Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Desetiletá židovská holčička v Paříži skončila v nemocnici po antisemitském útoku spolužáků

10. 10. 2017, -mk- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Setrvalá šikana a posměch provázející delší čas desetiletou dívku jméněm Ness ze 17.  pařížského obvodu skončily pohmožděninami na hrudním koši a na břiše, lékařským ošetřením a desetidenní rekonvalescencí. Oběť pronásledování přitom byla vysmívána spolužáky zejména pro svůj židovský původ. Vedení školy o šikaně vědělo, ale neučinilo nic na dívčinu ochranu; také policie o případu týden mlčela před médii. Vedle toho došlo minulý týden v Paříží k dalšímu antisemitskému incidentu, když kdosi počmáral dům obývaný židovskou rodinou hesly jako „Táhněte, zasraný Židi“, „Smrt Židům“ a „Ať žije Palestina“. Tatáž rodina se již stala terčem znepokojivých výhrůžek. Poštou jí přišla obálka s devítimilimetrovými nábojnicemi a s arabským nápisem Alláhu akbar. O něco později přišla opět další obálka s nábojnicí do útočné zbraně AK-47 a u toho vzkaz: „Příští je pro vás.“

Znepokojivé incidenty jsou jen dalším dokladem sílících protižidovských nálad ve Francii, která začíná být pro Židy až životu nebezpečná. Dokladem atmosféry je třeba i to, že zatímco v minulosti zapisovali rodiče až třetinu židovských dětí do veřejných škol, dnes to nedělá téměř nikdo. Hrozí totiž scénáře podobné příběhu desetileté Ness, která se už do své domovské školy nevrátí. Každodenní bití a pronásledování, jemuž byla vystavena, bylo motivováno výhradně jejím židovským původem.

„Nechtěla jsem dceru přeřadit na jinou školu, protože by to neměly být oběti, které musejí odejít, ale nikdo nic nedělá pro to, aby ji lépe ochránil,“ stěžovala si matka a dodala, že dcera utrpěla psychický šok, trpí nočními můrami a úzkostmi z dalších napadení. Jedním z útočníků byl také muslimský chlapec jménem Jišmael, který jí předtím, než ji ztloukl, řekl: „Nemám tě rád, protože jsi Židovka.“

Detaily případu antisemitské šikany namířené proti desetileté Ness sdělila matka dívky na začátku října Národní kanceláři pro bdělost vůči antisemitismu (BNVCA), organizaci, která se zabývá monitorováním protižidovských útoků ve Francii. Tato organizace nyní žádá francouzskou policii, aby případ řádně prošetřila. Současně vyslovila své znepokojení nad nečinností školy v případu dlouhodobé šikany, navíc s antisemitským podtextem. Útok odsoudilo francouzské ministerstvo vnitra a uvedlo, že „rasismus a antisemitismus nemají ve francouzské společnosti co dělat“.

Zprávy o dvou na sobě nezávislých antisemitských útocích – kromě šikany desetileté dívky také o posprejování domu židovské rodiny, k němuž došlo na pařížském předměstí Noisy le Grand a jehož oběti se kvůli setrvalým výhrůžkám obávají o své životy – se objevily necelé měsíc po násilném vloupání do domácnosti židovské rodiny ve čtvrti Livry-Gargan. Rodina byla tehdy držena útočníky celou noc jako rukojmí a případ měl jasné antisemitské souvislosti. Vzhledem k bezpečnostní situaci ve Francii odešlo v roce 2015 do Izraele více než 8000 Židů, což je nejvíce od vzniku státu Izrael v roce 1948.