Dnes je 24. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Antisemitismus ve Velké Británii očima rabína Herschela Glucka

13. 8. 2019, -rjw- |  Antisemitismus

LONDÝN – Zprávy o projevech antisemitismu ve Velké Británii jsou prezentovány na předních stránkách nejen židovských médií. Počty nahlášených incidentů antisemitského charakteru již třetí rok po sobě rostou a průměrem dosahují počtu 100 měsíčně (bez rozlišení typu a vážnosti deliktů). Skupina Community Security Trust po vyhodnocení údajů z prvního pololetí 2019 uvedla, že počty dosáhly rekordní výšky. Politici, sociologové, pedagogové i zástupci židovských komunit diskutují, co se to se starou dobrou Anglií vlastně děje. Další upozorňují na nejednoznačnost statistických údajů a jejich interpretací. Své řekl k situaci i rabín Herschel Gluck, předseda londýnských Šomrim – dobrovolných strážců ortodoxních židovských míst. Jeho zkušenost předkládáme čtenářům ke srovnání s pochmurnými statistikami a dokreslení situace.

„Často jezdím londýnským metrem. Vždycky jsou tu lidé, se kterými si dobře popovídám. Přijdou ke mně a začnou si povídat o aktuálních tématech, nebo se ptají na halachické či osobní otázky a pochybnosti, případně se dotazují, jestli si se mnou můžou udělat selfíčko. Jsou to lidé ze všech prostředí, co si jen dovedete představit – a možná i z těch, co si představit nedovedete. Občas si říkám, že když už jsem ten „rabín z metra“ nebo „podzemní rabín“, měl bych se obrátit na londýnského starostu a nechat si to potvrdit úředně.

V pátek odpoledne jsem takhle jel Severní linkou a na stanici Kentish Town nastoupila skupina tří mladíků. Vůz byl plný a oni stáli na druhé straně, asi 4 metry ode mne. Začali na mě mluvit hebrejsky. Byli to obyčejní fajn mladí muži střední třídy z Tel Avivu, kteří se přijeli podívat do Londýna. Chtěli vědět, kde je dům Chabadu, kam by mohli přijít na Šábes. Nevěděl jsem, kde tu bydlí, tak jsem jim poradil, ať si to vygůglí a když vystupovali na stanici Mornington Crescent, popřál jim dobrý Šábes.

Proč o tom setkání vyprávím?

Často slyším lidi mluvit o Londýně a Anglii, jako bychom tu my Židé byli v obklíčení a museli se zamykat doma kvůli zuřící epidemii antisemitismu, jemuž neustále čelíme. Takže pravdou je, že ta situace, kterou jsem popsal ve svém příhodě, je něco naprosto běžného, což můžu jakožto „kanárek v dole“ také potvrdit.

Ani ti mladíci ani já jsme si vůbec nepřišli nápadní a necítili jsme se nepříjemně, že spolu přes celý vůz mluvíme hebrejsky u židovských záležitostech. A co je ještě pozoruhodnější, žádný z pasažérů v plném vagónu neprojevoval ani nenaznačoval, že by měl s tímhle hovorem nějaký problém. Bylo to tak přirozené, že mě až dlouho potom napadlo, že by to pro hodně lidí bylo něco nečekaného.

Antisemitskými incidenty zabývám nepřetržitě, protože jsem předsedou šomrim*. Ale jako lékař, který se setkává s nemocnými, jsem si zcela vědom toho, že se tu – díky B-hu – o epidemii nejedná.“

Rabín Herschel Gluck (nar. 1959) je charedi rabín, který v londýnské čtvrti Stamford Hill vede místní *šomrim (hebr. „strážci“) – neozbrojené dobrovolníky samosprávné pořádkové služby v ortodoxních židovských čtvrtích, kteří brání narušování pořádku včetně antisemitských útoků. Ve své funkci se zabývá mediací se sousedy jiných vyznání a etnik. Je předsedou Arabsko-židovského fóra a zakladatelem a předsedou Muslimsko-židovského fóra (zal. 2000). – Za svoji činnost byl jmenován důstojníkem Řádu Britského impéria.