Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Antisemitský útok při protimigrantských demonstracích v Saské Kamenici/Chemnitz

11. 9. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

CHEMNITZ – Během protimigrantských demonstrací v Chemnitz napadlo 20-30 černě oděných a maskovaných útočníků košer restauraci Schalom (FP-Ch). Bylo to večer 27. srpna před tři čtvrtě na deset. Útočníci se vraceli se z přednášky o nebezpečí migrace. Ozbrojeni kameny, lahvemi a železnou tyčí se srotili před restaurací. Na majitele, který byl uvnitř, začali křičet: „Vypadni z Německa, svině židovská!“ (Hau ab vom Deutschland, du Judensau!) Pak začali okny do lokálu házet láhve a kameny. Majitel Uwe Dziuballa zasáhl letící kámen do pravého ramene, došlo k poškození jednoho okna a fasády. Dziuballa si práci policistů chválil. Přijeli prý krátce po zavolání. Není zatím jasné, zda někoho z pachatelů zadržela; podle oficiálních vyjádření o naději v jejich dopadení má nanejvýš svědky. Vypracování záznamu a dokumentace škod trvaly nicméně deset dní.

Incident jako „politické násilí s antisemitským podtextem“ policie potvrdila 6. září. (A deník Die Welt i JTA se ptají, proč za tak dlouho.) Vzhledem k průběhu vyšetřování zatím policie poskytuje minimum informací.

Jediná košer restaurace v Chemnitz nebyla terčem antisemitského útoku poprvé. V minulosti už měla vytlučená okna, načmárané hákové kříže, vícekrát před dveřmi ležela prasečí hlava. Tento útok byl však nejnásilnější.

Spolkový pověřenec pro boj proti antisemitismu, Felix Klein, prohlásil, že kauzou „přepadení židovské restaurace v Chemnitz máme co dělat s novou kvalitou antisemitských trestných činů. Tady se probudily ty nejhorší připomínky 30. let.“ Vyzval saskou policii a prokuraturu k neprodlené spolupráci, aby bylo možné zasáhnout proti pravděpodobným pachatelům.“

Restauraci navštívil saský premiér Michael Kretschmer (CDU) a o několik dní později ministr vnitra Roland Wöller (CDU). Oba čin odsoudili.

Židovské fórum pro demokracii a proti antisemitismu (JFDA) upozornilo na svých stránkách na pomalé informování ze strany úřadů. Tiskový mluvčí JFDA Levi Salomon (který byl během demonstrací s dalšími novináři sám ohrožen a musel přerušit monitoring) prohlásil: „Je příšerné, že v Chemnitz napadne maskovaný dav jedinou židovskou restauraci, vykřikuje antisemitská hesla a veřejnost se o případu doví až o řadu dní později. Tento případ antisemitského násilí měly úřady ihned zveřejnit.“