Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Muž nejhůře zraněný při útoku v Monsey se už zřejmě neprobere

5. 1. 2020, rjw |  Antisemitismus

NEW YORK – Joseph Neumann (72), těžce zraněný při mačetovém útoku v Monsey, je v kómatu a prognóza „není dobrá“. Oznámila to ve čtvrtek jeho rodina, na tiskové konferenci, během níž také zveřejnila fotografii jeho tváře po operacích. Zároveň vyzývá veřejnost, aby se postavila nenávisti. Snímek starce se sešitou hlavou a intubací na přístroje, které mu pomáhají jíst a dýchat bývá v médiích (jako CNN) někdy rozostřen, aby diváky příliš nešokoval. Raněný má poškozený mozek, protože mačeta prosekla lebku; další rána prošla krkem, což si vyžádalo tracheostomii; vážné je i tříštivé zranění paže. Zatímco zbylí čtyři ranění se zotavují, Josephu Neumannovi lékaři nedávají velké šance.

„Pokud se probudí, nebude asi chodit, ani mluvit,“ uvedla jeho nejmladší dcera, Nicky Kohenová. Příbuzní říkají, že zveřejnění fotografie pro ně nebylo jednoduché. Rozhodli se k němu proto, aby všichni mohli vidět, kam až nenávist v oblasti New Yorku a New Jersey vlastně dospěla.

Policie zkoumá motiv útočníka

Vyšetřovatelé se zatím snaží porozumět tomu, proč vlastně útočník Grafton Thomas (37) vtrhl 28. prosince s mačetou v ruce do domu chasidského rabína Leibushe Rottenberga, kde právě probíhala oslava konce Chanuky. Objevilo se navíc podezření, zda tragická událost, při níž Thomas pobodal pět lidí, nesouvisí s předchozím útokem v dané oblasti. Tehdy neznámý pachatel zaútočil na jednoho rabína nožem.
Thomasův právník Michael Sussman tvrdí, že Thomas se dlouhodobě léčí s bipolární afektivní poruchou a schizofrenií. Policie zkoumá jeho deníky a internetovou historii. Z ní je zřejmé, že se v poslední době zajímal o nacismus, a zároveň je možné (ale zatím ne jisté), že se zajímal také o hnutí „Black Hebrew Israelites“. Totéž hnutí sledovali na internetu také útočníci v Jersey City, kteří po útoku na policistu a židovský obchod zanechali tři mrtvé. Jeho deníkové poznámky ani výpovědi však nejsou příliš souvislé. I pokud se duševní nemoc obviněného potvrdí, je otázka, proč vedla právě k brutálnímu útoku na židovský dům. Na sklonku loňského roku nebyl prvním ani jediným, kdo nějakým způsobem zaútočil na židovské spoluobčany.

Prosba o modlitby – a naděje

„Prosíme, vystupte a zastavte tu nenávist,“ vyzvala Nicky Kohenová v emotivním proslovu. „Takhle to dál nejde. Chceme, aby naše děti mohly chodit do školy a cítit se bezpečně. Chceme chodit do synagog a cítit se přitom bezpečně. Chceme chodit do potravin a obchodů a cítit se přitom bezpečně.“
Rodina prosí všechny (nejen židovské souvěrce) o modlitby a vzdor neutěšené situaci vyslovuje naději:
„Doufáme, že se probudí do změněného světa, v němž mezi všemi zavládne mír, jednota a láska.“