Dnes je 24. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Další antisemitský útok v Berlíně: Syřané napadli syrského Žida

11. 7. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

BERLÍN – Pětadvacetiletý muž se syrskými kořeny se v sobotu večer procházel parkem v centru Berlína. Pak se obrátil na skupinu mladíků a požádal o oheň. V ústech měl cigaretu. Na krku Davidovu hvězdu. Byl to totiž syrský Žid. Kdosi ve skupině si přívěsku povšiml. Podle výpovědi na něj začal křičet „antisemitské nadávky“, vytrhl mu cigaretu z úst a udeřil ho do tváře. Napadený, jehož identitu policie tají, se prý pokusil utéct, ale útočníci ho dostihli a srazili na zem. Utekli ve chvíli, kdy mu nejmenovaný kolemjdoucí přispěchal na pomoc. Přivolaní policisté v parku zadrželi tři ženy a šest mužů ve věku od 15 do 21 let, po výslechu však byli propuštěni a není jasné, zda mají spíše roli svědků nebo podezřelých. Šest z nich bylo ve zprávě (Deutsche Welle) označeno za Syřany a tři za Němce.

Identitu napadeného, který musel být kvůli utrpěným zraněním odvezen do nemocnice, zatím tají. Incident vyšetřuje jako politicky motivovaný násilný útok a hledá další svědky.

Po dubnovém útoku na dva muže s tradiční pokrývkou hlavy – kipou – je to další antisemitsky motivovaná násilnost v německém hlavním městě. Politici opakovaně odsoudili jakékoli protižidovské incidenty a prohlásili, že antisemitismus má v Německu „nulovou toleranci“. Předseda berlínské židovské obce nicméně prohlásil, že antisemitismus v dosud kosmopolitním Berlíně „narůstá“ a situace začíná být „nepříjemná“.