Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Antisemitské útoky a obtěžování narostly v USA meziročně o více než polovinu

1. 3. 2018, -mk- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Za rok 2017 bylo ve Spojených státech zaznamenáno téměř dva tisíce případů antisemitských útoků, vandalských, verbálních či fyzických. Je to nejvyšší číslo za poslední dekádu a oproti roku předcházejícímu to značí nárůst o plných 57 %. Ve srovnání s rokem 2015 jde dokonce o nárůst na více než dvojnásobek. Poprvé také byly antisemitské incidenty zaznamenány ve všech státech USA. Podle Aryeho Tuchmana z Centra pro extremismu Ligy proti hanobení (ADL) souvisí tento bezprecedentní nárůst s celkovým úpadkem společenské atmosféry, kdy mnoho lidí už necítí potřebu držet své nenávistné projevy na uzdě a dávají jim volný průchod.

Z celkového počtu 1986 zaznamenaných incidentů antisemitismu šlo o 1015 případů verbálního obtěžování, 952 případů vandalismu a 19 případů přímé fyzické agrese. Mezi výčtem těch nejzávažnějších incidentů se objevovalo zvandalizování a vyvrácení náhrobků na židovských hřbitovech ve Philadelphii a v St. Louis, posprejování synagogy nápisem, že holocaust je „historická lež“, poničení památníku holocaustu v New Jersey a v Bostonu či 163 výhružek, že bude do budov židovských organizací umístěna bomba.

Jediná kategorie, v níž oproti předcházejícímu roku poklesl počet incidentů, je oblast fyzických útoků. Těch bylo v roce 2016 zaznamenáno 36, zatímco o rok později jich bylo nahlášeno 19.

Nejvíce incidentů bylo zaznamenáno ve státech, kde žijí nejpočetnější židovské komunity. Sestupně se jednalo o New York (380 incidentů), Kalifornii (268), New Jersey (208), Massachusetts (177) a Floridu (98).

Podle Ligy proti hanobení může za nárůst antisemitských incidentů také politika současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v celonárodní debatě „spíše rozděluje, než by spojoval“.