Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Bránit se hovadinám.“ J. K. Rowlingová vystoupila na Twitteru proti antisemitismu

23. 4. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

LONDÝN – Autorka Harryho Pottera minulý týden na svém Twitteru vnesla do diskuse o britském antisemitismu několik radikálních argumentů a přispěla tím do debaty, která v zemi pokračuje. Ve středu 18. dubna J. K. Rowlingová sdílela na svém Twitteru vysvětlení nežidovského přispěvatele, že „judaismus je náboženství, ne rasa.“ A k tomu napsala: „Většina britských Židů na mojí timeline se teď musí těmhle hovadinám bránit, takže by se tomu měl postavit někdo z nás ne-Židů. Antisemiti si myslí, jak je to chytrý argument, ale řekněte: Copak židovští ateisté nemuseli taky nosit žlutou hvězdu? #antisemitismus.“ Na jejím Twitteru se pak rozpoutala klasická diskuse s chytáním za slovo a argumentačními fauly. Příkladem je tvrzení, že „postavit se proti antisemitismu je prý kulturně necitlivé vůči muslimům“ (proti čemuž se minimálně jeden muslim ohradil). Objevilo se rovněž tvrzení, že „Arabové nemohou být antisemiti, protože jsou Semité“.

Rowlingová k tomu napsala: „Řešte ty nejmenší podrobnosti. Diskutujte o etymologii. Ignorujte, že vaši spoluobčané jsou obviňováni z činnosti pro vládu jiného státu. Reagovali byste na jinou formu rasismu nebo předsudků vykrucováním, uhýbáním nebo ospravedlňováním?“

Dodejme, že v pozadí hlavní zápletky Harryho Pottera jsou právě předsudky některých čarodějů vůči lidem („mudlům“) a potomkům lidsko-čarodějnických párů. Valdemort těchto předsudků ve snaze o ovládnutí světa využívá. Jak víme, i v kouzelnickém světě je víceméně jasné, oč se jedná, ale většina úředníků Ministerstva kouzel raději nic nevidí a neslyší.

Pozn. autora: Slovo „hovadina“ užité v textu jako překlad anglického crap není míněno jako urážka užitečných hospodářských zvířat ani hmyzu z čeledi ovádovitých. Pokud je známo, žádné z těchto bytostí se antisemitských útoků nikdy nedopustily.Čeho je moc, je příliš. Debata však pokračuje

V Londýně od března probíhá diskuse o antisemitismu v britské politice. Blízké vztahy šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna k popírači šoa Paulu Eisenovi. Fakt, že tentýž politik se postavil na obranu protestantského duchovního Stephena Sizera, který šíří konspirační teorie o podílu Židů na teroristických útocích 11. září 2001. To, že Corbyn údajně v britském parlamentu přijal šejka Raída Saláha, známého mimo jiné šířením pověstí, že Židé údajně míchají do macesů krev židovských dětí.

Levice si ovšem nenechala útoky líbit a začala upozorňovat, že ani pravice není v tomto směru „nevinná“. Vytahování starších i novějších kauz a obviňování jednotlivých politiků (napříč partajemi a etnickým pozadí) kdo k čemu kdy mlčel a kdo se přátelil s kterými protiizraelskými organizacemi vyústilo v otázku, o níž se dá dlouho a bezvýsledně diskutovat, totiž: Má s antisemitismem větší problém levice nebo pravice?

Židovští poslanci různých stran veřejně přečetli antisemitské urážky, které dostávají v mailu nebo na sociálních sítích. V citátech nechyběly smršti nadávek ani obvinění ze špionáže pro Izrael a vlastizrady. Videosnímky jejich projevů (viz např. labouristky Ruth Smeethové) se začaly virálně šířit.

Debata rychle přesáhla hranice Spojeného království a tvoří žírnou půdu vzájemného obviňování z obviňování a mlčení k obviňování z obviňování… Nejen Britové tak diskutují o hranicích antisemitismu a antisionismu a britští Židé jsou v situaci, kdy je jimi argumentováno – bez ohledu na politický světonázor. Už na konci března tak vyšli do ulic s heslem: Enough is Enough – „Čeho je moc, toho je příliš“. Celá debata nicméně pokračuje.

Video: Ruth Smeethová (Labour Party) předčítá antisemitskou zprávu, kterou dostala od příznivce J. Corbyna (anglicky)