Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Hitler podporoval sionismus,“ zopakoval na den památky holocaustu v íránské televizi bývalý starosta Londýna

30. 1. 2018, -jg- |  Antisemitismus

LONDÝN/TEHERÁN – Bývalý labouristický starosta Londýna Ken Livingstone na polostátní íránské televizi Press TV zopakoval svou tezi, za níž se mu dostalo kritiky už doma. Totiž, že Adolf Hitler podporoval sionismus. Stalo se tak během diskuzního pořadu na téma „Byl holocaust zneužit k útisku ostatních?“ v sobotu 27. ledna, kdy si svět připomněl Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Během pořadu, který íránská Press TV streamovala na kanálu Youtube, byli přizváni i diváci, aby se telefonicky zapojili. Mnoho z nich opakovalo antisemitskou rétoriku, nebo chválilo Hitlera. Hitler byl pro Izrael „fantastický“, neboť „nebýt Hitlera, nebyl by ani Izrael,“ zaznělo například. Host pořadu Roshan Muhamed Salih hovořil o tom, jak se z holocaustu stal „průmysl“. „Nevím, zda mrtých bylo 6 milionů, 4 miliony nebo 2, ale o číslech se tu přít nebudeme, že, Kene?“ řekl Salih. Livingstonova odpověď zněla, že neexistuje „žádná věrohodná alternativa“ k 6 milionům.

Jednasedmdesátiletý politik a několikanásobný starosta města Londýn byl z Labouristické strany suspendován loni v březnu, a to kvůli svým výrokům, jež pronesl během rozhovoru na rádiu BBC v březnu 2016. Tehdy řekl: „Mějme na paměti, že když Hitler vyhrál v roce 1932 volby, jeho politikou bylo, že by se Židé měli přestěhovat do Izraele. On podporoval sionismus … ale pak svou politiku změnil a rozhodl se pro genocidu.“ Dále prohlásil, že židovská podpora pro Izrael klesá a že drtivá většina přeživších holocaust by se raději z Evropy přestěhovala do USA, než by volila po válce Palestinu. „Ale neměli tu možnost, Amerika je nechtěla,“ řekl.

Na telefonickou otázku divačky, jež se tázala, zda během holocaustu bylo skutečně zabito 6 milionů Židů, a že ona nedělá rozdíl mezi judaismem a sionismem, Livingstone odpověděl: „Před čtyřiceti lety jsem byl reprezentantem zastupitelství Stoke Newington v širším Londýně, kde je největší ortodoxní židovská komunita, troufám si říct, v celé Evropě. A její velká část byla silnými kritiky Izraele – nevěřili, že Izrael měl být vůbec vytvořen.“ „Upřímně, mnoho Židů se identifikuje se sionismem, stále většina, ale daleko méně než předtím, když přišla k moci Netanjahuova vláda. Nelze říct, že každý Žid je sionista. Znám mnoho těch, co nejsou,“ dodal Livingstone.

Do pořadu zavolal i proizraelský blogger Richard Millet, aby nadnesl otázku vyhnání téměř milionu židovských uprchlíků z arabských zemí a Íránu. „Myslíte si, že by Židé byli vypověděni z Maroka a dalších převážně arabských států, kde žili, kdyby nebylo hrůzné války v roce 1948, která vytvořila Izrael a exodus 700 tisíc palestinských uprchlíků?“ zněla Livingstoneova odpověď. Moderátor Salih se Milleta zeptal, zda pana Livingstonea považuje za antisemitu. Ten mu odpověděl, že jej považuje „za hluboce naivního a ne příliš sehraného s historií židovského lidu.“

VIDEO: Porad íránské TV věnovaný holocaustu, 27. 1. 2018 (anglicky)