Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Lépe dostat hvězdu na hollywoodský chodník slávy, než přišitou na kabát, glosovala oceněná americká herečka

14. 11. 2018, -jg- |  Antisemitismus

LOS ANGELES – Americká komediální herečka židovského původu Sarah Silvermanová získala svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Svůj proslov k této příležitosti zakončila aktuálními slovy, jimiž poukázala na současný trend nárůstu antisemitismu ve Spojených státech. „Žijeme ve složitých časech, kdy antisemitské útoky od roku 2016 narostly o 57 %. A má na mne nemalý vliv, že jsem dostala hvězdu, kterou jsem si nemusela přišít na šaty,“ řekla během odhalení hvězdy v pátek 9. listopadu před novináři. „Nevím, zda jde o černý humor, anebo zda je to prostě jen legrační proto, že je to vlastně pravda,“ dodala ještě později toho dne v televizní show Billa Mahera na HBO. Silvermanová ve svém projevu zřejmě odkazovala na zprávu Ligy proti hanobení (ADL), z níž vyplynulo, že v roce 2017 se antisemitské útoky navýšily oproti roku předchozímu o 57 %.

Padesáti sedmi procentní nárůst antisemitských incidentů v USA v rozhovoru pro CNN, který poskytla po nedávném útoku na konzervativní synagogu v pensylvánském Pittsburghu, kdy bílý supremacista zastřelil 11 lidí, komentovala americká historička holocaustu a expertka na popírání holocaustu a antisemitismus Deborah Lipstadtová.

Podle Lipstadtové je takový nárůst během jediného roku důsledkem kombinace různých faktorů. Jednak jde o rozdělující rétoriku v USA, která však podle Lipstadtové nebyla záležitostí posledních dvou či tří let, ale začala již v době, kdy byl prezidentem Barack Obama. Přibližně od doby, kdy byl Obama znovuzvolen prezidentem začal narůstat antisemitismus pravicový, ale též levicový, upozornila Lipstadtová. Za druhé, jak podotýká, se pittsburský masakr neudál ve vakuu. „Je zde určitá dlouhá historie antisemitismu, a také rétorika, kterou slyšel,“ řekla o pachateli.

Na otázku moderátorky, co ale zapříčinilo náhlý nárůst incidentů během roku 2017, Lipstadtová odpověděla: „Myslím, že mnoho lidí obdrželo zelenou. A nezáleží na tom, zda prezident a ti kolem něho to zamýšleli vědomě či nikoliv. Nedomnívám se, že by kdokoliv z nich byl antisemita, ale stávalo se to, ať už to bylo během kampaně, kde rezonovala antisemitská témata. Možná nechtěli, aby to vyznělo takovým způsobem, ale lidé jako byl například ten, kdo spáchal tento odporný čin, to vnímali jako určitý druh vzkazu, že dostali zelenou,“ dodala.