Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Antisemitská šikana vytváří z belgických veřejných škol zónu bez Židů

19. 6. 2016, -jg- |  Antisemitismus

BRUSEL – Obětí šikany s antisemitským motivem se stal dvanáctiletý žák základní školy na bruselském předměstí Braine-le-Chateau. Na začátku letošního roku mu jeho tři spolužáci způsobili popáleniny a podráždění kůže na zádech poté, co na něj ve školních sprchách vystříkali několik deodorantů s tím, že se mělo jednat o „zplynování“. Podle matky postiženého žáka, která podala spolu s belgickou Ligou proti antisemitismu na policii stížnost, se její syn potýkal se šikanou, zastrašováním a posměšky ze strany svých spolužáků kvůli svému židovskému původu během posledních dvou let téměř neustále. Všichni mladiství jsou nyní ve věku 12 let. Jde však jen o jeden z několika případů šikany s antisemitským podtextem na škole v Belgii, kdy byla oběť nucena školu opustit. Po bruselských útocích ze dne 22. března, které za sebou zanechaly 32 mrtvých, byla kvůli podobným incidentům vůči svému synovi donucena jiná belgická matka přeložit svého syna z veřejné střední školy v Uccle na školu židovskou.

Matka, která svého syna zapsala schválně na veřejnou střední školu namísto náboženské školy židovské s tím, že takto získá větší společenský rozhled, tvrdí, že jejího syna spolužáci šikanovali od letošního února, kdy se dozvěděli o jeho židovském původu, až do konce března vždy dvakrát až třikrát týdně. „Pokud fandíš Izraeli, tak ti rozrazím lebku,“ měl dokonce říct jejímu synovi jeho spolužák při jednom takovém incidentu. K rozhodnutí přihlásit syna na jinou školu došla matka poté, co sama slyšela na vlastní uši, že synovi spolužáci označili za pachatele bruselských vražedných útoků z 22. března Izrael, což doplnili arabským náboženským vyznáním „Aláhu akbar“. Škola prý přitom její stížnost řešila laxně, jakoby se jednalo o neutrální posměšky, a postižený žák ji do dvou dnů opustil.

„Vzhledem k současné situaci stigmatizace některých komunit po 22. březnu se nezdá vhodné vrátit se k případu, který již byl do této doby zdárně vyřešen,“ sdělila škola s tím, že pro žáky byl na škole zorganizován den rozhovorů nabádajících k toleranci.

Podle Joela Rubinfelda, předsedy belgické Ligy proti antisemitismu, vytvářejí podobné útoky z veřejných škol v Belgii „zónu bez Židů“. Podle něj oběti vždy odcházejí jinam, zatímco pachatelé šikany ve škole zůstanou. Dodal ještě, že škola na předměstí Uccle má lepší reputaci než některá ze škol s velkou muslimskou většinou v centrálním Bruselu, kam by se nyní jen velmi málo židovských rodičů rozhodlo zapsat své děti.