Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Berlínská konference konstatovala nárůst evropského antisemitismu

14. 11. 2014, -mk- |  Antisemitismus

BERLÍN – Dvoudenní konference pořádaná Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a věnovaná antisemitismu, která se v tento týden konala v Berlíně, přinesla varovná poselství. „Troufalý, brutální antisemitismus opět ukazuje svou ohyzdnou tvář,“ řekl zde německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier. Také další řečníci hovořili nebezpečích nárůstu antisemitismu, a to jak v souvislosti s vývojem na Blízkém východě, tak i s úspěchem krajně pravicových stran v mnoha evropských zemích. Na konferenci byla zveřejněna také zpráva o nárůstu antisemitských výpadů na internetu, vycházející z údajů v deseti evropských zemích, kde je tento fenomén monitorován.

Německý ministr zahraničí Steinmeier konstatoval, že němečtí Židé jsou terčem výhružek a útoků na propalestinských demonstrací, avšak že je nepřijatelné, aby se konflikt mezi Izraelem a Hamásem v Gaze stal záminkou pro antisemitské chování. Na některých protestech právě v Německu totiž zaznívala i hesla jako „Židi do plynu“ a na synagogu ve Wuppertalu, která byla vypálena v roce 1938 během Křišťálové noci a po válce znovu vystavěna, kdosi hodil benzinovou bombu.

Také Karen Polaková z nizozemského Domu Anne Frankové varovala před násilím, které v době vyostření konfliktu mezi Izraelem a Palestinci „cílí vysloveně na Židy, třebaže ti pochopitelně nenesou za politiku státu Izrael žádnou odpovědnost“. Pinkas Kornfeld z belgické židovské komunity varoval před „přenášením blízkovýchodního konfliktu do Evropy“ a před extremisty pravého a levého křídla politického spektra. Zvláště ultrapravicové strany totiž zaznamenaly v posledních volbách do evropského parlamentu nečekaný úspěch.

Podle jednoho z průzkumů zakusil antisemitský útok každý čtvrtý Žid žijící v Evropské unii. Rovněž průzkum věnovaný internetovým útokům na Židy a podněcování k násilí ukázal, že v mnoha evropských zemích v době války s Gazou prudce stoupla četnost těchto útoků – během tohoto krátkého období necelých dvou měsíců zpravidla došlo ke stejnému počtu podobných incidentů jako za celou první polovinu roku.

Belgická liga proti antisemitismu s poukazem na výsledky těchto průzkumů žádá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby přijala „Pracovní definici antisemitismu“, kterou dříve v roce 2005 přijala evropská agentura proti xenofobii, později ji však opustila. Definice obsahovala mimo jiné případy démonizace Izraele.

Konference, která se konala ve středu a ve čtvrtek (12. a 13.11.) v německé metropoli, se konáalapřesně deset let po obdobné konferenci věnované antisemitismu, při níž se odhlasovala rezoluce vybízející členské státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby bojovaly s antisemitismem prostřednictvím vzdělávání a legislatury. Hlavním cílem nynější konference, na níž se setkali nevládní organizace s vládními přestaviteli, bylo tlačit země k aktivnější politice zaručující především fyzickou bezpečnost ohrožených židovských komunit. Zúčastnilo se jí asi 350 delegátů z 57 zemí – převážně evropských, ale i severoamerických či středoasijských – které se v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě sdružují.