Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Antisemitismus v Německu povážlivě sílí. „Už tu nejsme v bezpečí,“ uvádí zástupci Židů

24. 1. 2016, -tm- |  Antisemitismus

BERLÍN – „Ne, již tu pro nás není bezpečno,“ uvedl mluvčí hamburské židovské obce Daniel Killy pro zpravodajský server tagesschau.de. Narážel na rapidní zhoršení bezpečnostní situace v souvislosti se současnou vlnou uprchlíků z převážně muslimských zemí, jichž Německo přijalo již přes milión. K současnému alarmujícímu stavu podle Killyho přispěl i rozklad státní moci, sílící extrémní pravice a ztráta důvěry v politiku. Před vzrůstajícím antisemitismem v Německu varovali i další židovští lídři a také samotná kancléřka Angela Merkelová. Ta vyzvala k „intenzivnímu“ boji proti antisemitismu a dodala, že je potřeba bdělosti hlavně v případě jednání s lidmi pocházejícími ze zemí, kde „je rozšířený antisemitismus a nenávist k Izraeli.“

„V několika školách i na různých dalších místech jsme zaznamenali antisemitské incidenty vyvolané mladými lidmi, proti nimž by měl každý dospělý zakročit. Můžeme jim znovu a znovu domlouvat, ale jedna věc musí být jasná: Antisemitismus nemá v naší společnosti místo,“ poznamenala Merkelová, která mimo jiné v pondělí (25.1.) slavnostně zahájí v Berlíně výstavu „Umění holocaustu“.

Autorem textu na serveru tagesschau.de je Patrick Gensing, odborník na extrémní ideologie. Gensing se domnívá, že antisemitské nálady se v Německu projevují různě, a dokonce cituje studie poukazující na „historickou vinu (holocaust), obsesivní kritiku Izraele, nacionálně-socialistický rasismus, muslimský a křesťanský antisemitismus.“ V době, kdy se v Německu zvedla vlna nenávisti proti Izraeli a Židům, jež zavládla v návaznosti na ozbrojený konflikt v pásmu Gazy v roce 2014, byl napaden jeden izraleský pár a tři Palestinci se ve Wuppertalu pokusili podpálit synagogu. „Myslela jsem si, že čas balení kufrů je už navždy za námi,” sdělila v pondělí deníku Spiegel šéfka wuppertalské židovské obce Leonie Goldbergová.

Na jiném serveru, dw.com, byl uveřejněn rozhovor s Elliotem Reichem, který se v roce 2014 zúčastnil proizraelské demonstrace. Reich v něm mimo jiné uvedl, že lidé na demonstranty křičeli kupříkladu: „Hamás, Hamás, s plynem Židi na vás!,“ což nemá podle jeho vyjádření nic společného s Izraelem, ale s čistým antisemitismem.