Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Na pařížském předměstí došlo k brutálnímu vloupání s antisemitským podtextem

14. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Několik hodin trvalo násilné loupežné přepadení v severopařížském předměstí Livry-Gargan, jehož obětí se stali tři členové sefardské židovské rodiny Pintů. Jeho pachateli byli tři černoši ve věku dvaceti až třiceti let, kteří je svázali, bili, vyptávali se na cennosti a vyhrožovali smrtí. „Jste Židi, máte prachy!“ slyšely prý oběti. Lupiči si odnesli několik kreditních karet, šperky a cennosti; samotní členové rodiny utrpěli mimo menší zranění těžké psychické trauma a skončili v nemocnici. Další z řady kriminálních útoků zaměřených proti Židům a s antisemitským podtextem – při posledním z nich, s velmi podobným průběhem, zemřela po pádu z okna pětašedesátiletá Sarah Halimiová, vraždu tehdy spáchal její muslimský soused – odsoudila příkře nejen zastřešující francouzská židovská organizace CRIF, ale i izraelská velvyslankyně ve Francii.

Do domácnosti Rogera Pinta, předsedy organizace Siona, která reprezentuje sefardské Židy, se trojice agresorů vlámala ve čtvrtek (7.9.) v noci a setrvala zde až do pátečního rána. Dovnitř se dostali oknem, vzápětí odřízli domácnost od elektřiny, svázali Pintova syna a zbili jeho manželku. Ukradli rodině cennosti a neustále se dožadovali dalších. Až nad ránem se Rogeru Pintovi podařilo potají se mobilem dovolat policii, načež útočníci uprchli z místa činu.

Vzhledem k antisemitským nadávkám, které během útoku zazněly, odsoudily útok židovské organizace i francouzské úřady jako jednoznačně antisemitský. Francouzský Národní úřad pro ostražitost vůči antisemitismu (BNVCA) jej označil za „otevřeně antisemitský“ a „předem promyšlený“. Předseda CRIF, organizace sdružující francouzské židovské obce, Francis Kalifat prohlásil, že „tento ohavný zločin je důkazem – pokud vůbec takový potřebujeme – toho, že Židé ve Francii jsou dnes ohrožováni na ulicích a dokonce i ve svých domácnostech, což je o to znepokojivější“. Připomněl při té příležitosti vraždu pětašedesátileté Sarah Halimiové, již útočník zastihl v jejím bytě a zavraždil ji tím, že ji svrhl z okna.

Na útok zareagoval také francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, který prohlásil, že podle prvních zjištění skutečně „motivace pro tento zbabělý čin souvisela přímo s náboženským vyznáním obětí“. Dodal, že policie učiní „vše, co bude v jejích silách, aby identifikovala a zatkla pachatele“. Na svém Twitteru útok odsoudila také izraelská velvyslankyně ve Francii Aliza Bin Nun a nabídla rodině svou podporu.