Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na den tříletého výročí útoku v Hyperchacher lehl na pařížském předměstí popelem košer obchod. Jde zřejmě o úmyslný čin

9. 1. 2018, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – S největší pravděpodobností žhářský útok na košer obchod na předměstí Paříže, který se stal v úterý 9. ledna, vzedmul mezi francouzskými Židy novou vlnu strachu z antisemitismu. Incident se udál právě na tříleté výročí útoku na košer obchod s lahůdkami Hyperchacher v Paříži. Tehdy byli při něm rukou džihádisty zabiti čtyři rukojmí, všichni Židé. Podle francouzských médií vzplál obchod s košer potravinami Promo Destock ve čtvrti Créteil v úterý nad ránem. Policie požár vyšetřuje. Podle ní pachatel nebo skupina pachatelů před založením požáru rozbili skleněnou tabulku okna. Oheň obchod zcela pohltil. „Bylo způsobeno hodně škody,“ řekla státní žalobkyně Laure Beccuauová s tím, že vyšetřovatelé nevěří, že oheň nebyl založen úmyslně. Minulý týden se na dveřích tohoto obchodu, a stejně tak na dveřích znovuotevřeného pařížského Hypercacher, objevily nasprejované antisemitské nápisy. Dne 3. ledna byl v úterý zapálený Promo Destock a další dva židovské obchody v okolí posprejovány svastikami. Jeden byl i lehce poničen ohněm.

„Někdo chce roznítit spory nebo importovat izraelsko-palestinský konflikt,“ řekl vedoucí prodejny minulý týden. „Podle mne žijí různé komunity v Créteil, jedna vedle druhé, velmi dobře. Sám jsem muslim a prodával jsem zde košer potraviny přes deset let,“ řekl vedoucí prodejny Promo Destock médiím minulý týden. Organizace BNVCA, která ve Francii monitoruje antisemitismus, prohlásila, že útok měl muslimského prodejce, který chtěl zůstat v anonymitě a jenž musel být nyní hospitalizován, „potrestat“ za jeho dobré vztahy s židovskou komunitou.

Créteil má asi 90 tisíc obyvatel, z čehož zhruba 23 tisíc tvoří Židé. Podle jejich komunitního lídra Alberta Elharrara si místní židovské skupiny myslí, že žhářský útok byl proveden záměrně na den výročí střílení v pařížském košer supermarketu v roce 2015. „Je tu souvislost mezi těmi graffiti a požárem. Je jasné, že nepřišli z žádného jiného důvodu, než napadnout košer obchod v době pamětního výročí,“ řekl AFP.

V košer supermarketu byli dne 9. ledna 2015 zastřeleni čtyři rukojmí, všichni Židé: Michel Saada (60), syn tuniského rabína Joav Chatáb (21), Philippe Braham (40) a Yohan Cohen (22). Podle svědků se právě posledně jmenovaný pokoušel útočníka zneškodnit odloženou pistolí, která však nevystřelila a Cohen obratem dostal kulku do hlavy. Útok se stal jen dva dny po zavraždění novinářů ze satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Video: Škoda způsobená při úterním požáru košer obchodu v Créteil