stánku Kuvajtu zase nabízelo své knihy palestinské nakladatelství Bait Almaqdes Centre knihu Židovská terminologie: Pozor na ni!, která čerpá z nechvalně známých Protokolů siónských mudrců. V jiné publikaci s názvem Slovník sionistických lží upozorňuje její autor Issá Qaddúmí na údajně závadné termíny, o kterých v předmluvě hovoří jako o nástrojích „kulturní judaizace“, která prý probíhá v „mezinárodních médiích vlastněných Židy“. Navrhuje užívat místo těchto výrazů jiné, například hovořit o „islámském východu“ namísto o „Blízkém východu“ a o „Židech“ namísto o „Izraelcích“. Odmítá rovněž pojem „holocaust“, namísto něhož navrhuje výraz „mýtus o nacistických krematoriích“. Nakladatelství dále nabízelo knihu Zeď Burak, v níž se zpochybňuje historický vztah Židů ke Zdi nářků. Její „uctívání“ je prý „novou herezí v židovském náboženství“ a dohled nad místem by podle autora měli převzít muslimové.

Konečně íránské nakladatelství „Promotion of Resistance Culture“ na veletrhu prezentovalo ediční řadu knih pro děti věnovanou terorismu, z nichž část je věnována izraelsko-palestinskému konfliktu. Knihy nesou názvy jako Děti a hrdinství, Boty mučedníků nebo Boj proti nepříteli. V jiné knize věnované válce s Libanonem je oslavován jako pozitivní hrdina Samír Kuntar, terorista odsouzený na vraždu čtyřleté izraelské holčičky a jejího otce, který byl propuštěn na svobodu v roce 2008 v rámci výměny vězňů. „Takováto ikonizace monstra, vystavená na očích návštěvníků veletrhu, je omlouváním terorismu,“ řekl Shimon Samuels z pařížské pobočky Centra Simona Wiesenthala.