Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Každý třetí výsledek hledání slova „Žid“ ve španělském Googlu má antisemitský obsah

5. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

BUENOS AIRES – Antisemitismus se jako fenomén stále více přesouvá na internet. Jak zjistil průzkum organizace Observatorio Web se sídlem v Buenos Aires, asi třicet procent výsledků vyhledávání slova „judío“, tedy „žid“, ve španělském jazyce pomocí vyhledávače Google směřuje k antisemitskému obsahu. Také antisemitská videa na YouTube získávají stále více příznivců – zdejších 484 španělskojazyčných videí propagujících popírání holocaustu získalo úhrnem 1,7 milionů „lajků“. Typickým tagem těchto videí je slovo „holocuento“, výraz sugerující, že k holocaustu nikdy nedošlo – podobně jako funguje v angličtině slovo „holohoax“ či ve francouzštině „shoananas“, píše server JTA.

Kromě těchto videí, které jsou mezi antisemitskými videi nejvyhledávanějšími, je dalším trendem španělského internetu antisemitismus na Twitteru. Tam je typické zejména kritizování Židů spojované s Izraelem a trivializace holocaustu.

Ředitel organizace Observatorio Web vyjádřil nad stávajícími trendy znepokojení a dodal, že Argentina by měla svůj antidiskriminační zákon rozšířit také o oblast internetu a sociálních sítí.

Světový židovský kongres (WJC) za rok 2016 zachytil více než 382 tisíc antisemitských postů na sociálních sítích, což značí v průměru více než 43 takových postů za hodinu, průměrně jeden každých 83 vteřin. Zahájil rovněž kampaň, která si klade za cíl informovat o antisemitském obsahu na sociálních sítích a na YouTube v arabském jazyce. Často se jedná právě o popírání holocaustu, glorifikaci nacismu či otevřené vyjadřování nenávisti k Židům.