Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Bývalá kandidátka kanadské Strany zelených zveřejnila video, v němž popírá holocaust

15. 7. 2016, -jg- |  Antisemitismus

OTTAWA – Aktivistka kanadské Strany zelených Monika Schaeferová zveřejnila na Youtube své video, v němž nazývá holocaust „nejvytrvalejší lží v lidských dějinách.“ Na videonahrávce s názvem „Promiň mami, že jsem se mýlila o holocaustu” se omlouvá svým již zesnulým rodičům, kteří byli Němci a do Kanady imigrovali v letech 1951 a 1952, že se kdy byla nucena stydět za německou kulturu, přičemž nyní už ví, že se holocaust nestal a že se jedná o „šestimilionovou lež“, kterou „jsme byli všichni indokrinováni“. Dále tvrdí, že „vězni nacistických táborů byli udržováni ve zdraví a živeni tak, jak bylo nejlépe možné“, nebo že „plynové komory v táborech neexistovaly“. „Jaký by mělo smysl mít v táborech smrti nemocnice?“ táže se Schaeferová, přičemž dodává, že tábory sloužily výlučně jako pracovní fabriky a za vysokou úmrtnost v nich mohl tyfus – a jen k boji s ním byl v táborech užíván plyn. Na veřejně dostupném videu kanadská aktivistka nabádá, aby si lidé přečetli knihy Ernsta Zündela, německého popírače holocaustu, který byl z Kanady deportován v roce 2005. Monika Schaeferová se objevila na volební kandidátce Green Party v Albertě v roce 2006, 2008 a 2011.

Kanadská pobočka židovské organizace Bnai Brith se pokusila ve čtvrtek 14. července kontaktovat kanadskou Stranu zelených, avšak zatím žádný z jejích představitelů nebyl k zastižení. „Lži, které Schaeferová v tomto videu pronáší, jsou odporné a hluboce uráží přeživší holocaust, židovské obce a kanadské hodnoty obecně,“ řekl Michael Mostyn, výkonný ředitel Bnai Brith v Kanadě. „Strana zelených musí odsoudit Schaeferovou a distancovat se od všech jednotlivců a skupin popírajících holocaust.“ Bnai Brith se obrátila na Youtube se stížností na jejich kanál, který je zaměřen na popírání holocaustu a kde je video Schaeferové umístěno s tím, že očekává, že tento kanál bude zrušen.

Podle představitelů Bnai Brith v Kanadě Schaeferová stála v roce 2014 za přesvědčováním předsedkyně Strany zelených Elizabeth Mayové, aby podala v parlamentu petici o spiknutí kolem teroristických útoků v USA z 11. září. Ve stejném roce rezignoval někdejší šéf kanadských Zelených Paul Estrin, který na svém blogu odsoudil chování Hamásu v pásmu Gazy a tak se stal terčem kritiky svých spolustraníků. Letos Mayová rovněž v kanadském parlamentu podpořila petici, která chce zvrátit únorové rozhodnutí kanadského parlamentu, které odsuzuje bojkot Izraele. Na své stranické konferenci rovněž prosazovala zrušení charitativního statusu Židovského národního fondu (JNF) v Kanadě.

Video Moniky Schaeferové: Promiň mami, že jsem se mýlila o holocaustu (anglicky)