Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izraelský ambasador v Německu: Denně dostáváme 20 nenávistných mailů

8. 3. 2015, -jg- |  Antisemitismus

BERLÍN – Izraelská ambasáda v Berlíně a deník Berliner Morgenpost natočili video, na němž čte izraelský velvyslanec Jaakov Hadas-Handelman v němčině z nenávistných dopisů, které do své kanceláře denně dostává. Podle Handelmana byl největší nával antisemitských zpráv v době letního konfliktu v Gaze, od té doby však přichází i nadále zhruba dvacet dopisů denně. Podle velvyslance německá vláda a média vystoupila ostře proti takovým projevům antisemitismu, avšak někteří pod záminkou svobody slova prostě jen dál propagují svoje antisemitské názory. Po zveřejnění videa ambasáda obdržela mnoho emailů s vyjádřením podpory.
+ VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU

Erupce nenávistných dopisů, které izraelské velvyslanectví v Německu dostává, dosáhla svého vrcholu minulý rok v létě během vojenského konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás, které ovládá pásmo Gaza. Spolu s narůstajícími projevy antisemitismu v Evropě však i nyní izraelská ambasáda v Berlíně dostává dvacet takových dopisů každý den. „Nejedná se o skutečnou kritiku Izraele. Je to něco mnohem hlubšího. Je to antisemitismus,“ říká Jaakov Hadas-Handelman na videu, které s ním natočil deník Berliner Morgenpost.

„Židé využívají holocaust a jsou líní pracovat. Izraelci, jste vrahové a každý vás nenávidí. Ať bůh potrestá vás a vaše rodiny. Jsem rád, že vás Adolf Hitler tady v Německu masově vyhladil, zasraný Židi. Lidstvo bude žít v míru ve chvíli, kdy bude poslední židovská krysa pohřbena.“ Tak vypadají některé ze zpráv, které izraelský velvyslanec na videu v němčině čte. Po zveřejnění videa v německých médiích se však ambasádě dostalo i povzbudivých e-mailů, vyjadřujících lítost nad antisemitismem dosud přítomným v současné německé společnosti.

Po útocích v Paříži a Kodani je Evropa v pohotovosti. Vláda německé kancléřky Angely Merkelové, která se o bezpečí Židů v zemi velmi zasazuje, už podruhé sestavila vládní komisi, která má do dvou let vypracovat a předložit parlamentu plán, jak se vypořádat s antisemitismem v Německu. Někteří židovští lídři však kritizovali, že v ní nezasedá ani jeden židovský zástupce a že zpráva první komise z roku 2011 nepřinesla v Německu žádnou změnu.

Listopadový průzkum v Německu přinesl zjištění, že jeden ze čtyř Němců přirovnává postoj izraelské vlády k Palestincům k nakládání německé vlády s Židy v době druhé světové války. Jeden z pěti Němců souhlasí s vyjádřením, že je to izraelská politika, co činí Židy ve společnosti neoblíbenými.

Video deníku Berliner Morgenpost s izraelským velvyslancem v Německu: